Z przyjemno¶ci± informujemy, i¿ 12 pa¼dziernika 2016 decyzj± komitetu Monitoruj±cego zaakceptowano do realizacji projektu SB PIN - South Baltic Public Innovators Network, w którym Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Ba³tyk bêdzie pe³ni³o rolê partnera (szerszy opis w za³±czeniu). Planowany termin realizacji projektu- styczeñ 2017.
W ramach drugiego konkursu Programu Interreg Po³udniowy Ba³tyk 2014-2020 zosta³ zatwierdzony do realizacji projekt, w którym Stowarzyszenie pe³niæ bêdzie rolê partnera. Aplikacja ta zosta³a zarejestrowana pod numerem: "STHB.05.01.00-EN-0039/16". Obecnie trwaj± prace zwi±zane z klaryfikacjami i przygotowaniem niezbêdnej dokumentacji projektowej wymaganej do podpisaniu umowy kontraktowej. Dziêki projektowi mamy szansê zintensyfikowaæ wspó³pracê instytucji i organizacji samorz±dowych i ich pracowników, lokalnych polityków w Regionie Po³udniowego Ba³tyku, w partnerstwie miêdzynarodowym z instytucjami ze Szwecji i Danii.
Celem projektu jest zwiêkszenie za po¶rednictwem gmin uczestnicz±cych i innych organizacji miêdzynarodowej zdolno¶ci do wspó³pracy oraz podniesienia poziomu wiedzy i innowacji lokalnych podmiotów.
Projekt ma na celu wspólne dzia³anie i koncentracjê na wzajemnych wyzwaniach w obszarach wymagaj±cych wspólnych dzia³añ rozwojowych. Celem projektu jest zwiêkszenie zdolno¶ci gmin i innych organizacji lokalnych i poszerzenie ich wiedzy oraz do¶wiadczenia w miêdzynarodowej wspó³pracy poprzez tworzenie sieci kooperacji podnosz±cej zdolno¶ci do innowacji i stwarzania warunków, które uka¿± korzy¶ci z miêdzynarodowej wspó³pracy i dzia³añ w ramach sieci transgranicznych.
Partnerstwo:
LP: Gmina Hässleholm - Biuro UE Direct Skania (Szwecja)
PP2: Gmina Køge (Dania)
PP3: Stowarzyszenie Gmin Euroregion Ba³tyk (Polska)
PP4: Inkubator Krinova & Park Naukowy (Szwecja)
PP5: Centrum Strategii i Innowacji, Gmina Naestved (Dania)
Partner stowarzyszony 1: Stowarzyszenie w³adz lokalnych Skanii (Szwecja)
Partner Stowarzyszony 2: Administracja Kultury Regionu Skanii (Szwecja)
O¶ priorytetowa 5 - Zwiêkszanie zdolno¶ci wspó³pracy lokalnych podmiotów w obszarze Po³udniowego Ba³tyku w dziedzinie niebieskiego i zielonego wzrostu
Cel szczegó³owy 5 - Poprawa zdolno¶ci wspó³pracy lokalnych podmiotów w obszarze Po³udniowego Ba³tyku poprzez ich uczestnictwo w sieci transgranicznej
Cel projektu: Zwiêkszenie za po¶rednictwem gmin uczestnicz±cych i innych organizacji miêdzynarodowej zdolno¶ci do wspó³pracy oraz podniesienia poziomu wiedzy i innowacji lokalnych podmiotów.
Efekty projektu: Lepsze zaanga¿owanie lokalnych spo³eczno¶ci i organizacji w sieci wspó³pracy transgranicznej. Projekt bêdzie d±¿y³ poprzez organizacje uczestnicz±ce bior±ce udzia³ w sieci do wzrostu ich zdolno¶ci do realizacji projektów transgranicznych z udzia³em miêdzynarodowych partnerów w dziedzinie niebieskiego i zielonego wzrostu, a tak¿e innych dziedzin o znaczeniu lokalnym.
Przewidywany czas trwania projektu: 24 miesi±ce
Szacowany bud¿et: ok 500.000 Euro
Data rozpoczêcia projektu: styczeñ 2017
Opis sytuacji wyj¶ciowej: Uczestnicz±ce w projekcie organizacje zdaj± sobie sprawê z faktu, ¿e istnieje wiele inicjatyw transgranicznych w obszarze Po³udniowego Ba³tyku oraz s± ¶wiadome konieczno¶ci uczestnictwa w nich. Niektóre z uczestnicz±cych gmin maj±, na przyk³ad, bli¼niacze miasta, ale niestety ta wspó³praca ogranicza siê czêsto, tylko co najwy¿ej do krótkich wizyt, które nie prowadz± do rozwoju lokalnego lub wzmocnienia poczucia wspólnej to¿samo¶ci spo³eczno¶ci Po³udniowego Ba³tyku. Obecnie mo¿na stwierdziæ, i¿ istnieje niewiele podmiotów lokalnych, które maja zdolno¶æ do uczestnictwa w projektach transgranicznych i inicjatywach maj±cych na celu rozwijanie jako¶ci ¶wiadczonych us³ug. Lokalne podmioty, takie jak jednostki samorz±dowe, firmy i lokalni us³ugodawcy w regionach objêtych projektem stwierdzi³o trudno¶ci w anga¿owaniu siê w projekty, które maj± charakter miêdzynarodowej wspó³pracy. Wiêkszo¶æ projektów UE w obecnym okresie programowania wymaga od udzia³owców w ich realizacji szerokiego partnerstwa. Niestety na tym etapie organizacjom brakuje zarówno kontaktów, do¶wiadczenia i wiedzy dotycz±cej wspó³pracy z partnerami miêdzynarodowymi. Od momentu kiedy znaczna cze¶æ funduszy i programów bêd±cych przedmiotem zainteresowania gmin i innych cz³onków wymaga zaanga¿owania partnerów europejskich, istnieje potrzeba, aby znale¼æ sposoby, aby pomóc lokalnym podmiotom w uruchomieniu ich zasobów, tak aby by³y w stanie uczestniczyæ we wspó³pracy transgranicznej.
Opis projektu: Samorz±dy/w³adze lokalne w regionach objêtych projektem odkry³y trudno¶ci w zarz±dzaniu projektami, które maj± charakter miêdzynarodowej wspó³pracy. Lokalne organizacje mimo i¿ wykazuj± zainteresowanie i maja pozytywny stosunek do wspó³pracy ponadnarodowej, s± niejednokrotnie wykluczone z udzia³u w projektach finansowanych przez UE w wspólnotach (z kilkoma wyj±tkami), dlatego te¿ narodzi³a siê potrzeba rozwoju szerokiego partnerstwa miêdzynarodowego i wzmocnienia wspó³pracy miêdzynarodowej. Ma ona na celu wspólne dzia³anie i koncentracjê na wzajemnych wyzwaniach w obszarach wymagaj±cych wspólnych dzia³añ rozwojowych. Celem projektu jest zwiêkszenie zdolno¶ci gmin i innych organizacji lokalnych oraz poszerzenie ich wiedzy i do¶wiadczenia w miêdzynarodowej wspó³pracy poprzez tworzenie sieci kooperacji podnosz±cej zdolno¶ci do innowacji i stwarzania warunków, które uka¿± korzy¶ci z miêdzynarodowej wspó³pracy i dzia³añ w ramach sieci transgranicznych. Dzia³ania projektowe d±¿± do przygotowania uczestników do odpowiedniej alokacji dostêpnych zasobów, w taki sposób aby zwiêkszyæ ich obecno¶æ we wspó³pracy transgranicznej i wdra¿aniu tematycznych programów transgranicznych, kursów, warsztatów, rozwoju miêdzynarodowej wiedzy przez uczestników, zdolno¶ci innowacyjnych i utworzenia wspólnej sieci. Projekt bêdzie skutkowaæ popraw± wydajno¶ci lokalnych jednostek we wspó³pracy miêdzynarodowej i doprowadzi gminy uczestnicz±ce do rozwoju wspó³pracy i sieci transgranicznych w ramach programu INTERREG SB.
Grupa docelowa: Grupê docelow± projektu tworz± kluczowe osoby, je¶li chodzi internacjonalizacjê w po³±czeniu z koordynatorami unijnymi, urzêdnikami i politykami zaanga¿owanymi w procesy rozwojowe/ projektowe, urzêdnicy i politycy zaanga¿owani w rozwój niebieskim i zielonym obszarze. W d³u¿szej perspektywie, uczestnikami projektu bêd± gminy/samorz±dy, jednak dla powodzenia projektu, g³ównym odbiorc± wytworzonych tre¶ci bêd± miejscy urzêdnicy i politycy, którzy bêd± stanowiæ centrum uwagi projektu.
Podsumowanie planu prac: Projekt SB PIN ma na celu przygotowanie lokalnych podmiotów do bardziej aktywnego uczestnictwa w sieci i projektach transgranicznych. Partnerzy uczestnicz±cy w projekcie zorganizuj± szkolenia dla wspólnego rozwoju umiejêtno¶ci, gdzie uczestnicy z ró¿nych regionów bêd± uczestniczyæ w minimum 8 warsztatach o nastêpuj±cej tre¶ci:
- Zwiêkszenie lokalnych umiejêtno¶ci dotycz±cych rozwoju wspólnych projektów, potencja³u innowacyjnego i dialogu miêdzykulturowego w¶ród uczestników poprzez wymianê do¶wiadczeñ i transfer wiedzy w ramach wspólnych warsztatów;
- Przygotowanie uczestników do alokacji dostêpnych zasobów, w celu zwiêkszenia zaanga¿owania w sieciach transgranicznych. W skrócie, wymiana do¶wiadczeñ w tym, jak zorganizowaæ i zintegrowaæ wspó³pracê miêdzynarodow± dla rozwoju lokalnej polityki i/lub rozwoju organizacyjnego.
- Omówienie dziedzictwa, wspólnej to¿samo¶ci i kultury z uczestnikami w celu podniesienia ¶wiadomo¶ci i zainteresowania wspóln± Ba³tyck± i jej to¿samo¶ci± w celu sprostania wspólnym wyzwaniom.
- Omówienie jak uczestnictwo i sieciowanie projektowe mo¿e wp³yn±æ na decyzje i/lub polityki (regionalne, krajowe i UE), które maj± wp³yw na lokalne podmioty oraz ich rozwój.
Nastêpuj±ce pakiety robocze bêd± wdra¿ane:
- WP 1 Zarz±dzanie projektem w³±cznie z zarz±dzaniem administracyjnym, ocen± i bud¿etem. Opracowanie metod wzmocnienia miêdzynarodowej ekspertyzy partnerów projektu poprzez wspólne wysi³ki internacjonalizacyjne,
- WP 2 Komunikacja rezultatów projektu;
- WP 3 Motyw niebieskiego wzrostu. Warsztaty, seminaria i dzia³ania sieciowe zwi±zane z dziedzin± b³êkitnego wzrostu, takiego jak morska i przybrze¿na turystyka, ochrony wybrze¿y, innowacji w dziedzinie wody i monitoringu ¶rodowiska.
- WP 4 Motyw zielonego wzrostu. Warsztaty, seminaria i dzia³ania sieciowe zwi±zane z zielonego wzrostem, takimi jak energia odnawialna, zarz±dzania ¶rodowiskowe, zielone konstrukcje, zrównowa¿ona turystyka, zarz±dzanie rolnictwem, ziemi± i lasami
- WP 5 temat age tourism – temat rozwoju turystyki osób starszych i miast przyjaznych wiekowi.
- WP 6 Rozszerzanie sieci transgranicznych.
Dokumenty strategiczne: Projekt jest ustrukturyzowany i w zgodno¶ci z priorytetami EUSBSR i krajowymi oraz odnosi siê do wszystkich trzech g³ównych celów EUSBSR. Projekt ten ³±czy i bêdzie skutkowaæ tworzeniem sieci i relacji miêdzy innowacyjnymi osobami, organizacjami i forami w obszarze Po³udniowego Ba³tyku. Poprzez zwiêkszenie kompetencji, zdolno¶ci i kontaktów, realizacjê innowacyjnych wspólnych pomys³ów s³u¿±cych celom BSR. Projekt ten ma na celu rozwój oraz udzia³ w ustanowieniu partnerstwa/sieci innowacji w zgodzie z celami EUSBSR. Poprzez uczestnictwo w sieciach transgranicznych, prawdopodobieñstwo zaanga¿owania w projekty UE wzro¶nie. Nacisk w nim zostanie po³o¿ony na cele EUSBSR poprzez ulepszona wydajno¶æ i ustalenie partnerstwa i sieci s³u¿±cych sprostaniu wyzwaniom w EUSBSR. Projekt wesprze uczestnicz±ce organizacje w realizacji ich celów i spe³ni swoje zadania w odniesieniu do strategii UE 2020.
Contact persons:
LP: Municipality of Hässleholm - EU office Skåne Nordost
Ludvig Einarsson EU-koordinator mobil: 0451-26 71 55 / 0721-99 68 50
Ludvig.Einarsson@hassleholm.se websiede www.hassleholm.se
Project Partner - Association of Polish Communes of Euroregion Baltic (Poland)
ul. Stary Rynek 25 82-300 Elblag Tel: +48 55 611 20 00 Fax: +48 55 611 20 01
Email: sekel@eurobalt.org.pl strona www.eurobalt.org.pl
Listopad 2024 | ||||||
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |