PROJEKTY


Projekt Euroregionalne Centrum Informacji (dalej: ECI) jest to dzia³anie zrealizowane dziêki finansowemu wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w okresie od czerwca do listopada 2013.
Szanowni Pañstwo, Zapraszamy do zapoznania siê z jedn± z dobrych praktyk, która zosta³a udostêpniona w ramach realizacji projektu Tourage. Jak nam siê wydaje jest to bardzo dobra propozycja nie tylko dla naszych samorz±dów, lecz równie¿ organizacji pozarz±dowych dzia³aj±cych na rzecz rozwoju lokalnego, rozwoju spo³eczeñstwa czy te¿ organizacji socjalnych. Praktyka, któr± chcemy przedstawiæ i upowszechniæ to Program Miast i Powiatów przyjaznych wiekowi (ang. Age Friendly Cities and Counties Programme, dalej: AFP) Czy jest, kto go realizuje, jakie s± zasady funkcjonowania przedstawiamy poni¿ej. W przypadku pytañ prosimy o kontakt z naszym Stowarzyszeniem.
Od maja br. Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Ba³tyk realizuje projekt pn. „Blaski i cienie wspó³pracy. Praktyka samorz±dowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej na szczeblu lokalnym” , który jest wspó³finansowany ze ¶rodków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. 7 pa¼dziernika br zrealizowano g³ówne wydarzenie - tj. Targi promocyjne oraz konferencjê. Zdjêcia z tego wydarzenia znajduj± siê w galerii projektu "Blaski i cienie wspó³pracy"
Z przyjemno¶ci± informujemy, i¿ 12 pa¼dziernika 2016 decyzj± komitetu Monitoruj±cego zaakceptowano do realizacji projektu SB PIN - South Baltic Public Innovators Network, w którym Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Ba³tyk bêdzie pe³ni³o rolê partnera (szerszy opis w za³±czeniu). Planowany termin realizacji projektu- styczeñ 2017. W ramach drugiego konkursu Programu Interreg Po³udniowy Ba³tyk 2014-2020 zosta³ zatwierdzony do realizacji projekt, w którym Stowarzyszenie pe³niæ bêdzie rolê partnera. Aplikacja ta zosta³a zarejestrowana pod numerem: "STHB.05.01.00-EN-0039/16". Obecnie trwaj± prace zwi±zane z klaryfikacjami i przygotowaniem niezbêdnej dokumentacji projektowej wymaganej do podpisaniu umowy kontraktowej. Dziêki projektowi mamy szansê zintensyfikowaæ wspó³pracê instytucji i organizacji samorz±dowych i ich pracowników, lokalnych polityków w Regionie Po³udniowego Ba³tyku, w partnerstwie miêdzynarodowym z instytucjami ze Szwecji i Danii. Celem projektu jest zwiêkszenie za po¶rednictwem gmin uczestnicz±cych i innych organizacji miêdzynarodowej zdolno¶ci do wspó³pracy oraz podniesienia poziomu wiedzy i innowacji lokalnych podmiotów. Projekt ma na celu wspólne dzia³anie i koncentracjê na wzajemnych wyzwaniach w obszarach wymagaj±cych wspólnych dzia³añ rozwojowych. Celem projektu jest zwiêkszenie zdolno¶ci gmin i innych organizacji lokalnych i poszerzenie ich wiedzy oraz do¶wiadczenia w miêdzynarodowej wspó³pracy poprzez tworzenie sieci kooperacji podnosz±cej zdolno¶ci do innowacji i stwarzania warunków, które uka¿± korzy¶ci z miêdzynarodowej wspó³pracy i dzia³añ w ramach sieci transgranicznych.
Szanowni Pañstwo! Przedstawiamy informacjê o projekcie realizowanym przez Uniwersytet w Wismarze z Niemiec w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Gmin RP Euroregion Ba³tyk, a tak¿e z organizacjami z Niemiec, Litwy, Danii i Szwecji w ramach Programu Wspó³pracy Transgranicznej Interreg Po³udniowy Ba³tyk (nr STHB.01.02.00-DE-0077/16). Projekt nosi tytu³: Creative Traditional Companies Cooperation, co w wolnym t³umaczeniu brzmi „Wspó³praca Przedsiêbiorstw Tradycyjnych i Kreatywnych". W skrócie CTCC.
     Mamy przyjemno¶æ zaprezentowaæ kolejny projekt , w którym uczestniczy nasze Stowarzyszenie w ramach programu wspó³pracy transgranicznej P³d. Ba³tyk. Jest to projekt pn. „FilmNet” (South Baltic Film and Culture Network), zosta³ on zatwierdzony przez Komitet Steruj±cy Programu w listopadzie 2017 r. w 5 priorytecie. Celem projektu jest wzmocnienie zdolno¶ci do wspó³pracy transgranicznej instytucji i organizacji z sektora filmu i edukacji filmowej. W wyniku podejmowanych dzia³añ ma powstaæ otwarta sieæ organizacji filmowych (gdzie bêdzie mog³a przyst±piæ ka¿da instytucja / organizacja zajmuj±ca siê dzia³alno¶ci± filmow± lub edukacj± filmow±), partnerzy projektu bêd± mieli okazjê wzmocniæ swoje mo¿liwo¶ci i umiejêtno¶ci w zakresie miêdzynarodowej wspó³pracy transgranicznej dziêki takiemu instrumentowi jak „job shadowing”, zostanie zainicjowana szeroka dyskusja nad pojêciem „ba³tyckiej to¿samo¶ci” poprzez pokaz wybranych filmów. To tylko niektóre z proponowanych przez projekt dzia³añ. Liderem projektów jest Centrum Spotkañ Europejskich ¦wiatowid w Elbl±gu, obok naszego Stowarzyszenia partnerami s± Nadba³tyckie Centrum Kultury w Gdañsku, szwedzka organizacja „Reaktor Sydost, Centrum Kultury w Garg¿dai (Litwa) oraz Instytut Nowych Mediów z Rostoku (Niemcy). Partnerem Stowarzyszonym jest Stowarzyszenie Officyna ze Szczecina. Projekt bêdzie trwa³ 24 miesi±ce i zakoñczy siê 31 stycznia 2020 roku. Zapraszamy do wspó³pracy i udzia³u w wydarzeniach projektowych.
ZAPYTANIE OFERTOWE w ramach postêpowania prowadzonego zgodnie z zasad± konkurencyjno¶ci w celu udzielenia zamówienia obejmuj±cego wsparcie przy tworzeniu regionalnej platformy interesariuszy poprzez stworzenie bazy danych beneficjentów projektu UMBRELLA na terenie Niemiec,wchodz±cego geograficznie w sk³ad programu INTERREG V-A Polska-Dania-Niemcy-Litwa-Szwecja (Po³udniowy Ba³tyk), wraz z niemieckojêzyczn± wersj± publikacji projektu oraz tre¶ci± strony internetowej i materia³ami informacyjnymi dla partnerów projektu w jêzyku niemieckim
  Projekt uzyska³ dofinansowanie ze ¶rodków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Dyplomacja publiczna 2019” i bêdzie realizowany od kwietnia do koñca grudnia 2019 r. na terenie Polski (województwa Warmiñsko-Mazurskie oraz Pomorskie). Celem bezpo¶rednim jest Promocja i przekazanie wiedzy o najlepszych polskich  lokalnych praktykach i modelach wspó³dzia³ania lokalnych samorz±dów z organizacjami pozarz±dowymi   jako nowej przestrzeni i mo¿liwo¶ci dla rozwoju spo³eczeñstwa obywatelskiego”.
Project  CONTRA - COnversion of a Nuisance To a Resource and Asset Interreg Baltic Sea Region Programme Project Number: #R090 Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Ba³tyk, razem z partnerami z Niemiec, Polski, Danii, Estonii, Szwecji oraz Rosji oficjalnie rozpoczê³o realizacjê projektu CONTRA dotycz±cego zarz±dzaniem materia³em morskim wyrzucanym na pla¿e który jest okre¶lany wspóln± nazw± „odpady pla¿owe, czyli beach wreck” w regionie Morza Ba³tyckiego. Beach wreck, b±d¼ w naszym rodzimym jêzyku „kidzina morska” jest materia³em organicznym, który jest wyrzucany na brzeg. Z jednej strony jest ona zarówno materia³em bogatym w sk³adniki od¿ywcze, które zasilaj± wydajno¶æ systemów wodnych jak np. zerwana trawa morska i br±zowe algi. Z drugiej strony traktowany jest jak odpad i usuwany. Czêsto tak¿e uwa¿a siê, ¿e jest to uci±¿liwe i nieestetyczny element szpec±cy nasze pla¿e, a w³adze przybrze¿ne, szczególnie w kurortach turystycznych, s± poddawane ogromnej presji, aby sprostaæ wymaganiom i usun±æ te „odpady”. Obecne praktyki "sprz±tania pla¿y" s± kosztowne dla lokalnych spo³eczno¶ci i czêsto stwarzaj± konflikt z dzia³aniami maj±cymi na celu ochronê ¶rodowiska. Celem projektu CONTRA (CONversion of a Nuisance To a Resource and Asset) jest skompilowanie szeroko istniej±cej wiedzy potrzebnej do zrównowa¿onego zarz±dzania odpadami pla¿owymi. W ramach projektu odbêd± siê badania w 6 o¶rodkach nadba³tyckich, maj±ce na celu okre¶lenie wp³ywu ¶rodowiskowego, spo³ecznego i ekonomicznego usuwania tych odpadów. Stworzy to nowe szanse dla polepszenia sytuacji na pla¿ach i ponownego wykorzystania tych „odpadów” w tym jako naturalnych nawozów, dodatków do wzbogacania gleby bio-char (biokarbonizatorów), algowych bio-pokryæ sk³adowisk odpadów z zebranego i przetworzonego materia³u, czy ochronê obszarów przybrze¿nych w tym wydm, produkcjê biogazu lub poprawy jako¶ci wody. G³ównym celem Stowarzyszenia Gmin RP w ramach dzia³añ projektowych bêdzie koordynacja dzia³añ po polskiej stronie granicy, w tym stworzenie lokalnej sieci Beach Wreck, skupiaj±cej zainteresowane podmioty i gminy. Odpowiedzialni równie¿ bêdziemy za stworzenie Zestawu przepisów i wymagañ prawnych wystêpujacych w krajach cz³onkowskich zawieraj±cych  ramy prawne i polityczne dotycz±ce obs³ugi i wykorzystania Beach Wreck.
Projekt dofinansowany ze ¶rodków EFRR w ramach  Programu Interreg P³d.Ba³tyk 2014-2020 G³ównym celem projektu Creative Clusters jest nawi±zanie wspó³pracy transgranicznej pomiêdzy protagonistami bran¿ kreatywnych a lokalnymi sieciami w 4 ró¿nych lokalizacjach w regionie Po³udniowego Ba³tyku (dalej:SB).  W ten sposób utworzona zostanie sieæ bran¿ kreatywnych obejmuj±ca ca³y region, która zaanga¿uje osoby zainteresowane z kilku krajów SB w miêdzynarodow± wymianê i wspó³pracê oraz bêdzie promowaæ sieæ w regionie SB i poza nim.

Archiwum projektów

KALENDARZ WYDARZEÑ

Zobacz listê wydarzeñ zwi±zanych z dzia³aniem naszego stowarzyszenia.

Przejd¼ na podstronê ze szczegó³owymi informacjami. »
Wrzesieñ 2024
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 1 2 3 4 5 6

NEWSLETTER

MSZ
Strona zosta³a utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - wspó³praca z Obwodem Kaliningradzkim" wspó³finansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Wspó³praca

Strona wyra¿a jedynie pogl±dy autorów i nie mo¿e byæ uto¿samiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Ba�tyk