Spotkanie Partnerskie cz³onków zespo³u projektu CONTRA w Tallinie

Spotkanie Partnerskie cz³onków zespo³u projektu CONTRA w Tallinie

Szanowni Pañstwo,

w koordynacji dzia³añ i planowania dalszej realziacji projektu, Partnerzy CONTRA spotkali sie i omawiali postêpy projektu w piêknym estoñskim mie¶cie Tallinn. W ci±gu dwóch dni udostêpniono wstêpne wyniki monitorowania WP3 i opracowano plany dotycz±ce 7 studiów przypadków recyklingu BW, czyli wraków/odpadków pla¿owych. Ciekawe i udane wydarzenie by³o mo¿liwe dziêki estoñskiemu Ministerstwu ¦rodowiska i Uniwersytetowi w Tartu.


 

By³o to ju¿ drugie spotkanie partnerskie projektu Interreg BSR CONTRA (Baltic Beach Wrack - COnversion of a Nuisance To a Resource and Asset) i pierwsze na £otwie.
Dla przypomnienia projekt CONTRA gromadzi wiedzê niezbêdn± do zrównowa¿onego zarz±dzania beach wrack („odpadów morskich’) w regionie Morza Ba³tyckiego i prowadzi studia przypadków dotycz±ce wykorzystania i przetwarzania tych odpadów morskich zwanych potocznie w naszym kraju kidzin± morsk±.
Projekt CONTRA to okazja, aby dowiedzieæ siê wiêcej o samym beach wrack i sposobach radzenia sobie z uci±¿liwo¶ciami, aby przekszta³ciæ je w atut i zasób. Celem projektu jest stworzenie zestawu narzêdzi dla ka¿dej strony zainteresowanej przetwarzaniem odpadów pla¿owych, aby zrównowa¿yæ interesy turystów i lokalnych aktorów, aby mieæ czyste pla¿e, maj±c jednocze¶nie na uwadze ochronê ¶rodowiska.

W trakcie wydarzenia Partnerzy CONTRA omawiali postêpy projektu w piêknym estoñskim mie¶cie Tallinn. W ci±gu dwóch dni udostêpniono wstêpne wyniki monitorowania WP3 i opracowano plany dotycz±ce 7 studiów przypadków recyklingu wraków pla¿owych. Ciekawe i udane wydarzenie by³o mo¿liwe dziêki estoñskiemu Ministerstwu ¦rodowiska i Uniwersytetowi w Tartu. Dziêkujemy naszym wspania³ym gospodarzom.

Przedstawiciele Stowarzyszenia poinformowali uczestników o:

- badaniach naukowych przeprowadzonych w Pucku, Gdañsku i Tolkmicku i S³uchaczu w ramach badañ opinii publicznej dotycz±cej realizacji kwestionariuszy publicznych;

- planach na powstanie dokumentu ramowego dot. regulacji prawnych zarzadzania beach wrack. Powstaj±cy w ramach projektu (dzia³anie GoA 4.01)  dokument ramowy zawieraæ bêdzie przegl±d przepisów prawnych dotycz±cych beach wrack w obszarze basenu Morza Ba³tyckiego. Szczególn± uwagê w niniejszym opracowaniu po¶wiêcono przepisom dotycz±cym beach wrack w Unii Europejskiej oraz krajów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jak równie¿ Federacji Rosyjskiej – z uwzglêdnieniem Obwodu Kaliningradzkiego. W dokumencie ramowym uwzglêdnione zostana akty prawne pochodz±ce ustawodawców krajowych, jak  i miêdzynarodowych, organizacje samorz±dowe, jak i niekiedy akty wewnêtrznie obowi±zuj±ce - regulaminy i poradniki przeznaczone dla zarz±dców pla¿. W dokumencie znajd± siê tak¿e odwo³ania do lokalnych zwyczajów postêpowania z odpadami.

- postepach w przeprowadzenie badañ ankietowych dotycz±cych ram i regulacji prawnych odnosz±cych siê do Beach Wracka – zadanie w ramach GoA 4.1 .Kwestionariusz / dokument do wype³nienia bêdzie skierowany wy³±cznie do obszarów objêtych studium przypadku i powinien zostaæ wype³niony przez lokalnych liderów danego case study w porozumieniu z samorz±dami i przedsiêbiorcami. Prowadz±cy studium przypadku powinni dokonaæ wype³nienia kwestionariusza, w tym celu mog± wykonywaæ po³±czenia telefoniczne i / lub odbywaæ krótkie spotkania z lokalnymi aktorami w celu zebrania wymaganych informacji (czy chocia¿by rozes³aæ online prosz±c o wype³nienie). Kwestionariusz jest gotowy w ró¿nych wersjach papierowej i elektronicznej – co powinno u³atwiæ jego wype³nienie.

- planach na organizacje warsztatów dot. stworzenia biznes plany wykorzystania BW. Przygotowanie wizyty Szwedzkich partnerów z Krinova (w ramach GoA 4.2) w jednym samorz±dzie cz³onkowskim projektu w Polsce w celu organizacji dwudniowego warsztatu – dedykowanego realizacji zadañ WP4.1 – czyli dedykowanego modelu biznesowego dla danego case study. Dla przypomnienia: Celem GoA 4.2: jest rozwijanie ³añcuchów warto¶ci i pomoc w otwieraniu rynków dla produktów i us³ug objêtych studium przypadku, z naciskiem na opcje ponownego wykorzystania beach wrack do zarz±dzania wod±. Dzia³ania w ramach tego zestawu zadañ maja za zadanie tworzenie nowych modeli biznesowych i dywersyfikacjê mo¿liwo¶ci wykorzystania beach wrack w lokalnych warunkach.

- W trakcie spotkania poruszono ponadto kwestie mobilizacji lokalnych podmiotów krajowych do uczestnictwa w realizowanej w ramach projektu CONTRA sieci wsparcia zainteresowanych stron „Beach Wreck” – organizacja dwóch dedykowanych eventów po polskiej strony granicy.

Wiêcej informacji o wydarzeniu i aktualne informacje o dzia³aniach projektu mo¿na znale¼æ na stronie www.beachwrack-contra.eu

W za³±czeniu.

1. Notkatka z wydarzenai w jêzyku angielskim

Do³±czone pliki:



Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEÑ

Zobacz listê wydarzeñ zwi±zanych z dzia³aniem naszego stowarzyszenia.

Przejd¼ na podstronê ze szczegó³owymi informacjami. »
Grudzieñ 2024
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 1 2 3 4 5

NEWSLETTER

MSZ
Strona zosta³a utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - wspó³praca z Obwodem Kaliningradzkim" wspó³finansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Wspó³praca

Strona wyra¿a jedynie pogl±dy autorów i nie mo¿e byæ uto¿samiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Ba�tyk