Kongres SMART METROPOLIA 2017

Kongres SMART METROPOLIA 2017

Szanowni Pañstwo,

Na pro¶bê naszego partnera Gdañskiej Fundacji Wody - jednego z uczestników Grupy Wodnej dzia³aj±cej przy Stowarzyszeniu Gmin RP Euroregion Ba³tyk, chcieliby¶my zaprosiæ  Pañstwa do udzia³u w Konferencji / Kongresie SMART METROPOLIA 2017, który odbêdzie siê w dniach 13-15 listopada 2017 w Gdañsku.

Spó³ka Gdañskie Wody jest jedn± z organizacji, która bêdzie odpowiedzialna za przygotowanie panelu dyskusyjnego dotycz±cego adaptacji do zmian klimatu. Dyskusja bêdzie poprzedzona wyst±pieniami prelegentów, do udzia³u w któej chcieliby¶my Pañstwa.

Idea „smart cities” rozumiana jest jako jako optymalne wykorzystywanie dostêpnych zasobów i pomys³ów na rzecz zrównowa¿onego rozwoju ca³ego obszaru metropolitalnego, nie tylko najwiêkszych i najbogatszych miast po³o¿onych w centrum.

Prosimy o zapoznanie siê z informacjami znajduj±cymi siê na stronie internetowej oraz za³±czonym krótkim opisem Kongresu http://smartmetropolia.pl/

Wszelkie pytania prosimy kierowaæ do Pana Wojciecha Szpakowskiego na adres e-mail : w.szpakowski@gdanskiewody.pl

 

O Kongresie:

Jest to ju¿ VI EDYCJA KONGRESU SMART METROPOLIA

Miejsce wydarzenia: 13 – 15.11.2017 AMBEREXPO, GDAÑSK

Temat: PRZESTRZENIE RELACJI,WDRA¯ANIE AGENDY MIEJSKIEJ UNII EUROPEJSKIEJ

Idea wydarzenia

Celem Kongresu jest kreowanie dyskursu wokó³ najwa¿niejszych zagadnieñ zwi±zanych z rozwojem obszarów metropolitalnych. Chcemy, aby Kongres Smart Metropolia by³ najwiêkszym w Polsce sta³ym forum debaty nad tym, w jaki sposób prowadziæ oddoln± wspó³pracê, aby wzmacniaæ konkurencyjno¶æ naszych obszarów metropolitalnych.

Podczas dyskusji w trakcie kongresu chcemy podkre¶laæ, ¿e to g³ównie obszary metropolitalne s± tymi miejscami na ¶wiecie, w których kreowany jest rozwój i w konsekwencji zarówno na poziomie kraju, jak i Unii Europejskiej nale¿y prowadziæ politykê regionaln± opieraj±c± siê o ich potencja³. Bêdziemy te¿ mówiæ o tym, ¿e efektywne wykorzystywanie dostêpnych zasobów jest mo¿liwe tylko w przypadku oddolnej koordynacji dzia³añ miêdzysektorowych.

Istnieje szereg czynników definiuj±cych metropolie, a przy tym wp³ywaj±cych na ich wyj±tkowo¶æ oraz znaczenie w globalnej gospodarce.

Obok koncentracji potencja³u, produktywno¶ci czy liczby ludno¶ci szczególne znaczenie maj± istniej±ce relacje i powi±zania. Mo¿na powiedzieæ, ¿e na poziomie instytucjonalnym metropolia tworzy siê na styku relacji pomiêdzy samorz±dem, biznesem, nauk± i organizacjami pozarz±dowymi. Przede wszystkim jednak metropolia to mieszkañcy: ich talenty, potencja³, pomys³y i idee realizowane w konkretnym miejscu i czasie.

Tegoroczn± edycjê chcemy po¶wiêciæ ró¿nym p³aszczyznom relacji, które zachodz± wewn±trz oraz pomiêdzy obszarami metropolitalnymi. Planuj±c aktywnie w³±czyæ siê w debatê nad kierunkami polityki Unii Europejskiej wobec metropolii i miast, chcemy te¿ odnie¶æ siê do obszarów tematycznych Agendy Miejskiej UE i zastanowiæ siê, w jaki sposób powi±zania metropolitalne mog± pomóc w rozwi±zywaniu konkretnych problemów, przed jakimi staj± samorz±dy, mieszkañcy i przedsiêbiorcy europejskich metropolii.

Podobnie jak w ubieg³ych latach, do udzia³u w Kongresie zaprosimy przedstawicieli w³adz publicznych, specjalistów w zakresie rozwoju obszarów metropolitalnych, przedsiêbiorców i inwestorów, a tak¿e mieszkañców i przedstawicieli organizacji pozarz±dowych zainteresowanych tematyk± metropolitaln±.

rejestracja na: 

http://smartmetropolia.pl/rejestracja-na-smart-metropolia/

WIZYTY STUDYJNE

Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdañsk-Gdynia-Sopot funkcjonuje od 2011 roku opieraj±c siê o oddoln± inicjatywê wspó³pracy samorz±dów, a tak¿e ¶rodowisk biznesu, nauki i organizacji pozarz±dowych. To wyj±tkowy w skali kraju przyk³ad dzia³añ zmierzaj±cych do optymalizacji zarz±dzania na szczeblu metropolitalnym.

Podczas wizyt studyjnych w ró¿nych czê¶ciach obszaru metropolitalnego, które odbêd± siê trzeciego dnia kongresu, pragniemy z jednej strony pokazaæ, jak z perspektywy gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu, a tak¿e partnerów gospodarczych wygl±da wspó³praca metropolitalna. Z drugiej natomiast – zwróciæ uwagê na potencja³ turystyczny metropolii.

Pragniemy równie¿ odnie¶æ siê do konkretnych wyzwañ, przed jakimi staj± nasze samorz±dy i ich partnerzy w kontek¶cie wspó³pracy w ramach wybranych obszarów zidentyfikowanych w Agendzie Miejskiej UE.

Szczególnie cenne bêdzie dla nas zestawienie do¶wiadczeñ samorz±dów i partnerów OMG-G-S, a tak¿e uczestników Kongresu z innych czê¶ci kraju i z Europy.

Zapisy na wizyty studyjne rozpoczn± siê we wrze¶niu br. Wtedy te¿ przedstawimy ich szczegó³owy program.


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEÑ

Zobacz listê wydarzeñ zwi±zanych z dzia³aniem naszego stowarzyszenia.

Przejd¼ na podstronê ze szczegó³owymi informacjami. »
Grudzieñ 2024
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 1 2 3 4 5

NEWSLETTER

MSZ
Strona zosta³a utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - wspó³praca z Obwodem Kaliningradzkim" wspó³finansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Wspó³praca

Strona wyra¿a jedynie pogl±dy autorów i nie mo¿e byæ uto¿samiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Ba�tyk