ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIÊ Z EFEKTAMI PROJEKTU CONTRA I W³¡CZENIA SIÊ W SIEÆ INTERESARIUSZY!

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIÊ Z EFEKTAMI PROJEKTU CONTRA I W³¡CZENIA SIÊ W SIEÆ INTERESARIUSZY!

Szanowni Pañstwo,

okres realizacji projektu CONTRA - Baltic Beach Wrack - Conversion of a Nuisance to a Resource and Asset, realizowanego w ramach programu Interreg Morza Ba³tyckiego, implementowany wspólnie z 14 pe³nymi partnerami i 22 partnerami stowarzyszonymi przez ostatnie dwa lata dobiega koñca. Wraz z zakoñczeniem g³ównych obszarów dzia³añ projektowych, chcieliby¶my podzieliæ siê z Pañstwem najwa¿niejszymi jego efektami i zachêciæ do dalszej wspó³pracy w ramach powsta³ej sieci interesariuszy.

Pocz±wszy od 2019 roku cz³onkowie zespo³u CONTRA w tym nasze Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Ba³tyk i lokalni partnerzy z Miasta Puck, Miasta Gdynia, Miasta i Gminy Tolkmicko, Politechniki Gdañskiej oraz IOPAN starali¶my siê gromadziæ wiedzê wymagan± do poprawy zrównowa¿onego zarz±dzania odpadami morskimi w regionie Morza Ba³tyckiego.

Poprzez dzia³ania sieciowe, inwestycje pilota¿owe i materia³y edukacyjno-informacyjne d±¿yli¶my do zmiany sposobu, w jaki gminy przybrze¿ne i inne instytucje postrzegaj± kidzinê morsk±/morszczyn pla¿owy i radz± sobie z nim, tak aby pomóc im w rozwijaniu wiedzy wymaganej do jego zrównowa¿onego oczyszczania w ramach zarz±dzania obszarami nadbrze¿nymi.

W ramach projektu ustanowiono miêdzynarodow± sieæ wymiany wiedzy, budowania potencja³u, podnoszenia ¶wiadomo¶ci i promowania mo¿liwo¶ci wykorzystania odpadów morskich.

Koniec projektu to nie koniec dzia³añ powsta³ego konsorcjum. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do do³±czenia do sieci Interesariuszy, która bêdzie funkcjonowaæ po jego zakoñczeniu pod kierownictwem naszych partnerów z Niemiec z EUCC-D  – Coastal Union Germany e.V., lub w skrócie EUCC-Niemcy (która w codziennej pracy promuje zintegrowane zarz±dzanie stref± przybrze¿n± oraz zrównowa¿ony rozwój wybrze¿y i mórz w Niemczech)

Sieæ, której i STG ERB jest cz³onkiem to dobrowolna unia partnerska i udzia³ w niej nie wi±¿e siê z ¿adnymi kosztami.  Jest to sieæ interesariuszy o charakterze forum wielobran¿owego i transnarodowego. W¶ród cz³onków s± miêdzy innymi przedstawiciele w³adz lokalnych, zarz±dcy pla¿, w³a¶ciciele gruntów, in¿ynierowie wybrze¿a, historycy krajobrazu, krajowi decydenci polityczni, dzia³acze na rzecz ochrony przyrody, studenci i naukowcy, przedstawiciele przemys³u, zarz±dzaj±cy zasobami, przedsiêbiorstwa prywatne i przedstawiciele bran¿y turystycznej. Nasze zadania opieraj± siê w wiêkszo¶ci na ró¿norodnych zainteresowaniach tematycznych, aby wywo³aæ szerok± i o¿ywion± dyskusjê - tworz±c tym samym unikalne i dedykowane forum zarz±dzania obszarami nadbrze¿nymi.

Do³±czenie do sieci Beach Wrack Network jest bezp³atne i bez zobowi±zañ. Cz³onkowie co roku otrzymuj± wiadomo¶æ e-mail o dzia³aniach sieci, a od czasu do czasu informacje o istotnych wiadomo¶ciach z obszarów funkcjonowania obszarów pla¿owych!

Je¶li kto¶ z Pañstwa chce byæ czê¶ci± sieci, zapraszamy do wype³nienia poni¿szego formularza (Za³±cznik 1) cz³onkowskiego i odes³anie go e-mailem na adres:  beachwrack@eucc-d.de

Powsta³e w ramach projektu kompilacje w postaci zestawu narzêdzi, kompleksowej oceny wszystkich ¶rodowiskowych, spo³ecznych i ekonomicznych aspektów zarz±dzania kidzina morsk±/morszczynem pla¿owym w sze¶ciu miejscach studiów przypadku, s± do Pañstwa dyspozycji.

Wszystkich zainteresowanych tymi materia³ami zapraszamy do odwiedzenia strony projektu CONTRA dostêpnej pod linkiem: https://www.beachwrack-contra.eu/publications/

Znajd± tam Pañstwo nie tylko informacje o samym projekcie, ale równie¿ szerok± gamê narzêdzi i u¿ytecznych materia³ów pomocniczych.

W¶ród szeregu publikacji, opracowañ znajduj± siê miêdzy innymi:

Efekt 4.1a – Dokument ramowy | Ramy prawne zarz±dzania kidzin± morsk±/morszczynem morskim
Opracowanie stanowi swoisty przewodnik po przepisach prawnych obowi±zuj±cych na dzieñ jego sporz±dzenia (2020 rok). Zawiera równie¿ rekomendacje, zgodne z Informacj± Polityczn± CONTRA, oraz postulaty co do sposobów rozwi±zywania problemów zwi±zanych z odpadami pla¿owymi na poziomie ogólnym – na poziomie systemowym i w sposób bardziej skoncentrowany w odniesieniu do ¶ci¶le okre¶lonych podmiotów. Dokument próbuje zaj±æ siê m.in. nastêpuj±cymi kwestiami: luki w ustawodawstwie krajowym/regionalnym, niedobory i ograniczenia uniemo¿liwiaj±ce odzyskiwanie energii i sk³adników od¿ywczych, przetwarzanie morszczynu pla¿owego i wytwarzanie go na produkty rynkowe.
•    Legal aspects of beach wrack management 

Efekt 4.1b – Pigu³ka norm prawnych |  Identyfikacja przepisów krajowych, regionalnych i unijnych w odniesieniu do wraków pla¿owych
Niniejszy dokument zawiera niewyczerpuj±c± listê przepisów na poziomie UE, krajowym i regionalnym, które reguluj± usuwanie, gromadzenie i przetwarzanie tzw. wraków pla¿owych - kidziny morskiej
•    Identification of national, regional and EU regulations with respect to beach wrack

Efekt 4.2 – Beach Wrak na pla¿y w ¶rodowisku biznesowym — wskazówki i inspiracje w zakresie zwiêkszonego wykorzystania zasobów w oparciu o innowacyjne opcje zarz±dzania
Celem tego raportu jest przedstawienie spostrze¿eñ, wskazówek i inspiracji dla wszystkich, którzy chc± odkrywaæ oraz wdra¿aæ nowe i innowacyjne sposoby tworzenia warto¶ci ¶rodowiskowej, spo³ecznej i ekonomicznej poprzez rozwiniête praktyki w dziedzinie zarz±dzania kidzin± morsk±. Niniejszy raport jest podzielony na trzy g³ówne sekcje: pierwsza sekcja zawiera krótki wgl±d w obecny stan praktyk i bran¿y, a nastêpnie przekszta³ci siê w opracowanie na temat czynników warunkuj±cych warto¶æ i zmianê; druga czê¶æ skupia siê na studiach przypadków CONTRA i opcjach zarz±dania, które zosta³y zbadane, wraz ze wstêpem, po którym nastêpuje porównanie opcji w oparciu g³ównie o perspektywy ¶rodowiskowe i ekonomiczne; czê¶æ trzecia zajmuje siê perspektyw± wskazówek i implementacji, w której przedstawiane s± sugerowane modele biznesowe.
•    Beach wrack in a business environment - Guidance and inspiration towards increased resource utilization based on innovative treatment options

Efekt 5.2 – Przegl±d polityki | W kierunku zrównowa¿onych rozwi±zañ dotycz±cych wykorzystania i recyklingu odpadów pla¿owych (Kidziny morskiej/morszczynu morskiego wyrzucanego na brzeg)
Ten krótki opis zaleca zasady dotycz±ce odpadów morskich, które zosta³y ju¿ usuniête z zarz±dzanych pla¿. Projekt CONTRA zaleca, aby na naturalnych niezagospodarowanych pla¿ach szcz±tki pla¿owe pozostawa³y zasadniczo nienaruszone, chyba ¿e stanowi± zagro¿enie dla ¶rodowiska lub zdrowia.
•    Policy Brief | Towards sustainable solutions for beach wrack use and recycling

Efekt 5.3 – Zestaw Narzêdzi | Ba³tycka Kidzina Morska - wyzwania dla zrównowa¿onego u¿ytkowania i zarz±dzania
„Zestaw narzêdzi”, obejmuj±cy praktyczne aspekty zarz±dzania odpadami na pla¿y, zawiera wskazówki dla lokalnych i regionalnych decydentów. S³u¿y zarówno jako punkt odniesienia, jak i pomoc w podejmowaniu decyzji, aby pomóc praktykom zmieniæ obecne schematy zarz±dzania wrakami na pla¿y w bardziej zrównowa¿one rozwi±zania.
•    Baltic beach wrack - challenges for sustainable use and management - toolkit

Na stronie projektu znajd± Pañstwo równie¿ dedykowan± zak³adkê pn. Market Place - Zrównowa¿one rozwi±zania w zakresie u¿ytkowania i zarz±dzania odpadami pla¿owymi – umo¿liwiaj±cego zapoznanie siê podobnymi inicjatywami w obszarze ca³ego Morza Ba³tyckiego i kontakt z wyspecjalizowanymi organizacjami dzia³aj±cymi w obszarze tematyki zarz±dzania obszarami nadmorskimi oraz faun± i flor± morsk±.
Zapraszamy do lektury i korzystania z przedstawionych materia³ów ze wszystkimi potencjalnie zainteresowanymi osobami/podmiotami

W razie pytañ zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami: zuchowski@eurobalt.org.pl

Zespó³ projektu CONTRA

W za³±czeniu:

  1. ZA£¡CZNIK 1 - Beach Wrack Network Membership Form
Do³±czone pliki:



Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEÑ

Zobacz listê wydarzeñ zwi±zanych z dzia³aniem naszego stowarzyszenia.

Przejd¼ na podstronê ze szczegó³owymi informacjami. »
Styczeñ 2025
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 1 2
3
4
5
6
7
8
9

NEWSLETTER

MSZ
Strona zosta³a utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - wspó³praca z Obwodem Kaliningradzkim" wspó³finansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Wspó³praca

Strona wyra¿a jedynie pogl±dy autorów i nie mo¿e byæ uto¿samiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Ba�tyk