Co sie dzieje w Stowarzyszeniu

Jak pamiêtacie Pañstwo na grudniowym 33 Walnym Zebraniu Delegatów rozpoczêli¶my dyskusjê nad problemem aktywizacji naszych cz³onków. Zasadniczym elementem jest tu zmiana my¶lenia , bowiem ka¿de Stowarzyszenie jest na tyle silne, na ile silni i aktywni s± jego cz³onkowie. W przypadku samorz±dów lokalnych, obci±¿onych tak wieloma problemami, nie jest to ³atwe do realizacji, ale z ca³± pewno¶ci± nie niemo¿liwe. Wszystko zale¿y od ludzi…

Od grudnia 2015 r. rozpoczêli¶my cykliczne spotkania w ma³ych grupach, spotkania z w³odarzami gmin i miast oraz ich przedstawicielami. Pytamy jak widz± swoje miejsce i rolê w Stowarzyszeniu, co chcieliby uzyskaæ , wypracowaæ, jak widz± nasz± wspó³pracê. Powoli pojawiaj± siê pierwsze rezultaty.

               Tzw. grupa Dzierzgoñska (gminy: Dzierzgoñ, Zalewo, Rychliki, Miko³ajki Pomorskie, Malbork, Sztum) – wystartowa³a jako pierwsza (w grudniu 2015). Z wielu ró¿nych propozycji wójtowie i burmistrzowie wybrali zagadnienia zwi±zane ze wspóln± promocj± i dzia³aniami na rzecz rozwoju turystyki. Przes³ano informacje o zasobach turystycznych poszczególnych gmin, zorganizowali¶my miniwarsztaty, które poprowadzi³ ekspert zajmuj±cy siê rozwojem turystyki. I ju¿ s± konkretne plany dzia³añ. 4 kwietnia spotykamy siê w rozszerzonym gronie, bowiem samorz±dy zobowi±za³y siê do wybrania po 1-2 obiektów (osób) dzia³aj±cych w gastronomii oraz w ”kreatywnej kulturze” , i przedyskutujemy (przy udziale eksperta) w jaki sposób mo¿emy „zsieciowaæ” te obiekty, co maj± ze sob± wspólnego, jak siê promowaæ i gdzie (do kogo bêdzie mo¿na kierowaæ tak± ofertê). Liczymy na to, ¿e mo¿e powstaæ docelowo konkretny pakiet us³ug – mo¿e produkt turystyczny. To pierwszy krok, ale bardzo wa¿ny. 

               W nastêpnej kolejno¶ci spotkali¶my siê w ramach grupy Bartoszycko-Kêtrzyñskiej (Kêtrzyn, Bartoszyce miasto i gmina, Górowo I³aweckie – miasto i gmina, Bisztynek, Barciany, Piecki, Sêpopol). Spotkanie odby³o siê 8 lutego w bardzo rozszerzonym gronie, gdy¿ uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich o¶ciennych powiatów i gmin nie nale¿±cych do Stowarzyszenia. By³a to doskona³a okazja do zaprezentowania osi±gniêæ naszej organizacji, mo¿liwo¶ci i planów. Jednym z mo¿liwych kierunków, na jakie gminy wskazywa³y by³a oczywi¶cie turystyka. W zwi±zku z tym Stowarzyszenie bacznie przygl±da siê ró¿nym mo¿liwo¶ciom finansowania dzia³añ w tym zakresie. Jednym z efektów spotkania jest te¿ mo¿liwo¶æ wspó³pracy z m³odzie¿±. W gminie Kêtrzyn pracuje grupa m³odych ludzi, którzy chcieliby stworzyæ co¶ w³asnego, maj± innowacyjne pomys³y. W³a¶nie rozmawiamy z profesjonalnymi firmami szkoleniowymi w jaki sposób mo¿emy ich wesprzeæ w rozwijaniu pomys³ów  i wystartowaniu z biznesem. Je¶li ten projekt bêdzie mia³ pozytywny odd¼wiêk, a w innych samorz±dach znajd± siê podobne grupy – to bêdziemy takie dzia³ania kontynuowaæ.

               „Elbl±sko-Braniewska” grupa (to tylko robocze nazwy , które nadali¶my samodzielnie) spotka³a siê 22 lutego br.. Zaprosili¶my na to spotkanie przedstawicieli gmin Elbl±g, Braniewo Miasto, Braniewo Gminê, M³ynary, Lelkowo, Tolkmicko, Sztutowo). I tu pojawi³ siê pierwszy problem, bowiem na spotkanie dotarli przedstawiciele tylko 4 gmin (Elbl±ga, Braniewa miasta, Braniewa gminy i M³ynar). Za to konkretne pomys³y  ju¿ siê pojawi³y. Poni¿ej przedstawiamy opis dwóch propozycji z gminy Braniewo miasto. Gdyby by³y one interesuj±ce dla innych gmin – zapraszamy do kontaktu z naszym Sekretariatem. Autorem obu pomys³ów jest p. Jerzy Butkiweicz, Wydzia³ Inwestycji i Promocji UM Braniewo.

Pomys³ 1   Aktywne Szkolenie.

Gmina Miasta Braniewo  gotowa jest do wspó³pracy w ramach dzia³añ Euroregionu Ba³tyk. Dzia³anie dotyczyæ ma wypracowania modelu szkoleñ zwi±zanych z pozyskiwaniem funduszy pozabud¿etowych niezbêdnych na realizacje wielu zadañ, czêsto priorytetów, na które gmina nie mo¿e zabezpieczyæ ¶rodków finansowych. Realizuj±c pomys³ zintegrowanych szkoleñ,  w których uczestniczyliby przedstawiciele lokalnych instytucji Braniewa mia³ pomóc poszczególnym jednostk± w realizacji w³asnych pomys³ów poprzez pozyskanie funduszy zewnêtrznych poprzedzone kompleksowym szkoleniem  konkretnych pracowników.

Szkolenia przebiega³yby w okre¶lonym cyklu od tematów bardzo ogólnych do konkretnej pracy nad  indywidualnym projektem danej jednostki. Szkolenie powinno pozwoliæ na wykonanie ca³ego projektu wpisanego do konkretnego wniosku konkursowego. Ca³o¶æ szkolenia  ma pozwoliæ  przeszkoliæ indywidualnych pracowników od pomys³u do z³o¿enia wniosku.

W tym celu Urz±d Miasta w Braniewie przedstawi³ pomys³ na szkolenie 10 lokalnym  jednostkom uzyskuj±c w ten sposób 16 osób gotowych do rozpoczêcia kszta³cenia. Urz±d Miasta Braniewa posiada salê ze sprzêtem multimedialnym pomocnym w procesie szkolenia. Jedyn± barier± jaka pojawi³a siê w procesie planowania i realizacji pomys³u by³ do¶wiadczony trener.

Zasoby i chêæ wspó³pracy pracowników Euroregionu Ba³tyk jest odpowiedzi± i szans± na mo¿liwo¶æ wprowadzenia pomys³u w ¿ycie. W przypadku powodzenia podobny cykl szkoleniowy mo¿na bêdzie powtórzyæ w dowolnej gminie Euroregionu Ba³tyk.

Identyfikacja ¼róde³ dofinansowania pomys³u i samodzielne wykonanie poprawnego wniosku mo¿e staæ siê sukcesem istotnie o¿ywiaj±cym wspó³prace gmin Euroregionu Ba³tyk.

 

Pomys³ 2   Uaktywnienie oferty turystycznej

Seminarium i dzia³ania integruj±ce gminy Euroregionu Ba³tyk w obrêbie aktywizacji dzia³añ promuj±cych turystykê.  Poznanie dobrych praktyk. Stworzenie operatorów ruchu turystycznego aktywnie tworz±cych tematyczne pakiety turystyczne (gotowe informacjê dla aktywnych z okre¶leniem specyfiki, czasu trwania, cen noclegów, wy¿ywienia itd. Np. 3 dniowy obóz fotograficzny, dzieñ wiosny w siodle)  operator tworzy ofertê sieciuj±c j± z innymi gminami, promocja ofert jest aktywniejsza wokó³ regionu. Zespó³ liderów wokó³ Euroregionu Ba³tyk koordynuje przebieg informacji i obserwuje rezultaty. Do pracy wci±gniête zostan±  Informacje Turystyczne i na pocz±tek lokalni us³ugodawcy turystyczni oraz o¶rodki kultury i sportu. 

Rozpocznijmy od spotkania w Braniewie, posiadamy salê kinow± na 305 miejsc siedz±cych  doskona³ym zapleczem do prelekcji.  W obiekcie Braniewskiego Centrum Kultury funkcjonuje lokal gastronomiczny, który maj±c wcze¶niejsz± informacje mo¿e przygotowaæ posi³ek obiadowy dla uczestników seminarium ( w tej kwestii pozostaje dopracowanie szczegó³ów co do p³atno¶ci, mo¿e byæ tak ¿e uczestnicy seminarium rejestruj±c siê w sekretariacie Euroregionu Ba³tyk wp³acaj± kwotê za posi³ek i obiad zamawiany jest przez Euroregion Ba³tyk).


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEÑ

Zobacz listê wydarzeñ zwi±zanych z dzia³aniem naszego stowarzyszenia.

Przejd¼ na podstronê ze szczegó³owymi informacjami. »
Kwiecieñ 2024
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 1 2 3 4 5
6
7
8
9
10
11
12

NEWSLETTER

MSZ
Strona zosta³a utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - wspó³praca z Obwodem Kaliningradzkim" wspó³finansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Wspó³praca

Strona wyra¿a jedynie pogl±dy autorów i nie mo¿e byæ uto¿samiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Ba�tyk