Czym jest Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Ba³tyk (STG)? - nie ka¿dy wie, dlatego warto zapoznaæ sie z tekstem jednolitym statutu organizacji aktualnym na czeriwec 2016 roku. Oócz podstawowych informacji o Stowarzyszeniu Gmin RP Euroregion Ba³tyk takich jak,jego forma prawna- pozarz±dowa organizacja po¿ytku publicznego dzia³aj±ca na terenie województwa Pomorskiego i Warmiñsko-Mazurskiego, zapoznaj± siê Pañstwo z celami (STG) a wiêc m. in. o jego s³u¿bie spo³eczno¶ciom lokalnym, wspieraniu inicjatyw promuj±cych miêdzy innymi: kulturê, atrakcje i potencja³ turystyczny, a tak¿e dzia³aniach w zakresie nowoczesnych rozwi±zañ i technologii, oprócz tego dowiedz± siê Pañstwo wiêcej o pozosta³ych celach sTG oraz ¶rodkach ich realizacji. Bêd±c zaintersowanym cz³onkowstwem warto prze¶ledziæ dok³adniej prze¶ledziæ wynikjacego z tego prawa i obowiazki, zapoznaæ siê ze sposobem sprawowania w³adzy w STG czy strukturze organizacyjnej. Zapraszamy do lektury!
Statut Stowarzyszenia Gmin Rzeczypospolitej Polskiej Euroregion Ba³tyk
Rozdzia³ I Postanowienia ogólne
§ 1
Nazwa stowarzyszenia brzmi Stowarzyszenie Gmin Rzeczypospolitej Polskiej Euroregion Ba³tyk. Dopuszcza siê stosowanie nazwy skróconej Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Ba³tyk.
§ 2
1. Terenem dzia³ania Stowarzyszenia s± województwa Pomorskie i Warmiñsko-Mazurskie.
Stowarzyszenie mo¿e dzia³aæ na pozosta³ym obszarze RP oraz byæ cz³onkiem miêdzynarodowej organizacji o nazwie Euroregion Ba³tyk.
2. Siedzib± w³adz Stowarzyszenia jest miasto Elbl±g.
3. Stowarzyszenie opiera sw± dzia³alno¶æ na pracy spo³ecznej cz³onków. Do obs³ugi bie¿±cej dzia³alno¶ci powo³uje Sekretariat i zatrudnia pracowników.
§ 3
Stowarzyszenie mo¿e u¿ywaæ odznak i pieczêci na zasadach okre¶lonych w przepisach szczegó³owych.
§ 4
Stowarzyszenie zostaje zawi±zane na czas nieokre¶lony.
Rozdzia³ II Cele i ¶rodki do ich realizacji
§ 5
1. Celem Stowarzyszenia jest, uwzglêdniaj±c specyfikê po³o¿enia Euroregionu na obszarze po³udniowo-wschodniego Ba³tyku, na styku granic Polski, Rosji (Obwód Kaliningradzki), Litwy i poprzez Ba³tyk - ze Szwecj± i Dani± (wyspa Bornholm) oraz wykorzystuj±c w jak najwiêkszym stopniu inicjatywy europejskie jakie s± planowane w ró¿nych programach dotycz±cych tej czê¶ci Europy, dzia³aæ na rzecz poprawy warunków ¿ycia ludno¶ci zamieszkuj±cej teren dzia³ania Stowarzyszenia, ze szczególnym uwzglêdnieniem terenów przygranicznych.
2. Cel Stowarzyszenia jest realizowany w sferze zadañ publicznych w zakresie:
2.1. podtrzymywania tradycji narodowej, pielêgnowania polsko¶ci oraz rozwoju ¶wiadomo¶ci narodowej, obywatelskiej i kulturowej
2.2. dzia³alno¶ci na rzecz mniejszo¶ci narodowych
2.3. ochrony i promocji zdrowia
2.4. dzia³ania na rzecz osób niepe³nosprawnych
2.5. promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostaj±cych bez pracy i zagro¿onych zwolnieniem z pracy
2.6. dzia³alno¶æ na rzecz równych praw kobiet i mê¿czyzn
2.7. dzia³alno¶ci wspomagaj±cej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiêbiorczo¶ci
2.8. dzia³alno¶ci wspomagaj±cej rozwój wspólnot i spo³eczno¶ci lokalnych
2.9. nauki, szkolnictwa wy¿szego, edukacji, o¶wiaty i wychowania
2.10. turystyki i krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i m³odzie¿y
2.11. kultury i sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego
2.12. upowszechniania kultury fizycznej i sportu
2.13. ekologii i ochrony zwierz±t oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego
2.14. porz±dku i bezpieczeñstwa publicznego oraz przeciwdzia³ania patologiom spo³ecznym
2.15. upowszechnienia i ochrony wolno¶ci i praw cz³owieka oraz swobód obywatelskich a tak¿e dzia³añ wspomagaj±cych rozwój demokracji
2.16. ratownictwa i ochrony ludno¶ci
2.17. dzia³añ na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i wspó³pracy miêdzy spo³eczeñstwami
2.18. promocji i organizacji wolontariatu
2.19. dzia³alno¶ci wspomagaj±cej technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarz±dowe oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne dzia³aj±ce na podstawie przepisów o stosunku Pañstwa do Ko¶cio³a Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, o stosunku Pañstwa do innych ko¶cio³ów i zwi±zków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolno¶ci sumienia i wyznania, je¿eli ich cele statutowe obejmuj± prowadzenie dzia³alno¶ci po¿ytku publicznego i stowarzyszeñ jednostek samorz±du terytorialnego.
3. Stowarzyszenie bêdzie realizowaæ swe cele statutowe poprzez:
3.1. wspó³udzia³ w opracowywaniu i realizacji wspólnych programów z pokrewnymi instytucjami i organizacjami dzia³aj±cymi na terytorium Euroregionu
3.2. samodzieln± realizacjê programów i projektów
3.3. udzielanie pomocy cz³onkom Stowarzyszenia w pozyskiwaniu funduszy Unii Europejskiej oraz z innych ¼róde³ na realizacjê celów statutowych Stowarzyszenia
3.4. organizowanie szkoleñ, konferencji i sympozjów
3.5. prowadzenie dzia³alno¶ci informacyjnej i publicystycznej, wydaj±c biuletyny, informatory i inne publikacje
3.6. udzia³ w targach
3.7. prowadzenie dzia³alno¶ci promocyjnej w zakresie wspó³pracy transgranicznej
3.8. wystêpowanie w imieniu cz³onków Stowarzyszenia w celu promowania ich na arenie miêdzynarodowej i krajowej.
4. Dla tworzenia korzystnych warunków realizacji postawionych celów Stowarzyszenie mo¿e podejmowaæ dzia³alno¶æ gospodarcz± wy³±cznie jako dodatkow± w stosunku do dzia³alno¶ci po¿ytku publicznego.
Rozdzia³ III Cz³onkowie, ich prawa i obowi±zki.
§ 6
1. Cz³onkowie Stowarzyszenia dziel± siê na:
1.1. zwyczajnych
1.2. wspieraj±cych
1.3. honorowych
2. Cz³onkiem zwyczajnym Stowarzyszenia mo¿e byæ gmina i powiat ziemski z terenu województw Pomorskiego oraz Warmiñsko-Mazurskiego na podstawie stosownej uchwa³y Rady gminy lub powiatu ziemskiego i aprobuj±cej decyzji Zarz±du Stowarzyszenia.
3. Cz³onkiem wspieraj±cym mo¿e byæ osoba fizyczna lub prawna je¶li wyst±pi ze stosownym wnioskiem i wniesie lub zadeklaruje wsparcie materialne Stowarzyszenia.
4. Nabycie praw cz³onka zwyczajnego i wspieraj±cego nastêpuje w drodze uchwa³y Zarz±du Stowarzyszenia.
5. Nadanie godno¶ci cz³onka honorowego nastêpuje przez Walne Zebranie Delegatów Stowarzyszenia na wniosek Zarz±du i mo¿e byæ nadane osobie fizycznej lub prawnej.
§ 7
1. Cz³onek zwyczajny ma prawo do:
1.1. czynnego i biernego prawa wyborczego do w³adz Stowarzyszenia
1.2. uczestnictwa w zebraniach, odczytach, konferencjach, sympozjach i szkoleniach organizowanych przez w³adze Stowarzyszenia
1.3. zabierania g³osu we wszystkich sprawach dotycz±cych Stowarzyszenia, zg³aszania opinii, wniosków i postulatów
1.4. noszenia odznaki organizacyjnej Stowarzyszenia
1.5. korzystania z urz±dzeñ, ¶wiadczeñ i pomocy Stowarzyszenia
1.6. ubiegania siê o dofinansowanie dzia³añ w ramach funduszy pomocowych zarz±dzanych przez Stowarzyszenie
2. Cz³onek zwyczajny obowi±zany jest do:
2.1. czynnego uczestnictwa w realizacji zadañ statutowych
2.2. przestrzegania postanowieñ statutu
2.3.regularnego op³acania sk³adek cz³onkowskich.
Cz³onkowie wspieraj±cy i honorowi posiadaj± prawa i obowi±zki wg § 7 pkt 1 i 2, za wyj±tkiem czynnego i biernego prawa wyborczego oraz obowi±zku op³acania sk³adek cz³onkowskich. Cz³onkowie wspieraj±cy wnosz± wsparcie materialne zgodnie z deklaracj± lub dwustronnym porozumieniem.
§ 8
Dochód Stowarzyszenia jest przeznaczany na cele statutowe Stowarzyszenia. Dla gmin sk³adkê ustala siê w przeliczeniu na jednego mieszkañca gminy, dla powiatów , z wy³±czeniem miast na prawach powiatów - rycza³towo. Wysoko¶æ sk³adki na ka¿dy rok Walne Zebranie Delegatów okre¶la w specjalnej uchwale.
§ 9
1. Cz³onkostwo Stowarzyszenia ustaje na skutek:
1.1. dobrowolnego wyst±pienia (w przypadku gminy lub powiatu - w drodze uchwa³y Rady Gminy lub Powiatu) z zachowaniem 3-miesiêcznego okresu wypowiedzenia
1.2. skre¶lenia z listy cz³onków Stowarzyszenia z powodu zaleg³o¶ci w uiszczaniu sk³adki cz³onkowskiej, przez okres 12 miesiêcy, po uprzednim pisemnym upomnieniu
1.3. ¶mierci osoby fizycznej
2. W wypadku dzia³ania sprzecznego ze Statutem lub na szkodê Stowarzyszenia Walne Zebranie Delegatów na wniosek Zarz±du lub Komisji Rewizyjnej podejmuje decyzjê o skre¶leniu z listy cz³onków.
3. W uzasadnionych przypadkach mo¿liwe jest ponowne nabycie prawa cz³onka Stowarzyszenia.
§ 10
Stowarzyszeniu zabrania siê:
1. udzielania po¿yczek lub zabezpieczania zobowi±zañ maj±tkiem organizacji w stosunku do jej cz³onków, cz³onków organów lub pracowników oraz osób, z którymi cz³onkowie, cz³onkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostaj± w zwi±zku ma³¿eñskim, we wspólnym po¿yciu albo w stosunku pokrewieñstwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieñstwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo s± zwi±zani z tytu³u przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”
2. przekazywania maj±tku na rzecz ich cz³onków, cz³onków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych ni¿ w stosunku do osób trzecich, w szczególno¶ci je¿eli przekazanie to nastêpuje bezp³atnie lub na preferencyjnych warunkach
3. wykorzystywania maj±tku na rzecz cz³onków, cz³onków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych ni¿ w stosunku do osób trzecich, chyba ¿e to wykorzystanie bezpo¶rednio wynika ze statutowego celu organizacji albo podmiotu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2004 r. o dzia³alno¶ci po¿ytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2003 nr 96, poz. 873 oraz z 2004 nr 64, poz. 593 i nr 116 poz. 1203)
4. zakupu towarów lub us³ug od podmiotów, w których uczestnicz± cz³onkowie organizacji, cz³onkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich na zasadach innych ni¿ w stosunku do osób trzecich lub po cenach wy¿szych ni¿ rynkowe.
Rozdzia³ IV Struktura organizacyjna
§ 11
1. W³adzami Stowarzyszenia s±:
1.1. Walne Zebranie Delegatów
1.2. Zarz±d
1.3. Komisja Rewizyjna.
2. Kadencja wszystkich wybieranych w³adz Stowarzyszenia odpowiada kadencyjno¶ci w³adz samorz±dowych, a ich wybór odbywa siê na Walnym Zebraniu Delegatów w g³osowaniu tajnym bezwzglêdn± wiêkszo¶ci± g³osów. Po up³ywie kadencji Rad Gmin, Powiatów Zarz±d i Komisja Rewizyjna dzia³aj± do dnia wyboru nowego Zarz±du i nowej Komisji Rewizyjnej.
3. Sk³ad w³adz Stowarzyszenia w przypadku ustania cz³onkostwa mo¿na uzupe³niaæ powo³uj±c na wakuj±ce miejsca osoby spo¶ród nie wybranych kandydatów wg kolejno¶ci uzyskanych g³osów. Liczba dokooptowanych w ten sposób cz³onków w³adz nie mo¿e przekraczaæ 1/3 liczby
cz³onków pochodz±cych z wyborów. Walne Zebranie mo¿e zadecydowaæ o przeprowadzeniu wyborów uzupe³niaj±cych na zasadzie wg pkt. 2. W przypadku wyborów uzupe³niaj±cych w sytuacji kandydowania jednej osoby Przewodnicz±cy Zebrania mo¿e za zgod± obecnych Delegatów wyra¿on± w g³osowaniu jawnym oraz osoby kandyduj±cej zatwierdziæ przeprowadzenie wyborów w trybie jawnym.
4. Odwo³anie cz³onków w³adz Stowarzyszenia nastêpuje w glosowaniu tajnym, bezwzglêdn± wiêkszo¶ci± g³osów. Wniosek o odwo³anie mo¿e byæ zg³oszony przez delegatów dysponuj±cych 1/3 ogólnej liczby g³osów w Stowarzyszeniu lub na wniosek Przewodnicz±cego Zarz±du.
§ 12 Walne Zebranie Delegatów
1. W Walnym Zebraniu Delegatów bior± udzia³ :
1.1. z g³osem stanowi±cym cz³onkowie zwyczajni - po jednym przedstawicielu ka¿dej gminy i powiatu
1.2. z g³osem doradczym - cz³onkowie honorowi i wspieraj±cy
2. Walne Zebranie winno byæ zwo³ywane przez Zarz±d co najmniej dwa razy w roku.
Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów zwo³uje Zarz±d z w³asnej inicjatywy lub na ¿±danie Komisji Rewizyjnej albo na wniosek co najmniej 1/3 cz³onków zwyczajnych Stowarzyszenia.
3. Do kompetencji Walnego Zebrania Delegatów nale¿y:
3.1.okre¶lenie g³ównych kierunków dzia³alno¶ci Stowarzyszenia
3.2.ustalenie Statutu i zmian w Statucie
3.3. podejmowanie decyzji o przyst±pieniu lub wyst±pieniu z Euroregionu Ba³tyk
3.4. Wybór i odwo³ywanie Przewodnicz±cego Zarz±du
3.5. wybór i odwo³ywanie cz³onków Zarz±du i Komisji Rewizyjnej
3.6. zatwierdzanie sprawozdañ Zarz±du i Komisji Rewizyjnej
3.7. udzielanie Zarz±dowi absolutorium
3.8. ustalanie wysoko¶ci sk³adki cz³onkowskiej
3.9. uchwalanie planu dochodów i wydatków Stowarzyszenia
3.10. zatwierdzanie rocznych bilansów i przeznaczanie nadwy¿ki finansowej
3.11.rozpatrywanie i za³atwianie wniosków i postulatów zg³aszanych przez cz³onków Stowarzyszenia;
3.12. okre¶lanie górnej granicy do jakiej upowa¿nia siê Zarz±d do zaci±gania zobowi±zañ finansowych.
3.13. Uchwalanie regulaminu obrad Walnego Zebrania Delegatów
3.14 Wybór i odwo³ywanie Cz³onka Rady M³odzie¿owej Euroregionu Ba³tyk
3.15 Wybór biura bieg³ego rewidenta do badania rocznego sprawozdania finansowego Stowarzyszenia.
4. Uchwa³y Walnego Zebrania Delegatów zapadaj± zwyk³± wiêkszo¶ci± g³osów.
5. Zaproszenia na posiedzenie Walnego Zebrania Delegatów wysy³ane s± co najmniej na 14 dni przed posiedzeniem zwyczajnym i nadzwyczajnym wraz z proponowanym porz±dkiem obrad oraz niezbêdnymi dokumentami. Dokumenty stanowi±ce przedmiot obrad mog± byæ wysy³ane drog± elektroniczn±. W zaproszeniu na posiedzenia nale¿y podaæ godzinê rozpoczêcia obrad. Je¿eli w przeci±gu 30 minut po godzinie wyznaczonej jako rozpoczêcie Walnego Zebrania nie stwierdzi siê obecno¶ci przynajmniej 50% delegatów, to Walne zaczyna obradowaæ bez wzglêdu na ilo¶æ obecnych i podejmowaæ uchwa³y na zasadach § 12 pkt 4. oraz dokonywaæ wyborów wed³ug § 12 pkt 3.4., 3.5 oraz 3.14.
§ 13 Zarz±d
1. Zarz±d kieruje bie¿±c± dzia³alno¶ci± Stowarzyszenia, reprezentuje je na zewn±trz i ponosi odpowiedzialno¶æ przed Walnym Zebraniem Delegatów. Cz³onkowie Zarz±du Stowarzyszenia nie mog± byæ skazani wyrokiem prawomocnym za przestêpstwo umy¶lne ¶cigane z oskar¿enia publicznego lub przestêpstwo skarbowe.
2. W sk³ad Zarz±du wchodzi 9 osób:
2.1. Przewodnicz±cy
2.2. I Wiceprzewodnicz±cy
2.3. II Wiceprzewodnicz±cy
2.4. 6 cz³onków
3. Zarz±d wybiera ze swego grona I i II Wiceprzewodnicz±cych .
4. Posiedzenia Zarz±du zwo³uje Przewodnicz±cy. Zaproszenia na posiedzenie wraz z porz±dkiem obrad nale¿y wys³aæ na 7 dni przed dat± posiedzenia. Uchwa³y i decyzje Zarz±du zapadaj± zwyk³± wiêkszo¶ci± g³osów przy obecno¶ci przynajmniej 5 cz³onków Zarz±du.
5. Posiedzenia Zarz±du odbywaj± siê nie rzadziej ni¿ raz na kwarta³.
6. Do kompetencji Zarz±du nale¿y:
6.1. realizacja celów Stowarzyszenia oraz uchwa³ Walnego Zebrania Delegatów
6.2. sk³adanie sprawozdañ ze swej dzia³alno¶ci na Walnym Zebraniu Delegatów
6.3 zwo³ywanie Walnego Zebrania Delegatów
6.4. przyjmowanie i skre¶lanie z listy cz³onków Stowarzyszenia
6.5. prowadzenie dokumentacji cz³onkowskiej
6.6. przyjmowanie sk³adek cz³onkowskich
6.7. ustalanie projektu planu dochodów i wydatków Stowarzyszenia
6.8. podpisywanie rocznych bilansów
6.9. sprawowanie zarz±du nad maj±tkiem Stowarzyszenia
6.10. podejmowanie decyzji w sprawie nabywania i zbywania maj±tku Stowarzyszenia
6.11. organizowanie i prowadzenie dzia³alno¶ci gospodarczej
6.12. Ustalanie struktury i etatyzacja Sekretariatu.
7. Sk³adanie o¶wiadczeñ woli.
7.1. O¶wiadczenia woli w imieniu Stowarzyszenia oraz w zakresie zaci±gania zobowi±zañ finansowych maj± prawo sk³adaæ Przewodnicz±cy i jeden Cz³onek Zarz±du (I i II Wiceprzewodnicz±cy s± cz³onkami Zarz±du) b±d¼ Przewodnicz±cy i Dyrektor Sekretariatu lub jeden z Wiceprzewodnicz±cych i Dyrektor Sekretariatu.
7.2. Dla bie¿±cej obs³ugi finansowej oraz wynikaj±cych z niej umów Zarz±d Stowarzyszenia udziela pe³nomocnictw Dyrektorowi Sekretariatu. Wysoko¶æ pe³nomocnictwa finansowego okre¶la Zarz±d Stowarzyszenia.
7.3 Miêdzy posiedzeniami Zarz±du w sprawach wymagaj±cych podjêcia decyzji, które nie mog± oczekiwaæ do daty kolejnego zebrania Zarz±du mo¿e byæ zadane pytanie i zebrane odpowiedzi drog± elektroniczn±. Sekretariat Stowarzyszenia wysy³a do wszystkich cz³onków Zarz±du pytanie i wyznacza termin odpowiedzi. Wydruki z odpowiedziami stanowi± za³±cznik do akt w rozpatrywanej sprawie.
8. Przewodnicz±cy Zarz±du Stowarzyszenia staje siê Cz³onkiem Prezydium Euroregionu Ba³tyk z racji pe³nionej funkcji w Stowarzyszeniu. Zarz±d dokonuje wyboru w g³osowaniu tajnym spo¶ród cz³onków Zarz±du (Vice-Przewodnicz±cy s± Cz³onkami Zarz±du) na funkcjê Zastêpcy Cz³onka Prezydium Euroregionu Ba³tyk. Zarz±d Stowarzyszenia zgodnie ze Statutem Euroregionu Ba³tyk mo¿e wybraæ dodatkowo w miarê potrzeb jednego Cz³onka Prezydium Euroregionu Ba³tyk. Wyboru dokonuje siê w g³osowaniu tajnym spo¶ród cz³onków Zarz±du (Vice-Przewodnicz±cy s± Cz³onkami Zarz±du).
§ 14 Komisja Rewizyjna
1. Komisja Rewizyjna jest powo³ana do sprawowania kontroli nad dzia³alno¶ci± Stowarzyszenia.
2. W sk³ad Komisji Rewizyjnej wchodzi 5 osób, w tym Przewodnicz±cy, Wiceprzewodnicz±cy, Sekretarz i 2 Cz³onków. Posiedzenia Komisji Rewizyjnej zwo³uje Przewodnicz±cy Komisji, wysy³aj±c za po¶rednictwem sekretariatu Stowarzyszenia zaproszenia w terminie 14 dni przed rozpoczêciem posiedzenia.
3. Komisja Rewizyjna konstytuuje siê w ramach swego sk³adu.
4. Cz³onkowie Komisji Rewizyjnej :
4.1. Nie mog± byæ spokrewnieni, spowinowaceni, pozostawaæ w podleg³o¶ci s³u¿bowej, zwi±zku ma³¿eñskim lub we wspólnym po¿yciu z Cz³onkami Zarz±du,
4.2. Nie mog± byæ skazani wyrokiem prawomocnym za przestêpstwo umy¶lne ¶cigane z oskar¿enia publicznego lub przestêpstwo skarbowe.
4.3. Nie pobieraj± wynagrodzenia z tytu³u pe³nienia funkcji w Komisji.
4.4. Nie mog± ³±czyæ cz³onkowstwa w Komisji Rewizyjnej z cz³onkowstwem w Zarz±dzie Stowarzyszenia.
5. Do kompetencji Komisji Rewizyjnej nale¿y:
5.1. badanie zgodno¶ci dzia³añ organów Stowarzyszenia ze Statutem, uchwa³ami Walnego Zebrania Delegatów oraz zatwierdzonych kierunków dzia³ania Stowarzyszenia
5.2. dokonywanie oceny sprawozdañ rocznych, bilansu, rachunku zysków i strat oraz sprawozdañ finansowych w zakresie ich zgodno¶ci z ksiêgami i dokumentami Stowarzyszenia
5.3. wnioskowanie o skre¶leniu z listy cz³onków Stowarzyszenia
5.4. sk³adanie sprawozdañ z dzia³alno¶ci Komisji Rewizyjnej na Walnym Zebraniu Delegatów
5.5. wnioskowanie o udzielenie lub odmowê udzielenia absolutorium w³adzom Stowarzyszenia.
6. Uchwa³y Komisji Rewizyjnej podejmowane s± zwyk³± wiêkszo¶ci± g³osów.
§ 15 Maj±tek i fundusze
1. Maj±tek Stowarzyszenia stanowi± nieruchomo¶ci, ruchomo¶ci i fundusze.
2. Przychody Stowarzyszenia powstaj± z:
2.1. sk³adek cz³onkowskich
2.2. darowizn, zapisów od osób prawnych i fizycznych
2.3. dochodów z w³asnej dzia³alno¶ci gospodarczej
2.4. dochodów z maj±tku Stowarzyszenia
2.5. dotacji (w tym dotacji na zakup ¶rodków trwa³ych stanowi±cych przychód Stowarzyszenia)
2.6. przychodów finansowych powstaj±cych z odsetek bankowych od rachunków bie¿±cych i lokat terminowych oraz ró¿nic kursowych.
3. Stowarzyszenie prowadzi gospodarkê finansow±, rachunkowo¶æ zgodnie z obowi±zuj±cymi przepisami w tym zakresie. ¦rodki pieniê¿ne, niezale¿nie od ¼róde³ ich pochodzenia winny byæ przechowywane wy³±cznie na koncie bankowym Stowarzyszenia.
4. Rok kalendarzowy jest rokiem obrachunkowym dla Stowarzyszenia.
§ 16 Rozwi±zanie Stowarzyszenia
Podjêcie uchwa³y o rozwi±zaniu Stowarzyszenia przez Walne Zebranie Delegatów wymaga kwalifikowanej wiêkszo¶ci g³osów (2/3) przy obecno¶ci co najmniej po³owy delegatów.
§ 17 Postanowienia koñcowe
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym Statucie obowi±zuj± przepisy Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 1989 r. Nr 20, poz. 104 z pó¼niejszymi zmianami, Dz. U. z 2001 r. nr 79 poz. 855).
Listopad 2024 | ||||||
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |