STG - EUROREGION

Rzecz o Euroregionie

Przez wiele stuleci wokó³ Ba³tyku rywalizowano, czêsto zbrojnie o dominacjê polityczn±, wp³ywy gospodarcze, biedniejsi s±siedzi patrzyli zazdro¶nie na zasobniejszych. Nigdy jednak nie ustawa³a integracja poprzez przenikanie kultury, przep³yw idei, kupcy torowali drogê do wspó³pracy gospodarczej. Przyk³adem, ¿e najsilniejszym motywem by³a chêæ wspó³pracy gospodarczej jest historia powstania i dzia³alno¶ci Hanzy.

Lata 1989-1990 przynios³y zmiany polityczne w Europie, które umo¿liwi³y zmaterializowanie projektów nawi±zywania formalnej i faktycznej wspó³pracy na poziomie regionalnym w obszarze Po³udniowo-Wschodniego Ba³tyku. Kluczowym elementem by³y decyzje rz±du Federacji Rosyjskiej o otwarciu Obwodu Kaliningradzkiego i zezwoleniu na nawi±zywanie wspó³pracy zagranicznej z partnerami, których przez bardzo wiele lat oddziela³a granica.

Euroregion Ba³tyk

Idea utworzenia Euroregionu prawie równocze¶nie powsta³a w¶ród polityków dzia³aczy gospodarczych po³udniowo-wschodniej Szwecji oraz pó³nocno-wschodniej Polski. Prace organizacyjne trwa³y bardzo krótko, pierwsza konferencja po¶wiêcono mo¿liwo¶ciom utworzenia Euroregionu (pod robocza nazw± „Jantar”) odby³a siê na prze³omie lutego i marca 1997 roku w Malborku a ju¿ 22 lutego 1998 roku podpisano Porozumienie o utworzenie Euroregionu Ba³tyk.

Euroregion Ba³tyk jest jedn± z najwiêkszych tego typu organizacji w Europie zarówno pod wzglêdem ilo¶ci uczestnicz±cych Stron, obszaru oraz ludzi zamieszkuj±cych te regiony. Terytorium Euroregionu to na terenie Polski województwa pomorskie i warmiñsko-mazurskie, na terenie Federacji Rosyjskiej Obwód Kaliningradzki, na terenie Litwy K³ajpeda i Okrêg K³ajpedzki, na terenie Szwecji województwa Blekinge, Kalmar, Kronoberg, na terenie Danii wyspa Bornholm.

Euroregion Ba³tyk ma charakter samorz±dowo-rz±dowy, w pracach Euroregionu uczestnicz± przedstawiciele w³adz samorz±dowych i pañstwowych. Struktura organizacyjna jest typowa dla Euroregionów, najwy¿szym Organem jest Rada, ze swego sk³adu wy³ania Prezydium, pracami Rady i Prezydium kieruje Prezydent Euroregionu - obecnym prezydentem jest Pan Aleksander Bogdanov, z Rosji. Rada obraduje co najmniej dwa razy do roku, Prezydium od 4-6 razy w roku, decyzje podejmowane s± na zasadach konsensusu. Funkcja Prezydenta jest pe³niona kolejno przez przedstawiciela ka¿dej ze Stron Umowy, rotacja nastêpuje po rocznej kadencji. W Euroregionie dzia³aj± Grupy Robocze, które powo³ywane s± jako sta³e, do rozwi±zywania problemów d³ugofalowych, lub tematyczne do rozwi±zania dora¼nego problemu.

W ramach Euroregionu dzia³aj± Narodowe Sekretariaty zlokalizowane w: Elbl±gu (Polska), Ba³tijsku (Rosja), K³ajpedzie (Litwa), Ronne (Dania) lub rotacyjnie w Karlskronie, Kalmarze, Växjo (Szwecja). Rada Euroregionu podjê³a bardzo wa¿n± decyzjê tworz±c od 1 lipca 2004 roku Sta³y Miêdzynarodowy Sekretariat Euroregionu, który dzia³a w strukturze Sekretariatu polskiego w Elbl±gu. Sta³y Miêdzynarodowy Sekretariat jest finansowany przez ka¿d± ze Stron i jest to pierwsze wspólne finansowe przedsiêwziêcie w ramach Euroregionu. Euroregion Ba³tyk wi±¿e bardzo du¿e nadzieje na podniesienie na wy¿szy poziom wspó³pracy prze wzmocnienie wewnêtrznej sieci wspó³pracy oraz uruchomienia informacji zewnêtrznej o pracach i osi±gniêciach Euroregionu. Stronê polsk± w Euroregionie Ba³tyk tworz± Wojewodowie i Marsza³kowie Pomorza oraz Warmii i Mazur oraz Stowarzyszenie Gmin, do którego nale¿y ok. 39 gmin  z terenu tych województw.  Stowarzyszenie Gmin jest organizacj± otwart± dla gmin i powiatów z terenu Pomorza oraz Warmii i Mazur, znaczy to, i¿ mog± one wstêpowaæ do Stowarzyszenia. Stowarzyszenie prowadzi dzia³alno¶æ ukierunkowan± na: kompleksow± obs³ugê programów pomocowych, akcje szkoleniowo-instrukta¿owe, kojarzy partnerów do wspó³pracy transgranicznej, dzia³alno¶æ informacyjn± w formie Biuletynów, wystawiennicz±, organizuje miêdzynarodowe spotkania i seminaria.

Euroregion Ba³tyk zrealizowa³ programy pomocowe w ramach Phare Credo i Phare CBC oraz projekt z programu INTERREG III B - Seagull II.

Dziêki Funduszowi Ma³ych Projektów w ramach programu Phare zdobyli¶my do¶wiadczenie wspieraj±ce realizacjê celów i priorytetów nie tylko polskiej czê¶ci Euroregionu Ba³tyk ale ca³ego obszaru dzia³ania Euroregionu. W oparciu o wspó³pracê trangraniczn± zrealizowano projekty o charakterze ponadregionalnym i ponadnarodowym. Jako organizacja, która w statucie wymienia miêdzy innymi wspieranie dzia³añ maj±cych na celu poprawê warunków ¿ycia ludzi zamieszkuj±cych obszar przygranicza, u³atwienie wzajemnych kontaktów czy zbli¿anie lokalnych spo³eczno¶ci bardzo dobrze wype³niamy priorytet Funduszu, który skierowany jest na dzia³ania typu „ludzie dla ludzi”.

W ci±gu 10 lat funkcjonowania mamy zrealizowanych ponad 250 projektów z udzia³em naszych partnerów z obszaru Euroregionu Ba³tyk.

Atutami we wspó³pracy Strony Polskiej w Euroregionie Ba³tyk s±:

  • nadmorskie po³o¿enie;
  • warunki przyrodnicze umo¿liwiaj±ce rozwój ró¿nych form turystyki;
  • aglomeracja Trójmiejska jako przysz³a metropolia ba³tycka;
  • rozwiniêta siec o¶rodków o znaczeniu ponadregionalnym;
  • tranzytowe po³o¿enie na styku dwóch europejskich korytarzy transportowych;
  • rozwiniêty system obszarów chronionych;
  • korzystna struktura zatrudnienia z wy¿sz± dominacj± w sektorze us³ug i mniejsz± dominacj± w rolnictwie;
  • rosn±cy udzia³ sektora prywatnego oraz M¦P;
  • korzystne kierunki przekszta³ceñ lokalnej gospodarki;
  • miêdzynarodowy port lotniczy i porty morskie;
  • dobrze rozwiniêta baza noclegowa;
  • do¶wiadczenia z miêdzynarodowej wspó³pracy na szczeblu lokalnym i regionalnym;

Barierami, które ograniczaj± wspó³pracê s±:

  • du¿a dysproporcja w poziomie rozwoju gospodarczego województw tworz±cych stronê Polsk±;
  • wysokie bezrobocie;
  • niska mobilno¶æ mieszkañców;
  • jednokierunkowy strumieñ migracyjny ku wiêkszym o¶rodkom miejskim;
  • niski udzia³ bran¿ innowacyjnych w produkcji przemys³owej;

Strona Polska:

Województwo pomorskie i warmiñsko-mazurskie zamieszkuje 3.653.300 ludno¶ci, najwiêksze miasta: Gdañsk, Sopot, Gdynia, S³upsk, Olsztyn, Elbl±g, Malbork, Starogard Gdañski.

Strona Litewska:

K³ajpeda i Okrêg K³ajpedzki: 415.800, najwiêksze miasta: K³ajpeda.

Strona Rosyjska:

Obwód Kaliningradzki: 935.000, najwiêksze miasta: Kaliningrad, Czerniachowsk, Sovieck.

Strona Szwedzka:

Regiony Blekinge, Kalmar, Kronoberg: 562.440, najwiêksze miasta: Karlskrona, Kalmar, Växjo.

Strona Duñska:

Wyspa Bornholm: 44.000, najwiêksze miasto Ronne.

Najwa¿niejsze imprezy o charakterze ogólno-regionalnym:

  1. Coroczne konkursy plastyczne dla dzieci i m³odzie¿y pt. "Od Morza Jeste¶my". Co roku wp³ywa ok. 2000 prac m.in. z Polski, Rosji, Litwy.
  2. Miêdzynarodowe obozy ekologiczne dla m³odzie¿y w Piaskach (Zielona Szko³a). Zajêcia prowadzone SA SA jêzyku angielskim, uczestnikami jest m³odziez z obszaru ERB.
  3. Uczestnictwo w Targach Turystyczne.
  4. Liczne imprezy sportowe, m.in. Igrzyska Sportowe M³odzie¿y Euroregionu Ba³tyk.

KALENDARZ WYDARZEÑ

Zobacz listê wydarzeñ zwi±zanych z dzia³aniem naszego stowarzyszenia.

Przejd¼ na podstronê ze szczegó³owymi informacjami. »
Kwiecieñ 2024
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 1 2 3 4 5
6
7
8
9
10
11
12

NEWSLETTER

MSZ
Strona zosta³a utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - wspó³praca z Obwodem Kaliningradzkim" wspó³finansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Wspó³praca

Strona wyra¿a jedynie pogl±dy autorów i nie mo¿e byæ uto¿samiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Ba�tyk