Gminy Cz³onkowskie Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Ba³tyk


I£AWA - GMINA MIEJSKA

Adres: 14-200 I³awa, ul. Niepodleg³o¶ci 13
Telefon: + 48 89 649 01 00
E-mail: um@umilawa.pl
Strona www: www.ilawa.pl

Gmina Miejska I³awa  

I³awa le¿y na Pojezierzu I³awskim, na terenie Zielonych P³uc Polski, na po³udniowym krañcu najd³u¿szego jeziora w Polsce - Jezioraka. W granicach administracyjnych miasta le¿y Wielka ¯u³awa - najwiêksza wyspa ¶ródl±dowa w Polsce o powierzchni 82,4 ha.
To w³a¶nie w I³awie Mazury otwieraj± siê tury¶cie ukazuj±c swe piêkno. Przybywaj±cy z zachodu, pó³nocy czy po³udnia Polski tu po raz pierwszy stykaj± siê z urokami krainy tysi±ca jezior. Prawdziwi tury¶ci twierdz±, ¿e warto tu dotrzeæ o ka¿dej porze roku.

I³awa i okolice to niezwykle atrakcyjne tereny dla najbardziej zapalonych mi³o¶ników pieszych i rowerowych wycieczek - oferujemy dziesi±tki kilometrów interesuj±cych szlaków dla tych, którzy upodobali sobie te formy turystyki. Najró¿niejsze trasy u³atwi± dotarcie do wielu ma³o znanych i interesuj±cych miejsc na terenie Pojezierza I³awskiego o ka¿dej porze roku. Dodatkowo, na terenie miasta znajduje siê ponad 30 kilometrów bezpiecznych, wytyczonych w najbardziej atrakcyjnych czê¶ciach I³awy tras pieszych i rowerowych. Na najpopularniejszych – wzd³u¿ rzeki I³awki oraz wschodniego brzegu jeziora Jeziorak – znajduj± siê pomosty widokowe, k³adki dla wêdkarzy, place zabaw i altany wypoczynkowe. Z kolei biegn±ca wokó³ Ma³ego Jeziorka promenada nadbrze¿na pe³na jest przytulnych kafejek i restauracji. To doskona³e miejsca tak¿e dla mi³o¶ników joggingu i nordic walkingu. Do spacerów po I³awie zachêcaj± równie¿ miejscowe zabytki. Dzieci, które przybêd± do I³awy z rowerami lub wypo¿ycz± je na miejscu, mog± spróbowaæ swoich si³ w Miasteczku Ruchu Drogowego – komunikacyjnym uk³adzie ulic w zmniejszonej skali.

Warto tu przyjechaæ nawet na jeden dzieñ. Zw³aszcza, ¿e dostêpno¶æ komunikacyjna to jeden z najwiêkszych atutów I³awy. Samochodem z miast centralnej Polski jedzie siê tu oko³o 3 godzin. O wiele mniej czasu zajmuje podró¿ kolej±, dziêki temu, ¿e w I³awie zatrzymuje siê poci±g Pendolino (czas przejazdu z Krakowa 4:20h, Warszawy 1:50h oraz Gdañska 1:05h). Ponadto zatrzymuj± siê tu wszystkie poci±gi jad±ce od strony Warszawy, Gdañska, Poznania i Olsztyna.Dziêki doskona³ym po³±czeniom komunikacyjnym podró¿ do I³awy jest krótka i przyjemna. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 16: E³k – Grudzi±dz a w odleg³o¶ci 30 km od I³awy znajduje siê droga nr 7: Gdañsk - Warszawa, umo¿liwiaj±ca ³atwy dojazd z portów morskich Trójmiasta oraz portów lotniczych Gdañsku (Port Lotniczy Gdañsk im. Lecha Wa³êsy - 165 km), Warszawie (Port Lotniczy Warszawa-Okêcie im. F. Chopina - 217 km, Port Lotniczy Modlin - 170 km) oraz Szymanach (Port Lotniczy Olsztyn-Mazury 135 km). Od po³udnia do miasta prowadzi droga wojewódzka nr 536, a od pó³nocy nr 521. I³awa jest równie¿ wa¿nym wêz³em kolejowym kraju i najwiêkszym wêz³em w województwie warmiñsko-mazurskim. Krzy¿uj± siê tu g³ówne linie kolejowe: Kraków-Gdañsk oraz Olsztyn-Toruñ.

Bêd±c w I³awie koniecznie nale¿y zobaczyæ :

Jezioro Jeziorak - Rokrocznie od maja do pa¼dziernika po jeziorze Jeziorak mo¿na udaæ siê w wodn± wyprawê statkiem ILAVIA po najd³u¿szym jeziorze w Polsce, podczas rejsu mo¿na podziwiaæ wyspê Wielka ¯u³awa, która jest najwiêksz± wysp± ¶ródl±dow± w Polsce, statek wraca do miejsca, z którego wyruszy³,

Gotycki ko¶ció³ pw. Przemienienia Pañskiego - To bezsprzecznie najstarszy i najcenniejszy reprezentant spo¶ród i³awskich zabytków. Zbudowana w latach 1317-1325 z palonej ceg³y gotyckiej budowla stoi na szczycie wzgórza, na którym le¿y równie¿ i³awska starówka. Jako pierwszy zabytek miasta zosta³ objêty ochron± konserwatorsk±, bêd±c do teraz sta³ym punktem turystycznych wycieczek.

Ratusz Miejski - Najokazalszy zabytek miasta. Pierwotnie ratusz znajdowa³ siê na obszarze miejskiej starówki, wspó³cze¶nie zosta³ zbudowany w okresie od 1910 do 1912 roku przy g³ównej ulicy miasta Kaiserstrasse (dzisiejsza ulica Niepodleg³o¶ci). Budynek zosta³ doszczêtnie spalony, podczas stacjonowania wojsk radzieckich w mie¶cie. Od lat 90. ponownie pe³ni funkcjê siedziby w³adz miejskich, jednocze¶nie bêd±c sta³ym punktem sesji ¶lubnych i³awian.

Rze¼by barokowe - Przy ulicy Niepodleg³o¶ci, vis a vis parku miejskiego, mo¿na zobaczyæ cztery unikatowe, XVIII-wieczne rze¼by barokowe: Jowisza, Junony, Herkulesa i Meduzy, ¶ci¶lej reprezentuj±ce styl rokokowy.

Je¶li tylko starczy czasu…

  • Tawerna “Kaper” przy ulicy Sobieskiego,
  • Kamienice przy ulicy Ko¶ciuszki i Niepodleg³o¶ci,
  • Wie¿e ci¶nieñ przy ulicy 1 Maja, Dworcowej i Kolejowej,
  • Kinoteatr “Pasja”,
  • Cerkiew Bizantyjsko-Ukraiñska,
  • Gród wczesno¶redniowieczny na Wielkiej ¯u³awie,
  • Dworzec kolejowy,
  • Jaz piêtrz±cy przy m³ynie wodnym.

Powrót do listy gmin

KALENDARZ WYDARZEÑ

Zobacz listê wydarzeñ zwi±zanych z dzia³aniem naszego stowarzyszenia.

Przejd¼ na podstronê ze szczegó³owymi informacjami. »
Pa¼dziernik 2024
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 1 2 3
4
5
6
7
8
9
10

NEWSLETTER

MSZ
Strona zosta³a utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - wspó³praca z Obwodem Kaliningradzkim" wspó³finansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Wspó³praca

Strona wyra¿a jedynie pogl±dy autorów i nie mo¿e byæ uto¿samiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Ba�tyk