Szanowni Panstwo, prosimy o zapoznanie siê z informacjami podsumowuj±cymi pierwsze spotkanie seminaryjno-warsztatowe Grupy zadaniowej ds. Wody przy Stowarzyszeniu Gmin RP Euroregion Ba³tyk ukierunkowane na aktywizacjê i ¶ci¶lejsz± wspó³pracê samorz±dów oraz podmiotów i instytucji z regionu w dziedzinie realizacji zadañ i pomys³ów z zakresu dba³o¶ci o stan wód ¶ródl±dowych i morskich.
Grupê wspó³tworz± przedstawiciele j.s.t. oraz instytucji, przedsiêbiorstw z miast i gmin: Gdañsk, Sopot, Gdynia, Elbl±g, S³upsk, Kêtrzyn, Malbork, Miko³ajki Pomorskie, Braniewo, Sêpopol, Bartoszyce, Bisztynek, M³ynary, Braniewa, Malbork, Pszczó³ki
W spotkaniu oprócz przedstawicieli pracowników samorz±dów gminnych, instytucji i przedsiêbiorstw wodnych zainteresowanych wspó³prac±, w tym wspó³prac± miêdzynarodow± oraz prac± projektow± brali udzia³ przedstawiciele gmin nie-cz³onkowskich z regionu z Kobylnicy i Dobrego Miasta, którzy chcieli zapoznaæ siê ze specyfik± dzia³ania powstaj±cej przy Stowarzyszeniu grupy zadaniowej ds. Wody.
Spotkanie mia³o charakter seminaryjny – w pierwszej czê¶ci mia³y miejsce prezentacje,
w tym przedstawienie dzia³alno¶ci Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Ba³tyk dokonane przez Dyrektor Sekretariatu Ma³gorzatê Samusjew oraz Sebastiana Magier Kierownika Sta³ego Miêdzynarodowego Sekretariatu Euroregionu Ba³tyk, który przekaza³ podstawowe informacje o miêdzynarodowej dzia³alno¶ci Euroregionu i grupy wodnej ERB. W tej czê¶ci spotkania mia³y miejsce równie¿ prezentacje: organizacji pe³ni±cej rolê eksperta merytorycznego grupy - Gdañskiej Infrastruktury Wodoci±gowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o. (jednego z wspó³inicjatorów spotkania) prowadzon± przez Prezesa Spó³ki P. Jacka Skarbek oraz Jacka Kaszubowskiego Kierownika Dzia³u Planowania, a tak¿e przedstawiciela kilku gmin cz³onkowskich Stowarzyszenia - Pani± Barbarê Mulik – doradcy ds. bezpieczeñstwa i jako¶ci wody. Druga czê¶æ spotkania mia³a charakter warsztatowy i oparta by³a na swobodnej dyskusji uczestników: ich wzajemnej autoprezentacji oraz krótkiego opisu sfery dzia³alno¶ci w tym oczekiwañ wobec pozosta³ych cz³onków grupy i Stowarzyszenia, identyfikacji potrzeb zebranych i obszarów zainteresowañ przysz³ych prac grupy, wspólnych wyzwañ i inicjatyw, które mo¿na realizowaæ wspólnie oraz sposobów rozwi±zywania problemów na poziomie lokalnym oraz miêdzynarodowym.
Wyst±pienia w pierwszej czê¶ci spotkania mia³y na celu zapoznanie zebranych z tematyk± dzia³alno¶ci grupy oraz ukazanie szeroko rozumianej problematyki dot. wód i ich ochrony z dwóch perspektyw: zarówno wyzwañ, zadañ, do¶wiadczeñ i problemów z jakimi mierz± siê podmioty i instytucje w du¿ych miast, oraz z drugiej strony instytucje i pracownicy gminni i komunalni z ma³ych miejscowo¶ci, w tym miejscowo¶ci wiejskich z regionu województw warmiñsko-mazurskiego oraz pomorskiego.
W trakcie spotkania reprezentanci Gdañskiej Infrastruktury Wodno-Kanalizacyjnej przedstawili zakres swojej dzia³alno¶ci, podzielili siê swoimi do¶wiadczeniami oraz zaprezentowali informacje dotycz±ce udzia³u w dwóch projektach NonHazCity (Non Hazardous City) and IWAMA (Interactive Water Management) z mo¿liwo¶ci± partycypacji podmiotów tworz±cych grupê.
Celem projektu NonHazCity - jest znalezienie innowacyjnych rozwi±zañ w zakresie zarz±dzania w celu zminimalizowania emisji szkodliwych substancji z obszarów miejskich do Morza Ba³tyckiego. GIWK zamierza przeprowadziæ szerok± akcjê edukacyjn± dla mieszkañców ma³ych i ¶rednich przedsiêbiorstw oraz instytucji miejskich na temat substancji chemicznych obecnych w codziennym ¿yciu oraz sposobach jak te substancje mog± byæ zast±pione
Celem projektu IWAMA - jest poprawa gospodarki ¶ciekowej w Regionie Morza Ba³tyckiego (zmniejszenie dop³ywu substancji od¿ywczych do Morza) poprzez rozwój potencja³u operatorów oczyszczalni ¶cieków i realizacji inwestycji pilota¿owych w zakresie efektywno¶ci energetycznej i radzenia sobie z osadami.
W tej czê¶ci spotkania zosta³y równie¿ przedstawione korzy¶ci jakie daje szeroko rozumiana wspó³praca w ramach wspólnych projektów podmiotów tworz±cych grupê w tym efekty twarde: dostêp do technologii i rozwi±zañ, badanie nowoczesnych technologii i ich testowanie, inwestycje, oraz efekty miêkkie jak nowe kontakty miêdzynarodowe, wymiana do¶wiadczeñ, rozwój wiedzy oraz umiejêtno¶ci i zdolno¶ci pracowników.
W trakcie spotkania zosta³ poruszony przez eksperta ds. Wody – Pani± Barbarê Mulik szereg tematów zwi±zanych z zaopatrzeniem w wodê w ma³ych gminach, zw³aszcza problemy i wyzwania, przed jakimi stoj± te podmioty w tym:
Wyzwania:
- ocena zagro¿eñ o której mowa w nowelizacji dyrektywy 98/83/WE (DWD);
- minimalizowanie ryzyka od ujêcia do kranu – wspó³praca wszystkich interesariuszy;
- zagro¿enie obecno¶ci± substancji chemicznych innych ni¿ okre¶lone w DWD;
- zagro¿enia zwi±zane ze zmianami klimatycznymi (powodzie i susze);
- stan techniczny infrastruktury (sieci wodoci±gowe);
- dostêpno¶æ wody w cenie akceptowalnej przez konsumenta
Bariery:
- jako¶æ wody ujmowanej;
- problemów w obszarze uzdatniania wody;
- dystrybucji wody w tym problemów z nierozpoznanym stanem technicznym infrastruktury podziemnej;
- problemy i wyzwania zwi±zane ze zmianami klimatycznymi;
- problemy z nadzorem w³a¶cicielskim, w tym brakiem odpowiednich regulacji prawnych, wytycznych, procedur, specjalistycznej kadry i ¶rodków finansowych na zakup stosownych us³ug;
- problemy zwi±zane z informowaniem konsumentów;
W czê¶ci warsztatowej zosta³y poruszone nastêpuj±ce problemy i oczekiwania zebranych dotycz±ce obecnej jak i przysz³ej dzia³alno¶ci grupy oraz realizacji wspólnych projektów:
- problematyka wyznaczania stref ochrony po¶redniej ujêæ wody przeznaczonej do spo¿ycia
- modernizacja stacji uzdatniania wody oraz zwi±zanych z tym problemów zw³aszcza w ma³ych gminach wiejskich, w dziedzinie ¶rodków na wk³ad w³asny, wiedzy na temat pozyskiwania ¶rodków, pisania projektów, racjonalizacji systemów zaopatrzenia, konsolidacji ma³ych wodoci±gów, wy³±czania nierentownych SUW.
- inwentaryzacja, modernizacja sieci dystrybucyjnej, wprowadzanie inteligentnych systemów zarz±dzania dostawami wody opartych na modelach hydraulicznych, opomiarowaniu przep³ywów i sprzeda¿y.
Innymi obszarami zainteresowania by³y:
- minimalizacja strat wody;
- szeroko rozumiana gospodarka osadowa;
- konsolidacja wiedzy i do¶wiadczenia zwi±zanego z zaopatrywaniem w wodê,
- dziedzina monitoringu hydrologicznego;
- edukacja w dziedzinie wody;
- wprowadzanie nowoczesnych metod i narzêdzi zarz±dzania;
- edukacja w dziedzinie wody, w tym obecno¶æ w mediach spo³eczno¶ciowych – wykorzystywanie nowoczesnych kana³ów informacji;
- metody zarz±dzania wodami opadowymi w tym metody, sposoby i narzêdzia zwi±zane z oczyszczaniem wód p³yn±cych;
- melioracja i modernizacja sieci wodnych;
- edukacja gminna, regionalna, centralna oraz rozwój wspó³pracy w dziedzinie wody na wszystkich szczeblach podmiotów zaanga¿owanych.
Wa¿nym obszarem wskazanym przez uczestników by³a równie¿ bliska wspó³praca podmiotów dotycz±ca w szczególno¶ci wzajemnej informacji i podejmowania wspólnych, najodpowiedniejszych dla danej sytuacji decyzji oraz szeroko rozumianego wspó³dzia³ania wszystkich podmiotów i decydentów (od szczebla lokalnego, regionalnego, centralnego oraz miêdzynarodowego) zaanga¿owanych i odpowiedzialnych za zaopatrzenie w wodê (gmin), dostawców wody, organów nadzoruj±cych jako¶æ wody oraz w³a¶cicieli i administratorów budynków.
W trakcie dyskusji w ramach warsztatu zosta³ poruszony temat wspólnego projektu, który móg³by zostaæ zrealizowany w partnerstwie zagranicznym dot. realizacja projektu w dziedzinie monitoringu wód podziemnych jako obszaru najwiêkszego zainteresowania. Jest on zgodny z ide± projektu realizowanego przez GIWK pt. „Ocena stanu dynamiki i jako¶ci wód podziemnych na terenie Gdañska, Sopotu i Gminy Pruszcz Gdañski”, który stanowi inspiracjê dla cz³onków grupy. Obszarem przysz³ych prac projektowych móg³by staæ siê obszar w zakresie oceny i diagnozy stanu zasobów eksploatacyjnych i ich jako¶ci, inwentaryzacji, modernizacji sieci dystrybucyjnej, wprowadzaniu inteligentnych systemów zarz±dzania dostawami wody opartych na modelach hydraulicznych, opomiarowaniu przep³ywów i sprzeda¿y. Pozwoli to na zminimalizowanie strat wody, oszczêdno¶æ wody i energii, racjonalizacjê kosztów i cen oraz poprawê bezpieczeñstwa wody (dostêpno¶æ, ci¶nienie, jako¶æ wody)
Wszyscy obecni przedstawiciele wyrazili zainteresowanie równie¿ obszarem dzia³añ projektowych w dziedzinie geomonitoringu (monitoring jako¶ciowy i ilo¶ciowy) - systemami monitorowania stanu wód podziemnych s³u¿±cych zbiorowemu zaopatrzeniu w wodê oraz monitorowaniu wp³ywu zidentyfikowanych zagro¿eñ na wybranym terenie, któremu zosta³a po¶wiêcona znaczna czê¶æ warsztatów, które poprowadzili przedstawiciele GIWK prezentuj±c informacje o systemie monitorowania stanu wód podziemnych w Gdañsku, Sopocie i Gminie Pruszcz Gdañski.
Dodatkowym efektem spotkania jest jednomy¶lne zg³oszenie przez wszystkich obecnych oraz deklaracja i decyzja o wyznaczeniu przedstawiciela Gdañskiej Infrastruktury Wodno-Kanalizacyjnej jako reprezentanta grupy zadaniowej ds. wody przy Stowarzyszenia Gmin RP Euroregionu Ba³tyk do wspó³pracy w ramach Grupy Zadaniowej ERB ds. Wody, która istnieje w strukturze miêdzynarodowej skupiaj±c wszystkie regiony cz³onkowskie Euroregionu Ba³tyk. Jest to o tyle cenne, i¿ obecnie Stowarzyszenie nie posiada aktualnie swojego sta³ego ³±cznika i przedstawiciela w pracach tej grupy.
Bie¿±ca obs³ug± dzia³alno¶ci grupy, w tym kwestiami administracyjnymi zajmie siê stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Ba³tyk. Udzia³ w takiej grupie jest bezp³atny – warunek cz³onkostwo samorz±du w Stowarzyszeniu. Koszty zwi±zane z komunikacj±, koordynacja dzia³añ przedstawicieli, obs³uga merytoryczna i finansowa powsta³ych wspólnych projektów finansowane bêd± z zasobów Stowarzyszenia (np. organizacja prac grupy, wewnêtrzna komunikacja, po¶rednictwo lidera grupy i jego udzia³ w pracach miêdzynarodowej grupy ds. wody przy ERB) oraz przy udziale samorz±dów (np. organizacja konferencji w danej jednostce, wizyt studyjnych przedstawicieli, koszty transportu przedstawicieli i ich udzia³u w miêdzynarodowych targach, konferencjach, przejazd przedstawicieli na posiedzenia grupy.
Kolejne spotkanie grupy zosta³o zaplanowane na pocz±tek roku 2017.
Do³±czone pliki:Listopad 2024 | ||||||
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |