PROJEKT CONTRA - OBECNE I PRZYSZ£E DZIA£ANIA

PROJEKT CONTRA - OBECNE I PRZYSZ£E DZIA£ANIA

Szanowni Pañstwo,

Pragniemy podzieliæ siê z Pañstwem najnowszymi informacjami dotycz±cymi bie¿±cej realizacji projektu wspó³finansowanego przez program BSR INTERREG pod nazw±: CONTRA - Baltic Beach Wrack - Conversion of a Nuisance to a Resource and Asset: oraz o tym co jeszcze przed nami.

Prace w ramach projektu CONTRA dobiegaj± koñca i obecnie trwaj± dzia³ania majace na celu podsumowanie dotychczasowych rezultatów i przysz³ych dzia³añ., m.in.

A. TRWAJ¡ INTENSYWNE PRACE NAD PRZYGTOWANIEM CZʦCI PODSUMOWUJ¡CEJ PROEJKTU – SPOTKANIE ONLINE – 22.04.2021

By³o kolejne bo ju¿ VIII spotkanie partnerów CONTRA i zwi±zane z nim dyskusje na temat wymiernych efektów projektu, które mog³yby zostaæ u¿yte przez naszych beneficjentów. Udzia³ w tym dedykowanym e- spotkaniu wziê³o 26 uczestników reprezentuj±cych ró¿ne sektory: naukowy, biznes, samor¿adowy z 6 krajów Regionu Morza Ba³tyckiego (w tym przedstawiciele z Polski, Szwecji, Danii, Niemiec, Rosji, Estonii).

Gros dyskusji w trakcie spotkanie zosta³o po¶wiêcone przygotowywanym w ramach projektu:

- wska¼nikowi O.3.2 - Raportowi z oceny ¶rodowiskowej usuwania morszczynu;

- wska¼nikowi O.3.3 Raport najlepszych praktyk w zakresie ekologicznych i zrównowa¿onych rozwi±zañ w zakresie zarz±dzania morszczynem pla¿owym.

Dokumenty te bêd± uwzglêdnia³y m.in. aspekty takie jak:

  • Ilo¶ci i sezonowo¶æ wy³adunków morszczynu pla¿owego i sk³ad
  • Okres zarz±dzania
  • Zak³ócenia zwi±zane z usuwaniem kidziny morskiej i czynno¶ciami porz±dkowymi
  • Zostaw co¶ na pla¿y - konkretne sugestie dotycz±ce zarz±dzanych pla¿
  • Dalsze u¿ytkowanie (lokalne a przewiezione)
  • Niebezpieczne substancje
  • Zawarto¶æ piasku
  • Zawarto¶æ ¶ció³ki

Trwaj± równie¿ pracê nad ostatecznym kszta³tem tzw. CONTRA-Factsheet – Arluszem informacyjnym projektu CONTRA, który bêdzie stanowi³ krótki opis zasad w kierunku zrównowa¿onych rozwi±zañ w zakresie wykorzystania i recyklingu morszczynu pla¿owego.

W materiale tym bêdzie mo¿na znale¼æ: wyja¶nienie pojêcia Beach Wrack i czym naprawdê jest kidzina morska, jak wygl±da system zarz±dzania pla¿ami obecnie w ró¿nych krajach. Zostan± opisane studia przypadków, które poka¿± jak kidzina morska mo¿e zostaæ wykorzystana. Przedstawione bêd± zidentyfikowane przeszkody w recyklingu morszczynu pla¿owego oraz zalecenia dotycz±ce polityki - co jest potrzebne dla zrównowa¿onych rozwi±zañ.

B. TRWAJ¡ PRACE NAD PODSUMOWANIEM EFEKTÓW BADAÑ PILOTA¯OWYCH NA TERENACH SAMORZ¡DÓW CZ£ONKOWSKICH STG ERB – PONI¯EJ OPIS JEDNEGO Z REZULTATÓW

W ramach projektu CONTRA przy wspó³udziale Gminy Miasta Puck i pracowników Politechniki Gdañskiej – Wydzia³u In¿ynierii L±dowej i ¦roowiska wykonano obiekt pilota¿owy wykorzystuj±cy system trzcinowy do zagospodarowania makro i mikro glonów (beach wrack) wyrzucanych na pla¿ê.

Ten sposób zagospodarowania materia³u „beach wrack” wykorzystuje naturalne procesy, nie wymaga energii elektrycznej oraz stosowania dodatkowych zwi±zków chemicznych. Z tego powodu jest tani i ekologiczny. Dodatkowo bardzo dobrze wkomponowuje siê w krajobraz zatem mo¿e byæ budowany na zapleczu wydmy nie obni¿aj±c jej walorów estetycznych.

Z wstêpnych badañ wynika, ¿e pilota¿owy system trzcinowy zapewnia zintegrowane odwadnianie i stabilizacjê materia³u „beach wrack”. Co wiêcej odcieki, które powstaj± w trakcie procesu odwadniania s± jednocze¶nie oczyszczane w z³o¿u i w konsekwencji s± dobrej jako¶ci i nie stwarzaj± zagro¿enie dla ¶rodowiska . Potwierdzono równie¿, ¿e materia³ „beach wrack” stanowi ¼ród³o substancji od¿ywczych dla trzciny i korzystnie wp³ywa na jej wzrost, zatem mo¿e równie¿ stanowiæ nawóz sam w sobie jaki domieszkê organiczn± do nawozów chemicznych.

 

C. PRZYGOTOWYWANA JEST KONFERENCJA KOÑCOWA PROJEKTU – ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI!!!

Koñcowa konferencja online projektu pn: „Przekszta³canie morszczynu morskiego w zasób i atut -  kierunku zrównowa¿onych rozwi±zañ w zakresie wykorzystania kidziny morskiej odbêdzie siê 1-2 czerwca 2021. Wydarzenie bêdzie mia³ charakter dwudniowy i otwarty dla wszystkich zainteresowanych uczestników. Wymagana jest wcze¶niejsza rejestracja!

Dzieñ 1: 9:00 - 12.30 CET 

Dzieñ 2: 9:00 - 14.45 CET 

Jest to fina³owa konferencja internetowa projektu Interreg BSR CONTRA! w trakcie której z Pañstwa udzia³em przyjrzyjmy siê innowacyjnym rozwi±zaniom w zakresie wykorzystywania morszczynu pla¿owego i kidzy morskiej w Europie: 

• Uczestnicy uzyskaj± inspiracjê od prekursorów w zakresie zrównowa¿onych opcji recyklingu, zarz±dzania odpadami pla¿owymi i ³añcuchów warto¶ci. 

• Po³±cz± siê z miêdzynarodowymi interesariuszami w sieci Beach Wrach zainicjowanej przez projekt CONTRA. 

• Rozszerz± swoj± sieæ o nowe i ulepszone mo¿liwo¶ci wspó³pracy podczas naszej sesji dobierania graczy i na naszym rynku online. 

Wiêcej informacji o konferencji online znajd± Pañstwo pod poni¿szymi linkami

INFORMACJE O KONFERENCJI KOÑCOWEJ I AGENDA dostêpne pod linkiem:

https://www.beachwrack-contra.eu/?event=contra-final-event&event_date=2021-06-01

LINK DO REJESTRACJI uczestników:

https://surveyhero.com/c/4ef80977

Serdecznie zapraszamy do rejestracji.


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEÑ

Zobacz listê wydarzeñ zwi±zanych z dzia³aniem naszego stowarzyszenia.

Przejd¼ na podstronê ze szczegó³owymi informacjami. »
Grudzieñ 2024
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 1 2 3 4 5

NEWSLETTER

MSZ
Strona zosta³a utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - wspó³praca z Obwodem Kaliningradzkim" wspó³finansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Wspó³praca

Strona wyra¿a jedynie pogl±dy autorów i nie mo¿e byæ uto¿samiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Ba�tyk