STG - Zakoñczenie warsztatów ekologicznych Friendly House 07.09.2017

STG - Zakoñczenie warsztatów ekologicznych  Friendly House 07.09.2017

Szanowni Pañstwo,

wszystkim uczestnikom pragniemy serdecznie podziêkowaæ za udzia³ w warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Ba³tyk pn. „Friendly House Przyjazny Dom - warsztaty ekologiczne dla gmin z województwa warmiñsko-mazurskiego i pomorskiego” dofinansowanych przez Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej z siedzib± w Olsztynie zgodnie z umow± umowy nr 00378/17/61011/EE-SE/D.

Mamy nadziejê, ¿e przedstawione podczas warsztatów tematy okaza³y siê dla Pañstwa interesuj±ce, a tematyka w nich poruszana tzn. upowszechnienie wiedzy z zakresu efektywno¶ci energetycznej, oddzia³ywania na klimat oraz systemu zarz±dzania energi± wed³ug miêdzynarodowej normy ISO 50001 oka¿e siê dla Pañstwa przydatna w codziennej pracy.

Celem bezpo¶rednim zadania by³o zwiêkszenie wiedzy w temacie wdra¿ania systemów zarz±dzania energi± w/g normy ISO 50001 oraz wykorzystania ekologicznych technologii i efektywnego wykorzystania materia³ów. Oczywi¶cie zdajemy sobie sprawê oraz mamy pe³n± ¶wiadomo¶æ z przeprowadzonych dyskusji oraz korespondencji zwrotnej, i¿ temat ten nie zosta³ do koñca wyczerpany i wymagaæ bêdzie pog³êbienia i uszczegó³owienia, w trakcie kolejnych tego typu spotkañ.

Na podstawie Pañstwa uwag wniesionych podczas szkolenia oraz informacji przekazanych bezpo¶rednio do prowadz±cego szkolenie – P. Urszuli Ma³ek pozwoli³y na uszeregowanie zagadnieñ wymagaj±cych szerszego i bardziej szczegó³owego omówienia na kolejnych, ukierunkowanych  szkoleniach dla dedykowanych grup uczestników w przysz³o¶ci.

TEMATY proponowane na kolejne szkolenia z zakresu efektywno¶ci energetycznej i ochrony klimatu to:

  1. Obliczanie emisji CO2 w cyklu ¿ycia produktu wytwarzanego w przedsiêbiorstwie tzw „Drop the C”.
  2. Analiza i realizacja celów wyznaczonych w Programach Gospodarki Emisyjnej Gmin.
  3. Wymagania i zastosowanie rozwi±zañ w budownictwie energooszczêdnym (+) i budownictwie pasywnym.
  4. System zarz±dzania energi± ISO 50001– wdra¿anie, audytowanie  i wyznaczanie celów energetycznych.

W ramach, a tak¿e pomimo planowanych przysz³ych warsztatów (oraz potencjalnych ¼róde³ ich finansowania) Stowarzyszenie planuje równie¿ powo³anie grupy zadaniowej ds. ochrony ¶rodowiska maj±c± na celu realizacjê zadañ zwiêkszenia aktywno¶ci w¶ród naszych gmin cz³onkowskich w dziedzinie zarówno efektywno¶ci energetycznej, ale równie¿ szeroko rozumianych spraw ¶rodowiskowych. Grupa ta ma stanowiæ platformê do realizacji wspólnych dzia³añ.

Powo³anie wyspecjalizowanej Grupy (oraz grup tematycznych w ramach niej) ³±cz±cej przedstawicieli instytucji, specjalistów, naukowców oraz pracowników i w³adze samorz±dowe w wyspecjalizowanych tematach jest szans± na poruszenie i wspólne podej¶cie systemowe, przez bezpo¶redni± wspó³pracê z instytucjami zarz±dzaj±cymi ochrona ¶rodowiska w naszych województwach. Pozwoli³o by to zwiêkszenie uwagi decydentów na tematy wa¿ne z pkt widzenia naszych regionów, a przez wspólne prace oraz ich wyniki zwiêkszymy si³ê g³osu naszych lokalnych spo³eczno¶ci przyczyniaj±c siê do tak oczekiwanych zmian w d±¿eniu do zrównowa¿onej ochrony ¶rodowiska w naszych regionach.

Tematyka pracy grupy to jeden z potencjalnych obszarów wspó³pracy projektowej dla Euroregionu w ramach Programu Po³udniowy Ba³tyk i innych programów pomocowych. Jej dzia³alno¶æ to szansa na wymianê do¶wiadczeñ, dobrych praktyk w tej dziedzinie równie¿ poza projektami, poprzez wspóln± identyfikacjê potrzeb wzglêdzie szeroko rozumianej ochrony ¶rodowiska, omówienie wyzwañ przed jakimi staj± nasze gminy cz³onkowskie. To tak¿e okazja do dyskusji nad kwestiami wa¿nymi dla ca³ego obszaru pó³nocnej polski, co mo¿e stanowiæ niezwykle cenny wk³ad do dyskusji na temat wspólnego projektu transgranicznego w tej dziedzinie, który móg³by zostaæ z³o¿ony w ramach Programów Funduszy Europejskich.

Czekamy na Pañstwa uwagi i propozycje zwi±zane z organizacja kolejnych warsztato oraz przysz³ej grupy zadaniowej ds. ochrony ¶rodowiska pod adresem: adag@eurobalt.org.pl lub zuchowski@eurobalt.org.pl

W za³aczeniu:
1. Notatka ze spotklania
2. Raport eksperta z przeprowadzonych warsztatów
3. Prezentacje z warsztatów

Do³±czone pliki:






Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEÑ

Zobacz listê wydarzeñ zwi±zanych z dzia³aniem naszego stowarzyszenia.

Przejd¼ na podstronê ze szczegó³owymi informacjami. »
Listopad 2024
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 1
2
3
4
5
6
7
8

NEWSLETTER

MSZ
Strona zosta³a utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - wspó³praca z Obwodem Kaliningradzkim" wspó³finansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Wspó³praca

Strona wyra¿a jedynie pogl±dy autorów i nie mo¿e byæ uto¿samiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Ba�tyk