Gminy Cz³onkowskie Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Ba³tyk


NOWE MIASTO LUBAWSKIE - GMINA MIEJSKA

Adres: 13-300 Nowe Miasto Lubawskie, ul. Rynek 1
Telefon: 56 47 296 10
E-mail: urzad@umnowemiasto.pl
Strona www: www.umnowemiasto.pl

GMINA NOWE MIASTO LUBAWSKIE

po³o¿ona jest w Powiecie Nowomiejskim i s±siaduje z województwem mazowieckim, kujawsko-pomorskim i pomorskim. Przez miasto przep³ywa rzeka Drwêca, która jest rezerwatem przyrody i prawym dop³ywem Wis³y, a w s±siedztwie znajduje siê Garb Lubawski, Pojezierze I³awskie oraz Brodnickie. Nowe Miasto Lubawskie jest geograficzn± bram± do Warmii i Mazur jednocze¶nie oferuj±c bogactwo przyrody obszaru NATURA 2000 z ci±gle rozwijaj±c± siê baz± noclegow±, gastronomiczna i us³ug oko³oturystycznych. Od 2010 r. miasto nale¿y do sieci Cittaslow, czyli „miast dobrej jako¶ci ¿ycia”, gdzie dba siê o ¶rodowisko, dziedzictwo kulinarne, lokalne zabytki i promuje lokaln± ¿ywno¶æ ekologiczn±. Te cechy miasta przyci±gaj± turystów, którzy szukaj±c odpoczynku z dala od du¿ych aglomeracji, zatrzymuj± siê w Nowym Mie¶cie Lubawskim bo to doskona³e miejsce na wypoczynek.

PODSTAWOWE DANE:

Gmina Nowe Miasto Lubawskie jest gmin± miejsk±. Powierzchnia gminy obejmuje ponad 11 kmi zamieszkuje j± ok. 11 300 osób. Miasto le¿y nad ¶rodkowym odcinku g³êboko wciêtej doliny Drwêcy maj±cej charakter pradoliny, a rzeka tworzy w wielu miejscach zarastaj±ce lub zatorfione starorzecza. Wokó³ Miasta s± lasy mieszane strefy umiarkowanej oraz wystêpuj± gleby pseudobielicowe (p³owe) i brunatne. Miasto posiada swój rynek na którym znajduje siê budynek dawnego ko¶cio³a ewangelickiego, a Urz±d Miejski jest zlokalizowany w obrêbie nowomiejskiego rynku. Miasto szczyci siê tak¿e zachowanym ¶redniowiecznym uk³adem ulic oraz zabytkami gotyckimi w tym Kolegiat± ¶w. Tomasza Aposto³a z pocz±tku XIV wieku.

INNE INFORMACJE PROMOCYJNE:

  1. Ko¶ció³ p.w. ¶w. Tomasza Aposto³a

Nowomiejska XIV-wieczna ¶wi±tynia podniesiona do rangi Bazyliki Mniejszej i Kolegiaty posiada najwiêkszy w Polsce zespó³ malowide³ ¶ciennych. Powstawa³y one w ¶redniowieczu i w latach 1600-1650, fundatorem tych pó¼niejszych by³ wojewoda che³miñski Pawe³ Dzia³yñski. W drugim przê¶le pó³nocnej ¶ciany nawy g³ównej przedstawiono oblê¿enie miasta przez Szwedów w 1628 roku. Miasto - jak wierzono i co przedstawiono na malowidle - nie zosta³o zdobyte przez wroga dziêki opiece Matki Boskiej. Wewn±trz ko¶cio³a znajduje siê jedna z nielicznych w Polsce ¶redniowiecznych mosiê¿nych p³yt nagrobnych przedstawia rycerza Zakonu Krzy¿ackiego, Kunona von Liebensteina w pe³nym uzbrojeniu. Najcenniejszym obiektem w ko¶ciele farnym p.w. ¶w. Tomasza Aposto³a, który nosi godno¶æ Bazyliki Mniejszej i Kolegiaty, jest figura Matki Boskiej £±kowskiej z Dzieci±tkiem. Obecnie ubrana jest w bogato zdobion±, barokow± sukienkê z poz³acanego srebra. Okalaj± j± liczne wota sk³adane w podziêce za doznane ³aski. W 1882 roku figurê przeniesiono ze spalonego klasztoru franciszkanów-reformatów w pobliskich £±kach Bratiañskich.

Ko¶ció³ p.w. ¶w. Tomasza Aposto³a, ul. Ko¶cielna 1, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie,    www.sanktuariummbl.diecezja.torun.pl

  1. Pracownia Garncarstwa i Rêkodzie³a

Pracownia Garncarstwa i Rêkodzie³a to efekt d³ugoletniej tradycji wynikaj±cej z zami³owania do wyrobów z gliny, które wykonane s± wed³ug w³asnych wzorów oraz na ¿yczenia klientów. W ofercie znajdziemy przedmioty u¿ytkowe, garnki gliniane, lampiony, galanteriê ogrodow±, zwierzêta oraz wyroby tematyczne np. ¶wi±teczne. W pracowni odbywa siê pokaz toczenia na kole garncarskim oraz mo¿na samemu wylepiæ w³asny garnek, a gospodarze zapraszaj± dodatkowo na swojskie, domowe posi³ki oparte na miejscowej tradycji i kulturze. Tu¿ obok mo¿na zobaczyæ hodowlê ptaków ozdobnych, w tym pawie, go³êbie, kury, kaczki, ba¿anty i przepiórki.

Pracownia Garncarstwa i Rêkodzie³a oraz Hodowla Drobiu Ozdobnego, ul. Narutowicza 27, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie, tel. 509 107 963, www.rekodzielonml.manifo.com.

  1. Sp³ywy kajakowe rzek± Drwêc±.

Rzeka Drwêca to prawy dop³yw Wis³y i ze wzglêdu na wyj±tkowe walory przyrodniczo-krajobrazowe jest bardzo atrakcyjnym szlakiem kajakowym. Zaczyna swój bieg u podnó¿a Wzgórz Dylewskich, a koñczy w Z³otorii ko³o Torunia. Ca³kowita d³ugo¶ci cieku wynosi ponad 219 km, ¶rednia szeroko¶æ 12,00 m, a ¶rednia g³êboko¶æ 2,50 m. Drwêca zaskakuje swoim zmiennym obliczem, raz jest dzik± krêt± rzek±, aby za chwilê leniwie toczyæ swe wody szerok± dolin±. To wodny rezerwat przyrody i najd³u¿szy rezerwat ichtiologiczny w Polsce, ochronie podlega tu ¶rodowisko wodne i bytuj±ce w nim ryby: pstr±g, ³oso¶ szlachetny, troæ, certa, minag rzeczny. Cenne przyrodniczo obszary doliny rzeki Drwêcy oraz jej dop³ywów nale¿± do sieci ekologicznej NATURA 2000. W sezonie letnim i zimowym organizowane s± rodzinne sp³ywy kajakowe dla mieszkañców i turystów. W Nowym Mie¶cie Lubawskim mo¿na wypo¿yczyæ kajaki i pop³yn±æ rzek± Drwêc± przez Kurzêtnik do urokliwego wyrobiska Nielbark, a nastêpnie do Brodnicy, Golubia Dobrzynia i Torunia.


Powrót do listy gmin

KALENDARZ WYDARZEÑ

Zobacz listê wydarzeñ zwi±zanych z dzia³aniem naszego stowarzyszenia.

Przejd¼ na podstronê ze szczegó³owymi informacjami. »
Grudzieñ 2024
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 1 2 3 4 5

NEWSLETTER

MSZ
Strona zosta³a utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - wspó³praca z Obwodem Kaliningradzkim" wspó³finansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Wspó³praca

Strona wyra¿a jedynie pogl±dy autorów i nie mo¿e byæ uto¿samiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Ba�tyk