Bornholm - w krainie wêdzonego ¶ledzia

Bornholm - w krainie wêdzonego ¶ledzia

Szanowni Pañstwo,

w zwiazku ze zbli¿ajacym siê spotkaniem Zarz±du ERB, który bêdzie mia³o miejsce na Bornholmie (Dania) w dn. 8-9 czerwca 2016 roku przedstawiamy do pañstwa rozwa¿enia krótki tekst informacyjny przygotowany przez  jednego z naszych wspólpracuj±cych ekspertów. Zapraszamy do lektury opinni i przemysleñ w nim zawartych.

Mamy nadziejê, ¿e poni¿sze informacje przygotowane przez dr Piotra Geise bêd± stanowi³ dla Pañstwa inpiracje i natchnienie i pozwol± na drobn± refleksjê nad mo¿liwymi dzia³aniami dotycz±cymi dpbrych praktyk rozwoju turystyki w¶ród gmin czlonkowskich

Zapraszamy do lektury

W krainie wêdzonego ¶ledzia

            ¦wie¿e figi prosto z drzewa to idealna przek±ska podczas rowerowych wêdrówek po wyspie. Do tego nocleg w hotelu, którego okna „produkuj±” pr±d i to wszystko w ¶ródziemnomorskim mikroklimacie- na dodatek- na pó³noc od naszego kraju! Bornholm to nie tylko miejsce dobrze pojêtej ekologii, ale te¿ przyk³ad ¶wietnie funkcjonuj±cego marketingu turystycznego pokazuj±cego jak (przeciêtne) miejsce jest w stanie rzeczywi¶cie siê dobrze wypromowaæ!                  

            Wyspa na pozór nie pora¿a obfito¶ci± atrakcji, ale tylko na pozór, bo nie od dzi¶ wiadomo, ¿e „turystyczny diabe³” tkwi w szczegó³ach. Bornholm ¿yje nie tylko z turystów, ale w idealnej symbiozie  razem z turystami- pamiêtajmy, ¿e wyspê zamieszkuje niespe³na 50 000 osób, którzy goszcz± w ci±gu ca³ego roku 5 razy wiêcej turystów, którym chocia¿by oferuje siê 300 km. ¶cie¿ek rowerowych. Wystarczy wjechaæ do, drugiego co do wielko¶ci w ca³ej Danii, lasu Almindingen znajduj±cego siê w ¶rodkowej czê¶ci wyspy by ze znajduj±cego siê tam najwy¿szego wzniesienia (162 m n.p.m.), na którym znajduje siê wie¿a widokowa z 2 p. XIX w., podziwiaæ panoramê ca³ej wyspy. I tak na pó³nocy i zachodzie mo¿na spotkaæ nawet 80-metrowe klify, a na po³udniu piaszczyste pla¿e i wydmy. Specyfik± Bornholmu jest te¿ mikroklimat, reklamowany, jako najbardziej na pó³noc wysuniêty przyczó³ek klimatu ¶ródziemnomorskiego (dlatego mo¿na spotkaæ orchidee jak i figowce). Niski poziom opadów, du¿e nas³onecznienie (st±d te¿ liczne baterie fotowoltaiczne) oraz silne wiatry (napêdzaj±ce turbiny wiatrowe), ale to w niczym nie przeszkadza by latem wody Ba³tyku mia³y nawet 22 °C.

            Po¶ród siedmiu miast, najwiêksza jest stolica, Rønne, która bêdzie w 2017 r. obchodziæ 690 rocznicê nadania praw miejskich. Starsze od stolicy s± tylko  pochodz±ce z XI-XII w., 4 ko¶cio³y rotundowe, które wraz z ruinami w Hammershus s± g³ównymi zabytkami wyspy. Jako ciekawostkê warto dodaæ, ¿e te romañskie ko¶cio³y w chwilach zagro¿enia pe³ni³y równie¿ funkcje spichlerzy, jak te¿ przeistacza³y siê w ma³e twierdze (dlatego widoczne s± w górnej czê¶ci ma³e otwory strzelnicze). Z kolei ¶redniowieczna twierdza w Hammershus, w okresie swej ¶wietno¶ci by³a miejscem  stacjonowania rycerstwa, ale oko³o 1600 r. ze wzglêdu na rozwój artylerii straci³a na znaczeniu. Zamek Hammershus by³ jednym z najwiêkszych tego typu obiektów w Skandynawii. Obecnie jest trzecim najwa¿niejszym, ¶redniowiecznym zabytkiem Danii.

             Od 150 lat (czyli od 1866 r.) Bornholm ma sta³e, wodne po³±czenie  z Ystad i Kopenhag±. To zapewne mia³o zdecydowany wp³yw na rozwój wyspy. Choæ nie mo¿na pomin±æ faktu, ¿e najstarszy m³yn na wyspie,w Svaneke, tzw. m³yn na pniu (a dok³adnie na granitowym fundamencie) pochodzi z 1634 r. Na Bornholmie ¿yje siê w zgodzie z natur±. Zarówno dawniej jak i dzi¶- ¶wiadcz± o tym chocia¿by zachowane budynki gospodarstw rolnych z XVIII w.. oraz pochodz±ce z tego samego okresu zabudowania miejskie w Svaneke. W tym¿e Svaneke, które jest w sumie miasteczkiem lekko przekraczaj±cym 1000 mieszkañców na rynku, w maj±cym ponad 200 lat tradycyjnym domu kupieckim, funkcjonuje najs³ynniejsza manufaktura landrynek - Svaneke Bolcher. Nim skosztujemy wyspiarskich „szklaków”, warto prze¶ledziæ proces ich powstawania, które wytwarzane s± na podstawie starych receptur. Zapewniam, ¿e warto poddaæ siê urokowi tego miejsca, które wrêcz zachêca do rozkoszowania siê smakami i barwami. Jest w czym wybieraæ! Dla odwa¿nych i dla tych co lubi± eksperymentowaæ polecam... s³one landrynki. Z tymi ostatnimi warto wybraæ siê do mieszcz±cego siê w tym samym budynku Bryghuset, czyli browaru, który warzy piwo w kilku smakach, w tym o smaku czekoladowym! S³one landrynki popijane czekoladowym piwem, to rzeczywi¶cie czad! Trudno o lepsz± rekomendacjê dla niby „zimnych” i pe³nych dystansu Skandynawów. Piwo zapakowane w drewnian± lub kartonow± skrzyneczkê zapewne bêdzie ciekaw± pami±tk± z Bornholmu. Nikogo ju¿ nie powinno zdziwiæ, ¿e w Svaneke znajduje siê równie¿ wytwórnia ³akoci na bazie lukrecji oraz lodziarnia, która oczywi¶cie oferuje zimne desery  z korzeniem lukrecji oraz o smaku piwa i s³ynnego ple¶niowego sera Danablu, który  z kolei jest produkowany w mleczarni w Klemensker. By³a to  te¿ pierwsza mleczarnia na wyspie- powsta³a w 1886 roku.

            Z tym samym rokiem wi±¿e siê kolejna historia, czyli historia wêdzonego ¶ledzia i jest zwi±zana z miasteczkiem Gudhjem. Potrawa zwie siê „S³oñce nad Gudhjem” („Sol over Gudhjem“). Jest to po prostu wêdzony ¶led¼ (zwany u nas piklingiem) z kawa³kiem razowego chleba z mas³em, z dodatkiem szczypiorku, rzodkiewki i cebuli przyprawiony odrobin± soli i pieprzu a to tzw. „s³oñce” to.. surowe ¿ó³tko. Przek±ska najlepiej smakuje, gdy ten¿e ¶led¼ jest wêdzony na olchowym dymie. Jednak to w Hasle,a nie w Gudhjem urz±dzono Muzeum Wêdzarnictwa. Inn± typowo bornholmsk± potraw± jest tzw. saltsild - ¶led¼ solony z beczki, wymoczony i obsma¿ony w tartej bu³ce, a podawany z musztard± i buraczkami w occie. Do innych przysmaków zalicza siê ³ososia ba³tyckiego (o bia³ym delikatnym miêsie), oraz ¶ledzie marynowane na wiele sposobów.  Gudhjem to nie tylko tradycja wêdzonego ¶ledzia. Otó¿ w sercu miasta, w stoj±cym od 1879 roku budynku hotelu Jantzens znajduje siê pierwsza w Danii manufaktura karmelków, czyli ponownie powrót do s³odko¶ci!

            Jakby tego by³o jeszcze ma³o to od kilku lat Bornholm mo¿e pochwaliæ siê w³asn± produkcj± miodu w Ostermarie. W pasiece, w której ciê¿ko pracuje osiem tysiêcy pracowników (rzecz jasna mowa o pszczo³ach),  oprócz typowych miodów kwiatowych powstaj±  równie¿ takie mniej banalne, jak te z dodatkiem chilli. cynamonu, any¿u, imbiru. Prawda, ¿e oryginalne?! Dope³nieniem kulinarnej skarbnicy Bornholmu jest masarnia bornholmska, sk±d pochodzi ekologiczna wo³owina oraz jagniêcia z Hammershus. Wyroby z masarni mo¿na nabyæ w Rønne i Aakirkeby. Degustuj±c te wszystkie innowacje kulinarne, nie powinno byæ ¿adnym zaskoczeniem, ¿e to w³a¶nie na Bornholmie zrodzi³ siê w 1995 r. pomys³ powo³ania Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulturowego.

            Je¿eli pobyt ma byæ do koñca niekonwencjonalny, to jako miejsce zakwaterowania warto poleciæ obiekt, którego okna „produkuj±” pr±d!  Otó¿ w stolicy, czyli w Rønne  w dawnym  hotelu Ryttergården (oddanym do u¿ytku w 1966 r.) obecnie mie¶ci siê  Green Solution House i jest on nie tylko „zielony” z nazwy! Innowacyjno¶æ modernizacji polega na zastosowaniu pionierskich rozwi±zañ w produkcji energii ze ¼róde³ odnawialnych. Otó¿ to, co w 2015 r. by³o jeszcze nowo¶ci± na... targach AIX w Hamburgu (targi wyposa¿enia kabin lotniczych!) zosta³o ju¿ wprowadzone w ¿ycie. Mowa o cienkich panelach fotowoltaicznych wmontowanych w okna, które tym samym produkuj± pr±d na potrzeby obiektu. Dodatkowo energiê s³oneczn± potrzebn± do ogrzania basenu produkuj± inne kolektory z bateriami s³onecznymi. Z kolei woda co celów komunalnych pozyskiwana jest z w³asnej bio-oczyszczalni ¶cieków, a organiczne odpadki przerabia siê na kompost, którym nawozi siê hotelowy ogród i warzywnik (razem maj± pow. 65.000 m2), w którym uprawiane s± warzywa, zio³a i owoce wykorzystywane do przygotowania menu, czyli slow food w czystej postaci! (dos³ownie i w przeno¶ni). Wszystkie pokoje  i apartamenty dla niepal±cych. 

            ¯ycie na wyspie z regu³y biegnie swoim odmiennym torem, ni¿ to na l±dzie- tak te¿ jest w przypadku Bornholmu. Niespieszny, aktywny wypoczynek na rowerze, przetykany pobytami w wêdzarniach na pewno pozostanie na d³ugo w pamiêci. Zwa¿ywszy, ¿e Bornholm-jego mieszkañców i turystów- ma w swej „opiece” lokalny troll Krølle-Bølle, który od przesz³o pó³ wieku jest oficjalna maskotk± wyspy. Prócz tego czy kto¶ by siê spodziewa³, ¿e na pozór „ch³odni” Skandynawowie, a dok³adnie Duñczycy z Bornholmu to mistrzowie foodpairingu, czyli sztuki ³±czenia smaków! Na dodatek Bornholmczycy to  spo³eczno¶æ, która umie siê cieszyæ i doceniaæ drobnostki, z których s± po prostu dumni. Do nich mo¿na zaliczyæ chocia¿by Døndalen, czyli  najwy¿szy wodospad (22 m) w Danii, oraz znajduj±c± siê na po³udniu najwy¿sz± duñsk± latarniê w Dueodde. Po prostu ma³e jest piêkne!


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEÑ

Zobacz listê wydarzeñ zwi±zanych z dzia³aniem naszego stowarzyszenia.

Przejd¼ na podstronê ze szczegó³owymi informacjami. »
Grudzieñ 2024
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 1 2 3 4 5

NEWSLETTER

MSZ
Strona zosta³a utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - wspó³praca z Obwodem Kaliningradzkim" wspó³finansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Wspó³praca

Strona wyra¿a jedynie pogl±dy autorów i nie mo¿e byæ uto¿samiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Ba�tyk