STG - Poczatek projektu SB PIN - czas realizacji 1.01.2017 - 31.12. 2018

STG - Poczatek projektu SB PIN - czas realizacji 1.01.2017 - 31.12. 2018

Mam przyjemno¶æ przedstawiæ Pañstwu informacje o rozpoczêciu realizacji projektu STHB.05.01.00-SE-0039/16 z dnia 2017-02-17 realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Ba³tyk w partnerstwie z organizacjami ze Szwecji i Danii w ramach Programu Wspó³pracy Transgranicznej Interreg Po³udniowy Ba³tyk. Projekt nosi tytu³: South Baltic Public Innovators Network, co w wolnym t³umaczeniu brzmi „Sieæ publicznych Innowatorów Po³udniowego Ba³tyku”. W skrócie SB PIN.

Tytu³ projektu SB PIN jest nieco zagadkowy, wiêc wymaga on rozwiniecia:

          Problemem z jakim borykamy siê na naszej „ba³tyckiej” granicy jest s³aba aktywno¶æ samorz±dów lokalnych (i podmiotów z mniejszych miejscowo¶ci) we wspó³pracy transgranicznej, szczególnie z partnerami ze Skandynawii. Przyczyn jest kilka, diagnozowano je w ró¿nych badaniach, lecz zawsze powtarza siê kilka najwa¿niejszych, a mianowicie brak partnerów, brak finansów (nie tylko na udzia³ w³asny, równie¿ zasada refundowania kosztów nie wspiera podmiotów o mniejszych mo¿liwo¶ciach), czêsto bariera jêzykowa oraz inne ograniczenia wynikaj±ce z jako¶ci kadr.

          Oczywi¶cie nie jeste¶my w stanie wp³yn±æ na zmniejszenie dolegliwo¶ci wszystkich barier, to nie jest mo¿liwe. Lecz projekt wychodzi naprzeciw co najmniej kilku wyzwaniom, g³ównie w zakresie mo¿liwo¶ci pozyskania partnera, nawi±zania dobrych kontaktów i u³atwienia, przynajmniej w pierwszym okresie,  pracy nad ide± projektow±, m.in. dziêki zapewnieniu wsparcia osób do¶wiadczonych zarówno w zarz±dzaniu miêdzynarodowymi projektami, jak i specjalistów w konkretnych obszarach problemowych. Temu s³u¿yæ bêd± spotkania warsztatowe o tematyce okre¶lonej przez Program Wsparcia (czyli g³ównie „zielony” i „niebieski” wzrost), za¶ z drugiej strony tematyka zosta³a przefiltrowana przez potrzeby lokalnych samorz±dów (Polski, Szwecji i Danii).  Takich spotkañ powinno odbyæ siê 8, pierwsze z nich ju¿ w kwietniu 2017 r. w Szwecji. Bêdzie ono po¶wiêcone mo¿liwo¶ciom wspó³pracy w obszarze „niebieskiego” wzrostu, a dok³adniej problemom jako¶ci wody w szerokim aspekcie, problemom zwi±zanym z zabezpieczeniem dostaw i jako¶ci wody pitnej dla mieszkañców oraz zagadnieniom zwi±zanym z ochron± wybrze¿a. Zadaniem uczestników bêdzie wypracowanie wspólnych , innowacyjnych pomys³ów w jaki sposób lokalne samorz±dy (w tym przypadku – uczestnicz±ce w pracach warsztatu) mog± sprostaæ tego typu wyzwaniom przy wykorzystaniu mo¿liwo¶ci, jakie niesie miêdzynarodowa wspó³praca i w ramach wsparcia takich instrumentów jak Program Po³udniowego Ba³tyku.

          W spotkaniach wezm± udzia³ przedstawiciele samorz±dów lokalnych (z obszaru kwalifikowalnego dla Po³udniowego Ba³tyku) zainteresowanych uczestnictwem w sieciach kontaktów miêdzynarodowych, przygotowaniem i realizacj± wspólnych miêdzynarodowych projektów. G³ownie – jst oraz organizacje z Pomorza i Warmii i Mazur (Polska), Skanii (Szwecja) oraz Koge (Dania).

          Inne tematy, które bêd± w centrum kolejnych warsztatów to wykorzystanie w samorz±dach i przez samorz±dy energii odnawialnych (wci±¿ aktualny temat), sposoby zarz±dzania ¶rodowiskiem, zrównowa¿ona turystyka czy te¿ problemy rozwoju obszarów wiejskich (rolnictwo a czysto¶æ ¶rodowiska). Dosyæ ciekawym tematem mo¿e te¿ staæ siê problematyka planowania rozwoju miast jako „przyjaznych wiekowi”.

          Liczymy na to, ¿e takie „kontrolowane” ¶rodowisko u³atwi nawi±zywanie kontaktów miêdzynarodowych tym podmiotom, które nie maj± do¶wiadczenia, wspomo¿e organizacje w pracy nad ich projektowymi pomys³ami i doprowadzi do wzrostu ilo¶ci wspó³pracuj±cych organizacji i instytucji w tym obszarze przygranicznym, jak równie¿  przyczyni siê do wzrostu  jako¶ci i innowacyjno¶ci pomys³ów projektowych. Nasz cel jest zbie¿ny z priorytetami programu Po³udniowy Ba³tyk, gdzie zauwa¿ono ju¿ wcze¶niej, ¿e o ¶rodki aplikuje sta³a ilo¶æ wnioskodawców – g³ównie instytucje i organizacje z du¿ych o¶rodków miejskich, sieci kontaktów nie rozszerzaj± siê o nowe podmioty, za¶ wiedza i do¶wiadczenie nabyte w projektach nie ma szerokiego prze³o¿enia na inne, mniejsze centra i miejscowo¶ci. A przecie¿ wielokrotnie w projektach powstaj± innowacyjne rozwi±zania, które z powodzeniem mog³yby byæ wykorzystywane przez

          Inn± kwesti± jest fakt, ¿e mniejsze podmioty nie chc± uczestniczyæ w projektach finansowanych z projektów UE z uwagi na absurdalne czêsto wymogi administracyjne (szczególnie przy rozliczeniach), których nie s± w stanie ud¼wign±æ, a które czêsto wymuszaj± tworzenie nikomu niepotrzebnych pseudodokumentów. Niestety, jest to zagro¿enie, któremu nie mo¿emy przeciwdzia³aæ z tak± si³a i skuteczno¶ci±, z jak± by¶my chcieli.

NOTA O PROJEKCIE South Baltic Public Innovators Network  (SB PIN)

¬ród³o finansowania: Program Wspó³pracy Transgranicznej Interreg Po³udniowy Ba³tyk

Partnerstwo: LP: Gmina Hässleholm - Biuro UE Direct Skania (Szwecja) PP2: Gmina Køge (Dania)

PP3: Stowarzyszenie Gmin Euroregion Ba³tyk (Polska); PP4: Inkubator Krinova & Park Naukowy (Szwecja); PP5: Centrum Strategii i Innowacji, Gmina Naestved (Dania);

Partnerzy stowarzyszeni:  1. Stowarzyszenie w³adz lokalnych Skanii (Szwecja) ; 2. Administracja Kultury Regionu Skanii (Szwecja)

Cel projektu: Zwiêkszenie za po¶rednictwem gmin uczestnicz±cych i innych organizacji miêdzynarodowej zdolno¶ci do wspó³pracy oraz podniesienia poziomu wiedzy i innowacji lokalnych podmiotów.

Efekty projektu: Lepsze zaanga¿owanie lokalnych spo³eczno¶ci i organizacji w sieci wspó³pracy transgranicznej. Projekt bêdzie d±¿y³ poprzez organizacje uczestnicz±ce bior±ce udzia³ w sieci do wzrostu ich zdolno¶ci do realizacji projektów transgranicznych z udzia³em miêdzynarodowych partnerów w dziedzinie niebieskiego i zielonego wzrostu, a tak¿e innych dziedzin o znaczeniu lokalnym.

Przewidywany czas trwania projektu: 24 miesi±ce

Zatwierdzony bud¿et: 497 695,76 Euro

Okres realizacji projektu: styczeñ 2017 – grudzieñ 2018

Contact persons: Municipality of Hässleholm - EU office Skåne Nordost Ludvig Einarsson EU-koordinator mobil: 0451-26 71 55 / 0721-99 68 50 Ludvig.Einarsson@hassleholm.se websiede www.hassleholm.se ; w Polsce: Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Ba³tyk; ul. Stary Rynek 25, 82-300 Elblag Tel: +48 55 611 20 00 Fax: +48 55 611 20 01 Email: sekel@eurobalt.org.pl  ; www.eurobalt.org.pl

Obecnie trwaj± prace nad logotypem projektu a wszelkie dodatkowe informacje czekaj± na potencjalnych odbiorców na stronie www.sbpin.eu która zostanie lada dzieñ uruchomiona.

W miêdzyczasie mo¿na uzyskaæ dostêpu do strony internetowej pod nastêpuj±cym adresem:

https://www.hassleholm.se/kommun-och-politik/internationellt-arbete/eu-verksamheter/eu-projekt-i-kommunen/sbpin.html

Jest to strona internetowa lidera projektu. Informacje dostêpne w jêzyku angielskim.

Do³±czone pliki:



Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEÑ

Zobacz listê wydarzeñ zwi±zanych z dzia³aniem naszego stowarzyszenia.

Przejd¼ na podstronê ze szczegó³owymi informacjami. »
Grudzieñ 2024
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 1 2 3 4 5

NEWSLETTER

MSZ
Strona zosta³a utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - wspó³praca z Obwodem Kaliningradzkim" wspó³finansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Wspó³praca

Strona wyra¿a jedynie pogl±dy autorów i nie mo¿e byæ uto¿samiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Ba�tyk