Zaproszenie na Forum dyskusyjne dot. oczyszczania ¶cieków za pomoc± systemów hydrofitowych – Gdañsk, 8 wrze¶nia 2016 r.

Zaproszenie na Forum dyskusyjne dot. oczyszczania ¶cieków za pomoc± systemów hydrofitowych – Gdañsk, 8 wrze¶nia 2016 r.

W zwi±zku z planami utworzenia w¶ród naszych gmin cz³onkowskich Grupy ds. Wody oraz realizacj± zadañ zwi±zanych z tematem zwiêkszenia aktywno¶ci w¶ród zainteresowanych problematyk± w dziedzinie wód i ich ochrony poddajemy Pañstwu do rozwa¿enia mo¿liwo¶æ uczestnictwa w Forum organizowanym przez partnera grupy - Gdañsk± Infrastrukturê Wodoci±gowo-Kanalizacyjn± Sp. z o.o.

W imieniu swoim oraz GIWK mamy zaszczyt zaprosiæ do udzia³u w Forum dyskusyjnym „Mo¿liwo¶ci zastosowania systemów hydrofitowych”, które odbêdzie siê w ramach miêdzynarodowej konferencji Systemy Hydrofitowe w kontroli zanieczyszczeñ wód icws2016.org, w Gdañsku w dniach 4-9 wrze¶nia 2016.

Forum, bêdzie mia³o miejsce 8 wrze¶nia 2016 r. w Gdañsku w Historycznej Sali BHP przy ulicy ks. Jerzego Popie³uszki 6

Szanowni Pañstwo,

korzystaj±c z okazji zaproszenia  Pañstwa do udzia³u w Forum dyskusyjnym organizowane przez GIWK przypominamy równie¿ o mo¿liwo¶ci zg³oszenia/ wytypowania osób czy ewentualne przekazania informacji zainteresowanym podmiotom z terenów Pañstwa miast i gmin dot. wspólnych dzia³añ na rzecz ochrony wód i udzia³u w powstaj±cej przy Stowarzyszeniu Gmin RP Euroregion Ba³tyk (STG) Grupie zadaniowej ds. Wody.  

Zg³oszenia mo¿na przesy³aæ na adres: marcin.zuchowski@eurobalt.org.pl lub sekel@eurobalt.org.pl

Forum dyskusyjne „Mo¿liwo¶ci zastosowania systemów hydrofitowych” - to spotkanie, podczas którego zaprezentowane zostan± technologie oczyszczania ¶cieków i wód opadowych z zastosowaniem systemów hydrofitowych oraz dotychczasowe do¶wiadczenia w zakresie wdra¿ania i eksploatacji tego typu obiektów.

Forum skierowane jest do osób zajmuj±cych siê gospodark± wodno-¶ciekow± np. w administracji samorz±dowej, s³u¿bie ochrony ¶rodowiska, przedsiêbiorstwach wodoci±gowo-kanalizacyjnych oraz do wszystkich zainteresowanych alternatywnymi rozwi±zaniami w dziedzinie oczyszczania ¶cieków.

Oczyszczalnie hydrofitowe to wysoko sprawne systemy biologicznego oczyszczania ¶cieków. W ich sk³ad wchodz± z³o¿a zasiedlone ro¶linami wodolubnymi, dziêki którym nastêpuje mechaniczne oczyszczanie ¶cieków. Zapewniaj± one osi±ganie wysokich efektywno¶ci usuwania zanieczyszczeñ we wszystkich porach roku, co zosta³o potwierdzone w wielu systemach pilota¿owych. Czasami odnotowuje siê pewne pogorszenie efektywno¶ci w okresie ch³odnych miesiêcy, co wynika ze spowolnienia procesów metabolicznych. Pomimo to zazwyczaj uzyskuje siê stabilne rezultaty pracy, a tak¿e dotrzymywane s± stê¿enia zanieczyszczeñ w odp³ywie – jest to mo¿liwe dziêki utrzymywaniu siê stabilnej temperatury wody oraz wskutek izolacyjnego dzia³ania ro¶lin.

Podobnie jak w przypadku oczyszczalni konwencjonalnych, zadaniem oczyszczalni hydrofitowych jest przede wszystkim usuwanie zwi±zków organicznych oraz azotu i fosforu. Ze ¶cieków powinny byæ tak¿e usuwane mikroorganizmy chorobotwórcze. Systemy hydrofitowe pozwalaj± na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów oczyszczania ¶cieków bytowo-gospodarczych w warunkach ci±g³ej eksploatacji. Analizy chemiczne ¶cieków wykazuj±, ¿e efektywno¶æ usuwania zanieczyszczeñ jest wyra¼nie wy¿sza w przypadku filtrów zbudowanych z przepuszczalnego, nie¶ci¶liwego piasku i ¿wiru w porównaniu z systemami korzeniowymi zbudowanymi ze ¶ci¶liwego i³u czy gliny. Zastosowanie filtrów piaskowo-¿wirowych umo¿liwia spe³nienie wymagañ nie tylko odno¶nie ma³ych oczyszczalni (mniejszych ni¿ 1000 mieszkañców równowa¿nych), ale nawet bardziej surowych warunków stawianych wiêkszym oczyszczalniom (chodzi tu o warunki stawiane przez niemieck± normê ATV).

Hydrofitowe metody oczyszczania  ¶cieków zapewniaj± odpowiedni± efektywno¶æ procesu, nie stanowi± tak rozbudowanych i kosztoch³onnych instalacji jak tradycyjne oczyszczalnie, ale przede wszystkim mog± byæ dostosowane do lokalnych warunków zabudowy, walorów przyrodniczych oraz mo¿liwo¶ci ekonomicznych inwestorów

Tematyka wyst±pieñ prelegentów obejmowaæ bêdzie zarówno rozwi±zania techniczne stosowane w tych oczyszczalniach, jak i wskazówki dotycz±ce budowy i utrzymania obiektów hydrofitowych. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na aspekty prawne, ekonomiczne i ¶rodowiskowe.

W dyskusji panelowej wezm± udzia³ praktycy oraz przedstawiciele ¶rodowiska naukowego.

W imieniu organizatorów prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 1 wrze¶nia 2016 r. pod adresem forum2016@giwk.pl

Lub bezpo¶rednio u organizatorów:

Gdañska Infrastruktura Wodoci±gowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o. 80-122, ul. Kartuska 201
- Karolina Plichta 667 608 007
- Aneta Pierzcha³a- Tolak 607 044 680

W za³±czeniu dok³adny program Forum

 

Do³±czone pliki:




Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEÑ

Zobacz listê wydarzeñ zwi±zanych z dzia³aniem naszego stowarzyszenia.

Przejd¼ na podstronê ze szczegó³owymi informacjami. »
Kwiecieñ 2024
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 1 2 3 4 5
6
7
8
9
10
11
12

NEWSLETTER

MSZ
Strona zosta³a utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - wspó³praca z Obwodem Kaliningradzkim" wspó³finansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Wspó³praca

Strona wyra¿a jedynie pogl±dy autorów i nie mo¿e byæ uto¿samiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Ba�tyk