CONTRA Baltic Beach Wrack - Conversion of a Nuisance to a Resource and Asset

Project  CONTRA - COnversion of a Nuisance To a Resource and Asset

Interreg Baltic Sea Region Programme
Project Number: #R090

Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Ba³tyk, razem z partnerami z Niemiec, Polski, Danii, Estonii, Szwecji oraz Rosji oficjalnie rozpoczê³o realizacjê projektu CONTRA dotycz±cego zarz±dzaniem materia³em morskim wyrzucanym na pla¿e który jest okre¶lany wspóln± nazw± „odpady pla¿owe, czyli beach wreck” w regionie Morza Ba³tyckiego.

Beach wreck, b±d¼ w naszym rodzimym jêzyku „kidzina morska” jest materia³em organicznym, który jest wyrzucany na brzeg. Z jednej strony jest ona zarówno materia³em bogatym w sk³adniki od¿ywcze, które zasilaj± wydajno¶æ systemów wodnych jak np. zerwana trawa morska i br±zowe algi. Z drugiej strony traktowany jest jak odpad i usuwany. Czêsto tak¿e uwa¿a siê, ¿e jest to uci±¿liwe i nieestetyczny element szpec±cy nasze pla¿e, a w³adze przybrze¿ne, szczególnie w kurortach turystycznych, s± poddawane ogromnej presji, aby sprostaæ wymaganiom i usun±æ te „odpady”. Obecne praktyki "sprz±tania pla¿y" s± kosztowne dla lokalnych spo³eczno¶ci i czêsto stwarzaj± konflikt z dzia³aniami maj±cymi na celu ochronê ¶rodowiska.

Celem projektu CONTRA (CONversion of a Nuisance To a Resource and Asset) jest skompilowanie szeroko istniej±cej wiedzy potrzebnej do zrównowa¿onego zarz±dzania odpadami pla¿owymi. W ramach projektu odbêd± siê badania w 6 o¶rodkach nadba³tyckich, maj±ce na celu okre¶lenie wp³ywu ¶rodowiskowego, spo³ecznego i ekonomicznego usuwania tych odpadów. Stworzy to nowe szanse dla polepszenia sytuacji na pla¿ach i ponownego wykorzystania tych „odpadów” w tym jako naturalnych nawozów, dodatków do wzbogacania gleby bio-char (biokarbonizatorów), algowych bio-pokryæ sk³adowisk odpadów z zebranego i przetworzonego materia³u, czy ochronê obszarów przybrze¿nych w tym wydm, produkcjê biogazu lub poprawy jako¶ci wody.

G³ównym celem Stowarzyszenia Gmin RP w ramach dzia³añ projektowych bêdzie koordynacja dzia³añ po polskiej stronie granicy, w tym stworzenie lokalnej sieci Beach Wreck, skupiaj±cej zainteresowane podmioty i gminy. Odpowiedzialni równie¿ bêdziemy za stworzenie Zestawu przepisów i wymagañ prawnych wystêpujacych w krajach cz³onkowskich zawieraj±cych  ramy prawne i polityczne dotycz±ce obs³ugi i wykorzystania Beach Wreck.

W skrócie o projekcie:

CONTRA (Conversion of a Nuisance To a Resource and Asset)

Zatwierdzony do realizacji i wspó³finansowany ze ¶rodków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Programu UE Interreg Region Morza Ba³tyckiego 2014-2010

Czas realizacji: 01.01.2019 – 30.06.2021
Bud¿et: 2.565.180,87 EUR ; dofinansowanie ze ¶rodków EFRR 1.924.940,30 EUR

Partnerstwo: 14 partnerów z Niemiec, Polski, Danii, Estonii, Szwecji, Polski oraz Rosji (Obwód Kaliningradzki), 22 partnerów stowarzyszonych

Polskie partnerstwo: Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Ba³tyk, Politechnika Gdañska, Instytut Oceanologii PAN, Gmina Miasta Puck, Gmina Miasta Tolkmicko, Gdyñskie Centrum Sportu, Gdañska Infrastruktura Wodoci±gowo-Kanalizacyjna, WFO¦iGW w Olsztynie, Gdañskie Wody Sp. Z o.o.

OPIS PROJEKTU

Sama nazwa projektu CONTRA, w wolnym t³umaczeniu: „Ba³tyckie Odpady Pla¿owe – zamiana uci±¿liwo¶ci na zasób i kapita³” powie niewiele osobom postronnym. A projekt koncentruje siê na problemie, który mo¿e dotkn±æ ka¿dego, kto lubi od czasu do czasu przyjechaæ nad Ba³tyk by wypocz±æ i nacieszyæ siê czyst± pla¿±. No w³a¶nie… czyst± pla¿±. Niestety nie zawsze tak jest. Morze bowiem, stale wyrzuca na brzeg resztki ro¶lin i innych organizmów (i nie tylko). Fachowo nazywa siê to „kidzina morska” (ang. Beach wreck). S± to odpady organiczne np. trawa morska, br±zowe algi, wodorosty, czasem – martwe ryby lub meduzy, resztki drzew, ga³êzie itp. Z jednej strony – to materia³ biologiczny, który wzbogaca morze w sk³adniki od¿ywcze, a z drugie strony – odpad, bardzo niepo¿±dany szczególnie w miejscowo¶ciach turystycznych. Lokalne w³adze z takich miasteczek robi± bowiem wszystko, by przyci±gn±æ turystów, a takie zwa³owisko, delikatnie mówi±c, nie³adnie pachn±cych resztek nie stanowi atrakcji. Jego usuniêcie te¿ jest kosztowne, a dodatkowo – stwarza konflikt z wymogami ochrony ¶rodowiska. Dla samorz±dów dbanie o czysto¶æ pla¿, szczególnie po burzy czy sztormie, jest uci±¿liwe i kosztowne. Tego typu odpady w du¿ych ilo¶ciach gromadz± siê na pla¿ach, tworz±c ca³e zwa³y gnij±cych resztek. W koñcowym etapie resztki te wracaj± do wody morskiej w postaci brudnej zawiesiny, która skutecznie zniechêca do korzystania z pla¿y i wody.

Z problemem tym mierz± siê w³a¶ciwie wszystkie miasta i regiony nadmorskie le¿±ce nad Ba³tykiem. Tak naprawdê do koñca nie ma jasno¶ci co z tym fantem robiæ. Sprz±taæ? Zostawiaæ? Je¶li zbieraæ z pla¿, to co dalej z tym robiæ? Jak utylizowaæ? Gdzie jest ten punkt równowagi miêdzy wymogami ochrony ¶rodowiska i morza, a gospodark± cz³owieka (szczególnie turystyk±)? Wiele takich i innych pytañ staje przez partnerami projektu.

W ramach projektu CONTRA partnerzy chc± po pierwsze sprawdziæ jak wygl±da obecnie stan wiedzy (w tym uregulowañ prawnych) na temat zrównowa¿onego zarz±dzania odpadami pla¿owymi, przetestowaæ niektóre rozwi±zania jak równie¿ stworzyæ zestaw „narzêdzi”, które u³atwi± rozwi±zywanie problemu.

 W 6 wybranych nadba³tyckich o¶rodkach zostan± przeprowadzone  badania, maj±ce na celu okre¶lenie jaki wp³yw na gospodarkê lokaln±, ¶rodowisko i spo³eczno¶ci ma usuwanie tych odpadów, jednocze¶nie w ramach tych badañ zostan± przetestowane sposoby utylizacji i ich wykorzystania. Na przyk³ad jako nawozów, dodatków wzbogacaj±cych glebê (biokaronizatory), algowych bio-pokryæ sk³adowisk odpadów, materia³u wzmacniaj±cego teren wydm czy do produkcji biogazu lub poprawy jako¶ci wody.  Wyniki zostan± uwzglêdnione w opracowanym przez partnerów „zestawie narzêdzi” (toolkit), który dotyczyæ bêdzie metod i technik zarz±dzania, recyklingu i wykorzystania odpadów pla¿owych. Da to mo¿liwo¶æ wszystkim zainteresowanym samorz±dom z terenów wybrze¿a Morza Ba³tyckiego na sprawniejsze i bardziej skuteczne zarz±dzanie pla¿ami, a co za tym idzie – bardziej zrównowa¿ony ruch turystyczny.

Jak wspomnia³am, planowane jest 6 ró¿nych dzia³añ – studiów przypadku, które okre¶l± mo¿liwo¶ci, skutki, warunki wykorzystania kidziny morskiej. Bêd± to:

1/ Produkcja nawozów / produktów do u¿y¼niania gleby; (Niemcy)

2/ wykonalno¶æ karbonizacji vapo termicznej (czyli  sprawdzenie czy odpady te mog± wzbogacaæ substancje organiczne w wêgiel); (Niemcy)

3/ odpady pla¿owe jako materia³ kompostowy w bio-warstwach wysypiskowych w celu biologicznego utleniania metanu; (miasto Koge, Dania)

4/ Ochrona wybrze¿a (wydmy i piaszczysta ¶ciana wydmowa) (Mierzeja Kuroñska, Rosja)

5/ Wykorzystanie odpadów w procesie fermentacji beztlenowej (biogaz); (Kalmar, Szwecja)

6A/ Kompost w produkcji nawozów; (Swarzewo, Polska)

6B/ Analiza przep³ywu zanieczyszczeñ pochodz±cych z gnij±cych glonów morskich na pla¿ach do strefy przybrze¿nej (Zatoka pucka, Polska)

Wa¿ne jest to, ¿e w projekcie po³±czyli si³y partnerzy z ró¿nych sfer – samorz±dowcy, instytucje badawczo-naukowe, organizacje i instytucje ochrony ¶rodowiska, biznes. To otwiera nowe mo¿liwo¶ci dla dialogu i wspó³pracy miêdzy w³adzami i komercyjnymi podmiotami, które zajmuj± siê przetwarzaniem bioodpadów. Byæ mo¿e uda siê wypracowaæ takie rozwi±zania, które nie tylko pomog± samorz±dom utrzymaæ czyste pla¿e w sposób nie naruszaj±cy równowagi ¶rodowiskowej, ale równie¿ pozwol± na gospodarcze wykorzystanie tych odpadów.

Przez ca³y czas trwania projektu, a miejmy nadziejê, ¿e i po jego zakoñczeniu, bêdzie dzia³aæ miêdzynarodowa sieæ interesariuszy. W ramach tej sieci zadbamy o wymianê informacji, do¶wiadczeñ, promocjê najlepszych rozwi±zañ dotycz±cych zarz±dzaniem odpadami pla¿owymi.    

Zadaniem naszego Stowarzyszenia jest koordynacja dzia³añ projektowych podejmowanych po stronie polskiej, jak równie¿ zebranie i opracowanie ram prawnych obowi±zuj±cych w przypadku zarz±dzania odpadami pla¿owymi (beach wreck) w krajach regionu Morza Ba³tyckiego. Chcemy by nasze gminy nadmorskie, nie uczestnicz±ce bezpo¶rednio w projekcie równie¿ otrzyma³y konieczne informacje i narzêdzia, które pomog± im lepiej, skuteczniej i z korzy¶ci± dla ¶rodowiska naturalnego zarz±dzaæ takimi odpadami. Problem jest bowiem wspólny dla wielu nadmorskich miejscowo¶ci, które jak na razie s± pozostawione same sobie, i które w ró¿ny sposób próbuj± sprostaæ zadaniu.

W rezultacie realizacji projektu zostan± stworzone:
- narzêdzia (dostêpne dla wszystkich zainteresowanych) do nowoczesnego i zrównowa¿onego recyklingu problematycznych odpadów pla¿owych;
- wytyczne w zakresie pomocy gminom w codziennym zarz±dzaniu pla¿ami, które przynios± najwiêksze korzy¶ci ¶rodowiskowe i gospodarcze;
- miêdzynarodowa i interdyscyplinarna sieæ wsparcia i wymiany informacji miêdzy zainteresowanymi podmiotami
- zebrana i udostêpniona informacja na temat trendów turystycznych i reakcji spo³eczno-ekonomicznych dotycz±cych beach wreck

Nasze Stowarzyszenie podjê³o wyzwanie i zaanga¿owa³o siê w projekt CONTRA w³a¶nie z uwagi na uci±¿liwo¶æ problemu dla wielu gmin nadmorskich, a poza tym – z uwagi na jego wp³yw na jako¶æ wody Morza Ba³tyckiego. Po to w³a¶nie stworzyli¶my w 2017 roku Grupê ds. Wody zarówno na poziomie Stowarzyszenia, jak i na poziomie ca³ego Euroregionu Ba³tyk. Ochrona wód Morza Ba³tyckiego (i szerzej – ¶rodowiska RMB) jest jednym z priorytetów naszej organizacji. Tylko ³±cz±c wysi³ki wszystkich pañstw, regionów, miast i po prostu ludzi mieszkaj±cych wokó³ Ba³tyku mo¿emy skutecznie podejmowaæ wyzwania jakie s± nam „rzucane” przez dzisiejsz± Rzeczywisto¶æ. Jakie bêdzie wynik naszych starañ? O tym opowiemy Pañstwu za 2,5 roku. I mam nadziejê, ¿e bêdzie to historia z happy endem.

Wiêcej informacji o projekcie znajd± Pañstwo na:
- stronie projektu na Facebooku @ beachwrack.CONTRA
- stronie internetowej projektu https://www.beachwrack-contra.eu/

 

Pliki do pobrania:

Do³±czone pliki:





Powrót na stronê g³ówn± projektu CONTRA Baltic Beach Wrack - Conversion of a Nuisance to a Resource and Asset

NEWSLETTER

MSZ
Strona zosta³a utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - wspó³praca z Obwodem Kaliningradzkim" wspó³finansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Wspó³praca

Strona wyra¿a jedynie pogl±dy autorów i nie mo¿e byæ uto¿samiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Ba�tyk