TOURAGE - Pomys³y i idee projektowe

Dzia³ania na £otwie :

Komitet Doradczy ds. Turystyki

Stworzony przez w³adze miasta Valmiera w celu wspierania rozwoju turystki lokalnej i regionalnej. Komitet stworzono w oparciu o koncepcjê Triplex Helix (Potrójna Helisa), spe³nia kilka funkcji, m.in. u³atwia przep³yw informacji miedzy poszczególnymi uczestnikami (podmiotami w obszarze Turystyki), pozwala zwiêkszyæ efekt synergii miêdzy projektami realizowanymi w obszarze oddzia³ywania, umo¿liwia koncentracje ¶rodków i dzia³añ w wybranych obszarach priorytetowych, stanowi platformê u³atwiaj±c± wypracowywanie wspólnych projektów. W sk³ad komitetu wchodz± przedstawiciele lokalnych przedsiêbiorstw z bran¿y turystycznej, administracje czterech gmin regionu (Valmiera, Beverīna, Burtnieki i Kocēni) i specjalizuj±cy siê zagadnieniach turystyki naukowcy Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Valmiera. Oprócz funkcji doradczych dotycz±cych wyznaczania najwa¿niejszych kierunków rozwoju turystyki, Komitet prowadzi tak¿e praktyczne dzia³ania informacyjne i promocyjne poprzez swoj± stronê internetow± Visit Valmiera.

Hotel „Pa³ac Dikli”

Dzia³aj±cy od roku 2003 Hotel „Pa³ac Dikli” mie¶ci siê w odrestaurowanym XIX-wiecznym neobarokowym dworze po³o¿onym w ma³ej miejscowo¶ci Dikli nieopodal stolicy regionu Vidzeme, Valmiery. Oprócz us³ug hotelowych, Pa³ac Dikli oferuje ró¿norodne formy turystyki wypoczynkowej, historycznej i leczniczej, w tym miêdzy innymi wycieczki krajoznawcze do Parku Narodowego Gauja, spektakle teatralne w Teatrze Miejskim w Valmierze czy zabiegi lecznicze w hotelowym SPA. Oferta hotelu cieszy siê bardzo du¿ym zainteresowaniem tak¿e w¶ród seniorów, którzy obecnie stanowi± oko³o 35% klientów. D±¿±c do sta³ego poszerzania swojej oferty, hotel ¶ci¶le wspó³pracuje z wieloma instytucjami i przedsiêbiorstwami ró¿nych bran¿. Oprócz Teatru Miejskiego w Valmiera s± to m.in. linie lotnicze Air Baltic i Browar Valmiera (“Valmiermui¾as alus”).

Centrum Rehabilitacyjne Ligatne

Po³o¿one w sercu Parku Narodowego Rzeki Gauji Centrum Rehabilitacyjne Ligatne (SIA Rehabilitācijas centrs "Līgatne") oferuje bardzo szeroki wachlarz us³ug rehabilitacyjnych, leczniczych i wypoczynkowych dla osób starszych i niepe³nosprawnych z ca³ego terytorium £otwy. W zwi±zku z bardzo wysokim poziomem us³ug, Centrum cieszy siê bardzo du¿± popularno¶ci± tak¿e w¶ród turystów zagranicznych. Rocznie z jego us³ug korzysta ponad 2000 kuracjuszy. Oferta rehabilitacyjna Centrum kierowana jest g³ównie do osób z chorobami uk³adu kr±¿enia, p³uc, krêgos³upa czy stawów. Oprócz tego Centrum oferuje terapie zajêciowe i psychologiczne dla osób z zaburzeniami nerwicowymi lub dotkniêtych zespo³em chronicznego zmêczenia. Z us³ug Centrum korzystaj± g³ównie osoby starsze, które mog± ubiegaæ siê o dofinansowanie pobytu w wysoko¶ci do 50% kosztów. Obecnie czê¶æ Centrum Rehabilitacji przechodzi przebudowê dofinansowan± ze ¶rodków Europejskiego Funduszu Regionalnego. Celem dzia³ania jest dostosowanie oferty rehabilitacyjnej Centrum do najwy¿szych standardów.

Centrum to powsta³o na bazie Radzieckiego Bunkra, który by³ wybudowany jeszcze w latach 80-ych ubieg³ego wieku, w³a¶nie w tym bunkrze mia³ siê mie¶ciæ punkt dowodzenia na wypadek wojny atomowej. „Przykrywk±” od pocz±tku by³o legalnie dzia³aj±ce Centrum Rehabilitacji . Bunkier o powierzchni 2000 m2 wybudowano na g³êboko¶ci 9 metrów. Centrum obok us³ug typowo leczniczych oferuje równie¿ wycieczki po bunkrze z atrakcjami typu posi³ek w stylu komunizmu. Kompleks stanowi udany przyk³ad wykorzystania lokalnych mo¿liwo¶ci i ³±czenia ze sob±, wydawa³oby siê, nie mo¿liwych do po³±czenia, elementów.

 

 

 

<p text-align:center"="">alt

Muzeum Opera „Banuta”

Muzeum stworzono na terenie starego gospodarstwa rolnego z XIX w. Prezentuje ono szereg eksponatów zwi±zanych z pierwsz± ³otewsk± oper± pt. Banuta skomponowan± w roku 1920 przez Alfredsa Kalninsa. Gospodarstwo organizuje tak¿e coroczne uroczysto¶ci ¶wiêta przesilenia letniego Jāņu naktī (Noc Jana), którego polskim odpowiednikiem jest Noc ¦wiêtojañska. Ka¿dego roku w uroczysto¶ciach bierze udzia³ kilkana¶cie tysiêcy ludzi z terenu ca³ej Litwy, a w tym tak¿e przedstawiciele najwy¿szych w³adz pañstwowych. Muzeum kultywuje tradycje niepodleg³o¶ciowe i kulturowe £otwy, zachowuj±c przy tym niepowtarzalny charakter ³otewskiej wsi. Oferta cieszy siê bardzo du¿ym zainteresowaniem turystów, w tym tak¿e osób starszych. Podkre¶liæ nale¿y fakt, i¿ od pocz±tku do koñca jest to idea prywatna, znajduje siê na terenie posiad³o¶ci prywatnej jednego z potomków Alfredsa Kalninsa, osoby mocno zaanga¿owanej w zachowanie kultury ³otewskiej.

 

alt

 

Muzeum Historii Regionalnej i Sztuki w Valmiera

Muzeum Historii Regionalnej i Sztuki (Valmieras Muzejs) zlokalizowane jest w samym sercu historycznego centrum Valmiery w obrêbie ruin starego zamku Zakonu Kawalerów Mieczowych. W jego sk³ad wchodzi osiem odrestaurowanych XVII-wiecznych kamienic, w których znajduj± siê zarówno pomieszczenia wystawiennicze, jak magazyny, archiwa i biura. Muzeum powsta³o w 1959 roku i obecnie jest najwa¿niejszym obiektem tego typu w ca³ym regionie. Jego zbiory zawieraj± ponad 60 tysiêcy eksponatów z ró¿nych epok dokumentuj±cych bogat± histori± miasta i regionu. Oprócz klasycznej oferty wystawienniczej, muzeum organizuje tak¿e wycieczki, wyk³ady i rozmaite programy edukacyjne. Du¿ym zainteresowaniem osób starszych cieszy siê program edukacyjny na temat zielarstwa i parzenia herbat zio³owych. Podczas zajêæ odbywaj±cych siê w ogrodzie zielnym muzeum, uczestnicy maj± okazjê zapoznaæ siê rozmaitymi rodzajami zió³, sposobami ich pielêgnacji i preparowania, by potem uczestniczyæ w zajêciach parzenia herbat zio³owych. Du¿ym zainteresowaniem seniorów ciesz± siê tak¿e wycieczki piesze z przewodnikiem organizowane przez muzeum w sezonie letnim.

 

alt

 

Tramwaj Wodny na rzece Gauja

Dzia³aj±cy od tego roku Tramwaj Wodny stanowi najnowsz± atrakcjê turystyczn± Valmiery adresowan± do wszystkich grup wiekowych, w tym tak¿e do osób starszych i niepe³nosprawnych. Pomys³ uruchomienia tej us³ugi turystycznej powsta³ na bazie inicjatywy lokalnego centrum turystyki aktywnej “E®I” i uzyska³ wsparcie finansowe z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, co umo¿liwi³o stworzenie odpowiedniej infrastruktury portowej dostêpnej dla osób niepe³nosprawnych. Oferta przewiduje 30-40 minutowe rejsy rzek± Gauj± przez zabytkowe centrum Valmiera i stanowi ciekaw± alternatywê turystyczn± zw³aszcza dla osób niepe³nosprawnych i w podesz³ym wieku.

Dobre praktyki - Finlandia:

Sieæ Karelia a la Carte 

Sieæ Karelia a la Carte to porozumienie ponad 80 ma³ych przedsiêbiorstw bran¿y agroturystycznej, kulinarnej i rêkodzielniczej dzia³aj±ce na rzecz przezwyciê¿ania wyzwañ dotycz±cych promocji, rentowno¶ci i rozpoznawalno¶ci rynkowej ma³ych przedsiêbiorstw. Sieæ powsta³a w ramach projektu Karelia a la Carte realizowanego w latach 2008-2011 przez organizacjê wsparcia rozwoju przedsiêbiorczo¶ci i rolnictwa ProAgria z Karelii Pó³nocnej. Celem dobrej praktyki powsta³ej na bazie projektu Karelia a la Carte jest rozwój wspó³pracy pomiêdzy przemys³em agroturystycznym, kulinarnym i rêkodzielniczym dla poprawy dostêpu do specjalistycznej wiedzy, produkcji, marketingu i logistyki przedsiêbiorstw skupionych w ramach marki; promowanie przedsiêbiorstw marki w¶ród pozosta³ych przedsiêbiorstw regionu Karelii Pó³nocnej; poprawa kontroli jako¶ci produktów i us³ug, strategii marketingowych i dochodowo¶ci przedsiêbiorstw; stworzenie powszechnie rozpoznawalnej marki Karelia a la Carte promuj±cej turystyczne walory Karelii Pó³nocnej w kraju i zagranic±. 

W ramach sieci stworzono 7 ro¿nych produktów turystycznych w tym tzw. wycieczki kulinarne, przygotowano ksi±¿kê kucharsk± z przepisami kuchni karelskiej i przewodnik po historii kulinarnej Karelii. Dziêki temu stworzono rozpoznawaln± i trwa³± markê turystyczn±, której rozpoznawalno¶æ w samej Karelii Pó³nocnej przekracza 85%. 

W czasie realizacji projektu Karelia a la Carte zauwa¿ono du¿e zainteresowanie osób starszych ofert± turystyczn± opart± na sieci, w tym zw³aszcza wycieczkami kulinarnymi. Jako jedna z grup docelowych projektu, osoby starszy by³y tak¿e zainteresowane zwiedzaniem zabytków kultury i poznawaniem lokalnej historii czy sposobu ¿ycia mieszkañców ¿yj±cych na tych terenach.

alt

Przewodnik Turystyczny dla Pó³nocnych Peryferiów (TG4NP)

Jest to nowatorski projekt pilota¿owy realizowany obecnie przez Radê Regionaln± Pó³nocnej Karelii, którego celem jest wsparcie przemys³u turystycznego w regionach peryferyjnych poprzez umo¿liwienie turystom dostêpu do informacji o atrakcjach dziedzictwa kulturowego i naturalnego danego obszaru za pomoc± multimodalnej platformy informacyjnej opartej na sieci telefonii komórkowych. W ramach projektu wykorzystywane s± najnowsze technologie teleinformatyczne umo¿liwiaj±ce dostêp do multimedialnych wycieczek z przewodnikiem, informacji o bazie noclegowej i us³ugach turystycznych, a tak¿e bezpo¶redni kontakt pomiêdzy przedsiêbiorc± bran¿y turystycznej a odwiedzaj±cym region turyst±. Stworzone w ramach projektu us³ugi stanowi± warto¶æ dodan± zrównowa¿onego przemys³u turystycznego, oferuj±c turystom natychmiastowy dostêp do bogatej oferty turystycznej regionu. Us³ugi te bêd± równie¿ ³atwo dostêpne dla osób starszych i niepe³nosprawnych, gdy¿ wszystkie informacje bêdzie mo¿na uzyskaæ w prosty sposób za pomoc± telefonu komórkowego, w razie konieczno¶ci przy zastosowaniu systemów g³o¶nomówi±cych.

Turystyka Le¶na (Fond of the Forest – Forest Wellbeing Tourism)

Dobra praktyka oparta jest o projekt realizowany przez Centrum Szkoleñ i Rozwoju Aducate przy Uniwersytecie Finlandii Wschodniej przy wspó³pracy przedsiêbiorstwa Karelia Expert Travel Service. Celem projektu jest stworzenie szeregu produktów turystycznych podkre¶laj±cych wyj±tkow± charakterystykê regionu. Produkty te opieraj± siê na walorach lokalnej biosfery, lasów i lokalnej kultury karelskiej. £±cz± one naturalne piêkno karelskiej przyrody z lokaln± kuchni±, kultur±, zielarstwem i zio³olecznictwem. W ramach projektu powsta³a sieæ us³ug oferowana przez ma³ych przedsiêbiorców bran¿y turystycznej i kulturalnej. Jedn± z grup docelowych dobrej praktyki s± osoby starsze, gdy¿ wykazuj± du¿e zainteresowanie aktywn± turystyk± opart± o naturê, ciszê i budowanie dobrostanu. 

Dobrym przyk³adem takiej oferty turystycznej jest gospodarstwo agroturystyczne Nevala po³o¿one oko³o 40 km od Joensuu. W trakcie wizyty studyjnej przedstawiciele projektu TOURAGE zapoznali siê z bogat± ofert± gospodarstwa w tym turystyk± pastersk± czy turystyk± ciszy.

alt

Zielona Opieka – Rozwój Zielonej Przedsiêbiorczo¶ci Karelii

Beneficjentami tego projektu s± przedsiêbiorstwa bran¿y agro- i ekoturystycznej, a tak¿e tury¶ci wymagaj±cych specjalnych zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych lub osoby zainteresowane odpoczynkiem w naturalnym ¶rodowisku. Zielona opieka to wykorzystanie walorów ¶rodowiska naturalnego dla poprawy zdrowia i samopoczucia turystów i kuracjuszy. Us³ugi zielonej opieki maj± zastosowanie nie tylko w o¶rodkach turystycznych, ale tak¿e w miastach, domach opieki czy szpitalach. Zielona opieka to powi±zanie turystyki z opiek± zdrowotn±, co daje mo¿liwo¶æ stworzenia szeregu innowacyjnych produktów turystycznych. W ramach dobrej praktyki propaguje siê przede wszystkim wiedzê na temat zielonej opieki, opracowuje, testuje i promuje konkretne us³ugi turystyczne. W dalszej kolejno¶ci planowane jest stworzenie sieci przedsiêbiorstw tej bran¿y w oparciu o przygotowany wcze¶niej ca³o¶ciowy model biznesowy i przeprowadzenie kampanii marketingowej w oparciu o markê Zielona Karelia. Oferta Zielonej Opieki jest skierowana g³ównie do aktywnych osób starszych, ale tak¿e dla osób mniej aktywnych wymagaj±cych leczenia lub rehabilitacji.

alt

Turystyka Bez Barier (Accessible Tourism)

alt

Dobra praktyka powsta³a w wyniku realizacji projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zrealizowanego przez Uniwersytet Nauk Stosowanych Pó³nocnej Karelii. Celem tego projektu by³o rozwijanie us³ug ekoturystycznych w Pó³nocnej Karelii w kierunku poprawy ich dostêpno¶ci dla osób starszych i niepe³nosprawnych. W ramach projektu projektowano i wdra¿ano procedury, studia badawcze i strategie dzia³ania niezbêdne do rozwijania turystyki bez barier w organizacjach uczestnicz±cych w projekcie. W czasie jego trwania przeprowadzono szereg seminariów i szkoleñ, dokonano wymiany do¶wiadczeñ i wiedzy pomiêdzy organizacjami eksperckimi, i opublikowano przewodnik dotycz±cy dostêpno¶ci w turystce pt. „Rado¶æ i korzy¶ci p³yn±ce z dostêpno¶ci”. Przewodnik zawiera praktyczne porady dla przedsiêbiorców bran¿y turystycznej chc±cych zmodernizowaæ swoj± bazê turystyczn± pod k±tem poprawy dostêpno¶ci dla osób starszych i niepe³nosprawnych. Projekt ten zosta³ uznany za jedn± z najlepszych dobrych praktyk w ramach Europejskiej Sieci Turystki Dostêpnej ENAT. Swoje praktyczne zastosowanie projekt uzyska³ w Centrum Turystycznym Ruunaa w Pó³nocnej Karelii.

Taksówka Wahad³owa Koli (Koli Shuttle Taxi)

Jest to przyk³ad dobrej praktyki dotycz±cej poprawy dostêpno¶ci us³ug turystycznych poprzez tworzenie alternatywnych rozwi±zañ transportowych na obszarach peryferyjnych. Praktyka ta zosta³a wdro¿ona w ramach projektu Rural Transport Solutions (Rozwi±zania Transportowe dla Obszarów Wiejskich) w Programie Pó³nocnych Peryferiów. Dziêki niemu mo¿liwe by³o uruchomienie pilota¿owej us³ugi transportowej w postaci wahad³owej taksówki kursuj±cej codziennie pomiêdzy Joensuu a Parkiem Narodowym Koli. Rezerwacji i p³atno¶ci mo¿na dokonaæ przez Internet. W przysz³o¶ci, dziêki u¿yciu samochodów napêdzanych biogazem, us³uga bêdzie mieæ neutralny wp³yw na ¶rodowisko naturalne. Roczny bud¿et to 107 000 EUR z czego 75 % pochodzi ze ¶rodków publicznych. Oprócz przyczyniania siê do rozwoju turystki, us³uga ta ma tak¿e du¿e znaczenie dla mieszkañców Koli, dla których jest to obecnie jedyny ¶rodek transportu publicznego oferuj±cy niedrogi dojazd do oddalonego o 80 km Joensuu. Dobra praktyka ma du¿e znaczenie dla rozwoju turystyki osób starszych, jako ¿e zapewnia ³atwy i relatywnie tani dostêp do najwa¿niejszej atrakcji turystycznej regionu, Parku Narodowego Koli. Taksówka funkcjonuje w systemie drzwi-w-drzwi i mo¿e zatrzymaæ siê w ka¿dym miejscu na trasie przejazdu, zapewniaj±c komfortowy przejazd podró¿nych w wieku podesz³ym wieku.

alt

 
Dobre praktyki w Hiszpanii:

Program “Alhambra dla Seniorów” – Pa³ac Alhambra w Granadzie.

Alhambra – nazwa ta powsta³a z uwagi na czerwone zabarwienie ¶cian (po Arabsku - («qa'lat al-Hamra'» oznacza Czerwony Pa³ac). Wybudowano go na szczycie wzgórza al.-Sabika, na lewym brzegu rzeki Darro, na zachód od miasta Granada. Pa³ac Alhambra jest ulokowany w strategicznym punkcie z widokiem na ca³e miasto oraz ³±ki. Wydaje siê, ¿e inne budynki ju¿ istnia³y w tym miejscu zanim Muzu³manie wznie¶li swoj± twierdzê. Kompleks jest otoczony wa³ami, ma nieregularny kszta³t.

Pa³ac Alhambra w 1984 roku zosta³ wniesiony na ¦wiatow± Listê Zabytków Dziedzictwa Kulturowego. Zgodnie z danymi Obserwatorium Turystycznego w Granadzie (http://www.turgranada.es/pdf/espanyol/MemoriaObservatorio2010.pdf) Pa³ac Alhambra odwiedzi³o w 2010 roku 2 170 250 turystów. To lokuje Alhambrê na szczycie listy najczê¶ciej odwiedzanych miejsc nie tylko w regionie, lecz równie¿ w ca³ej Hiszpanii.

Mieszkañcy miasta – Seniorzy (w wieku 65 lat oraz emerycie z Unii Europejskiej maj± prawo do ulgowego biletu , uprawniaj±cego do zwiedzania Alhambry (dla seniorów regionu Andaluzji jest on bezp³atny), jak równie¿ zadbano o specjalne programy zwiedzania dla seniorów oraz programy edukacyjne (np. historyczne), które s± przygotowywane zgodnie z potrzebami seniorów (tylko dla obywateli Andaluzji). Wiêcej informacji mo¿na znale¼æ na stronie internetowej Alhambry: http://www.alhambradegranada.org/en/

alt

Jaskinie z oknami w gminie Pinar. 

Jaskinie te by³y zasiedlone przez ludzi od wczesnego paleolitu, zosta³y uznane za pomnik przyrody i dziedzictwo kulturowe regionu. Jest to dobry przyk³ad wykorzystania podobnych obiektów dla celów turystycznych. Jaskinie zosta³y udostêpnione dla zwiedzania 12 lat temu. Jest to jedna z kilku turystycznych jaskiñ w Hiszpanii Bez Barier architektonicznych i pierwsza ca³kowicie dostêpna w Europie. Ma 1200 metrów d³ugo¶ci, zwiedzanie obejmuje pierwsze 500 metrów w górnej czê¶ci jaskini. Zwiedzaj±cy mog± zapoznaæ siê z najciekawszymi miejscami, m.in. legowiskiem hien i odtworzonymi scenami (w tym: pochówkiem) z okresu neolitu.

Miasteczko Pinar liczy 600 mieszkañców, tak wiêc jaskinia jako obiekt turystyczny jest bardzo istotna dla lokalnej gospodarki. W celu rozwi±zania problemu dostêpno¶ci do obiektu (przede wszystkim miejsc parkingowych) utworzone zosta³o specjalne po³±czenie ³±cz±ce Centrum miasta z jaskini± w postaci „kolejki turystycznej”. Zapewnia to równie¿ u³atwiony dostêp do jaskini dla osób niepe³nosprawnych, m.in. dziêki specjalny miejscom dla wózków inwalidzkich. Jaskinie odwiedza rocznie oko³o 60-70 tysiêcy turystów, szczególnie du¿o grup szkolnych. Jednak równie¿ dla seniorów oferowane s± specjalne zni¿ki na bilety oraz zni¿ki grupowe do 30%. W dolnej czê¶ci jaskini mog± odbywaæ siê koncerty oraz np. wesela. Tradycyjnie ju¿ w ka¿d± sobotê miesi±ca organizowane s± koncerty muzyki klasycznej. Du¿ym wyzwaniem jest zadania by przyci±gaæ jak najwiêcej turystów z uwagi na stosunkowo du¿± odleg³o¶æ tej atrakcji , jak równie¿ du¿± konkurencjê ze strony innych, wiêkszych atrakcji turystycznych. Z uwagi jednak na unikaln± dostêpno¶æ tej jaskini rocznie odwiedza j± oko³o 150-200 osób na wózkach inwalidzkich, jak równie¿ regularnie odwiedzaj± to miejsce osoby niewidome. Wiêcej informacji mo¿na znale¼æ na stronie http://www.cuevasturisticas.es/ (tylko jêzyk hiszpañski).

 

alt

 

alt

Wybrze¿e tropikalne Granady – pomys³ na partnerstwo publiczno-prywatne 

Program „Turystyka Tropikalna” obejmuje 138 jednostek samorz±du terytorialnego i jest zarz±dzany przez Delegaturê ds Zatrudnienia i Rozwoju Regionalnego Rady Prowincji Granada. Grup± docelow± s± mieszkañcy regionu powy¿ej 65 roku ¿ycia oraz osoby niepe³nosprawne mieszkaj±ce na sta³e w regionie Granada. Samorz±d regionalny Granady jest w³a¶cicielem nieruchomo¶ci po³o¿onych w Almuñecar (jest to 2* o¶rodek apartamentów dla 190 osób, ³±cznie z mo¿liwo¶ci± dodatkowych us³ug (np. basen). W okresie tzw. ‘niskiego sezonu” seniorzy mog± otrzymaæ nieodp³atnie zakwaterowanie w tym O¶rodku na 4 dni/3 noclegi. Rocznie w programie uczestniczy oko³o 3000 osób starszych. Program dzia³a dziêki temu, ¿e Samorz±d Regionalny ma zagwarantowane w kontraktach zawieranych z operatorami korzystaj±cymi z nieruchomo¶ci nieodp³atne wykorzystanie 3000 noclegów. Gminy regionu Granada mog± korzystaæ z tej mo¿liwo¶ci rotacyjnie, co dwa lata. Podzia³ Gmin na poszczególne grupy jest oparty na wielko¶ci tych samorz±dów. Zwykle gminy op³acaj± (jako wk³ad w³asny) transport do/z O¶rodka. Program pobytu seniorów obejmuje rozrywkê, lekkie æwiczenia ruchowe, dzia³ania spo³eczne. Jest ju¿ realizowany od 22 lat i cieszy siê ogromnym zainteresowaniem. Koncesje i kontrakty z Operatorami koñcz± siê w kwietniu 2013 roku i nowe kontrakty bêd± zawiera³y warunki gwarantuj±ce lepsze us³ugi w ramach programu. Jest to unikalne rozwi±zanie oparte na partnerstwie publiczno-prywatnym dziêki któremu seniorzy regionu nie musz± zapewniaæ wk³adu w³asnego. Wiêcej informacji znajduje siê na stronie http://www.turismotropical.com/ (w jêzyku hiszpañskim).

 

 Dobre praktyki w Irlandii:

 Active Retirement Ireland

Organizacja Active Retirement Ireland (ARI) powsta³a w roku 1978. Jest organizacj± o charakterze ogólnonarodowym, zrzeszaj±c± obecnie 23197 osoby w grupie wiekowej powy¿ej 55 roku ¿ycia.  Organizacja opiera siê g³ównie na pracy wolontariuszy skupionych w ponad 500 grupach dzia³aj±cych na szczeblu lokalnym na obszarze 26 hrabstw Irlandii. W swojej wizji ARI podkre¶la wspólnotowy charakter swoich dzia³añ – seniorzy dzia³aj±cy na rzecz swojej wspólnoty i siebie samych. Ogólnym celem dzia³ania ARI jest zmniejszenie izolacji spo³ecznej osób starszych, pomoc w utrzymaniu niezale¿no¶ci, zdrowia i aktywno¶ci. W tym celu ARI zachêca seniorów do utrzymania niezale¿no¶ci, promuje bardziej pozytywny stosunek wobec zjawiska starzenia siê i przechodzenia na emeryturê, wspiera seniorów w ich staraniach na rzecz utrzymania zdrowego i aktywnego ¿ycia, zabiera g³os w sprawach wa¿nych dla ca³ego ¶rodowiska seniorów w Irlandii. W ramach swoich dzia³añ o charakterze zarówno krajowym jak i zagranicznym ARI organizuje dzia³ania edukacyjne, kulturalne, turystyczne i rozrywkowe w tym m.in. zawody w krêgle, kursy tañca czy wycieczki statkiem. Prowadzi tak¿e dzia³alno¶æ doradcz± i informacyjn± w sprawach dotycz±cych m.in. uprawnieñ emerytalnych. Wiêcej informacji na stronie ARI - http://www.activeirl.ie/   

Sanktuarium w Knock – Projekt ULTREIA

Sanktuarium stanowi jedn± z najwiêkszych atrakcji regionu. Jako cel turystyki pielgrzymkowej jest odwiedzany t³umnie zarówno przez Irlandczyków jak i wiernych i turystów z zagranicy. Co roku kompleks odwiedza oko³o pó³tora miliona pielgrzymów i turystów. Historiê objawieñ z roku 1879 i pó¼niejszego rozwoju sanktuarium dokumentuje po³o¿one na terenie sanktuarium muzeum. Odwiedzaj±cy maj± do dyspozycji wycieczki z przewodnikiem i dostêp do biblioteki muzeum. Tury¶ci indywidualni mog± skorzystaæ ze specjalnych audioprzewodników. Muzeum jest w ca³o¶ci dostosowane do potrzeb osób niepe³nosprawnych i maj±cych trudno¶ci w poruszaniu siê. W Knock uczestnicy wizyty studyjnej obejrzeli teren tamtejszego Sanktuarium Maryjnego, Bazylikê, a tak¿e wyposa¿enie i zabudowania pomocnicze dla pielgrzymów, w tym m.in. dzienny domu wypoczynku i opieki dla seniorów, samochód ratownictwa medycznego dla pielgrzymów i autobus dostosowany do potrzeb osób niepe³nosprawnych. Sanktuarium w Knock jest jedn± z atrakcji turystyki religijnej w ramach projektu ULTREIA – Promocja zrównowa¿onej turystyki kulturowej i religijnej realizowanego w latach 2008-2010 w ramach Programu Wspó³pracy Transnarodowej Wybrze¿a Atlantyku. Wiêcej informacji na stronie Sanktuarium -  http://www.knock-shrine.ie/ 

Hotel Westport Woods 

Hotel Westport Woods po³o¿ony w nadmorskiej miejscowo¶ci Westport w hrabstwie Mayo. Nastêpnie przedstawicielka hotelu Westport Woods przedstawi³a za³o¿enia programu pt. Golden Years Holidays, w ramach którego hotel oferuje osobom starszym po 55 roku ¿ycia atrakcyjne pobyty w Westport po zakoñczeniu sezonu turystycznego. Dodatkowo hotel zapewnia udogodnienia dla seniorów z niepe³nosprawno¶ci±, w tym ³atwy dostêp do recepcji i wa¿niejszych pomieszczeñ, bezp³atny transport autobusowy pomiêdzy hotelem a stacj± kolejow±, darmowe przejazdy komunikacj± miejsk±, a tak¿e indywidualne udogodnienia dla sta³ych go¶ci. Sam hotel po³o¿ony jest na teranie piêknego kompleksu parkowo-le¶nego. Dziêki temu, a tak¿e z powodu prowadzonej polityki ekologicznego zarz±dzania i niskiej emisji CO2, hotel nosi miano „najzieleñszego hotelu Irlandii”. W czasie wizyty w hotelu partnerzy projektu zapoznali siê tak¿e z prezentacj± przedstawiciela Krajowej Agencji Rozwoju Turystyki – Fáilte Ireland na temat obecnego stanu sektora turystycznego w regionie i bie¿±cych dzia³añ promocyjnych agencji, w tym na temat programu pt. „The Gathering”, inicjatywy turystycznej maj±cej zachêciæ osoby pochodzenia irlandzkiego, których liczbê szacuje siê obecnie na oko³o 70 milionów, do przyjazdu do Irlandii w roku 2013. Wiêcej informacji na temat Hotelu Westport Woods na stronie http://www.westportwoodshotel.com/about/. Informacje na temat programu The Gathering mo¿na znale¼æ na stronie   http://www.thegatheringireland.com/ 

Age Friendly Programme

W drodze powrotnej uczestnicy wizyty studyjnej zapoznali siê z kolejnymi trzema propozycjami dobrych praktyk Irlandii Zachodniej. Pierwsz± z nich by³ Age Friendly Programme realizowany na terenie czterech hrabstw okrêgu. Przedstawicielka programu zaprezentowa³a podstawowe cele Strategii programu,  a tak¿e potencjalne korzy¶ci dla osób starszych. Celem programu jest stworzenie silnego porozumienia pracowników sektora publicznego (samorz±dy, ochrona zdrowia, policji), biznesu, organizacji pozarz±dowych i uczelni z przedstawicielami osób starszych; prowadzenie konsultacji z osobami starszymi i reprezentuj±cymi ich organizacjami, a tak¿e stworzenie Forum Osób Starszych i przygotowanie projektu Strategii odzwierciedlaj±cego potrzeby osób starszych. 

Festiwal Bealtaine

Kolejn± dobr± praktyk± przedstawion± podczas wizyty by³ Festiwal Sztuki i Kreatywno¶ci Bealtaine, który organizowany jest w maju ka¿dego roku pocz±wszy od 1996 roku. Uczestnikami festiwalu s± osoby starsze z terenu ca³ej Irlandii. W czasie festiwalu tysi±ce uczestników bior± udzia³ w szeregu dzia³añ kulturalnych, w tym warsztatach teatralnych i tanecznych, spektaklach, prezentacjach multimedialnych, projekcjach filmów, paradach ulicznych. Z roku na rok festiwal zyskuje na popularno¶ci i obecnie stanowi jedno z bardziej rozpoznawalnych wydarzeñ na mapie kulturalnej Irlandii. Wiêcej informacji na stronie festiwalu - http://bealtaine.com/   

Ireland Reaching Out 

Ostatni± dobr± praktyk± zaprezentowan± przez irlandzkich partnerów projektu by³ program pt. Reaching Out, którego celem jest identyfikacja irlandzkiej diaspory i pomoc w odnajdywaniu swoich korzeni przy pomocy wspó³czesnych metod badawczych. Obecnie szacuje siê, ¿e ponad 70 milionów ludzi na ¶wiecie ma korzenie irlandzkie. Program Reaching Out ma na celu zachêcenie wszystkich cz³onków diaspory do poszukiwania informacji o swoich przodkach, miejscach urodzenia, posiad³o¶ci rodzinnych etc. Wiêcej informacji na stronie programu - http://www.irelandxo.com/

KALENDARZ WYDARZEÑ

Zobacz listê wydarzeñ zwi±zanych z dzia³aniem naszego stowarzyszenia.

Przejd¼ na podstronê ze szczegó³owymi informacjami. »
Grudzieñ 2024
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 1 2 3 4 5

NEWSLETTER

MSZ
Strona zosta³a utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - wspó³praca z Obwodem Kaliningradzkim" wspó³finansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Wspó³praca

Strona wyra¿a jedynie pogl±dy autorów i nie mo¿e byæ uto¿samiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Ba�tyk