¯u³awy i Centrum ¦w. Jana w Gdañsku - wizyta studyjna

¯u³awy i Centrum ¦w. Jana w Gdañsku - wizyta studyjna

Dotyczy: wizyta studyjna profesjonalistów z zakresu dziedzictwa kulturowego i ochrony zabytków w ramach projektu "CULART II – Kultura i sztuka. Krok II – Nowa jako¶æ edukacji" realizowanego w ramach Programu Wspó³pracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 wspó³finansowanego ze ¶rodków Europejskiego Instrumentu S±siedztwa i Partnerstwa

Data: 8-10 wrze¶nia 2014r.

Miejsce: ¯u³awy, Centrum ¦w. Jana w Gdañsku

Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Ba³tyk zorganizowa³o wizytê studyjn± na terenie polskiej czê¶ci. By³a to druga wizyta planowana w ramach dzia³ania 2.3.1 projektu CULART II dotycz±cego organizacji wizyty studyjnej przedstawicieli jednostek samorz±dowych odpowiedzialnych za ochronê zabytków.

W tym dzia³aniu uczestniczy³a strona litewska – przedstawiciele samorz±dów regionu ¯mudzi zajmuj±cy siê ochron± zabytków na swoim terenie oraz strona polska – przedstawiciele samorz±dów i innych instytucji z dziedziny ochrony zabytków.

Program wizyty obejmowa³ czê¶æ obszaru ¯u³aw oraz Centrum ¦w. Jana w Gdañsku. Celem by³o pokazanie zabytków bêd±cych po pracach konserwatorskich jak i w ich trakcie i funkcjonowanie danych obiektów i miejsc w odniesieniu do dzia³alno¶ci kulturalnej gmin z obszaru Stowarzyszenia. Spotkanie wprowadzaj±ce zosta³o zorganizowane pierwszego dnia, 8 wrze¶nia.

Wizytê studyjn± rozpoczêto 9 wrze¶nia od serca ¯u³aw – Nowego Dworu Gdañskiego odwiedzaj±c ¯u³awski Dom Kultury  – najstarszy w ca³ej Polsce Dom Kultury. Zachowa³ on w oryginale wszystkie elementy i wyposa¿enie budynku. Dalej trasa przebiega³a przez miejscowo¶æ Marynowy, gdzie odby³o siê spotkanie z w³a¶cicielk± domu podcieniowego pochodz±cego z 1803 roku. Trwaj± tam obecnie prace remontowe maj±ce przywróciæ dawny wygl±d i w czê¶ci udostêpniæ na cele promocyjne regionu.  Kolejn± miejscowo¶ci± by³ Nowy Staw, w którym delegacja odwiedzi³a dawny zbór ewangelicki z 1803-4 roku z charakterystyczn±, 50-metrow± wie¿± przypominaj±c± „o³ówek”. Obecnie w obiekcie prowadzona jest dzia³alno¶æ kulturalna. W Palczewie odwiedzonymi obiektami historycznymi by³ jedyny na ¯u³awach drewniany ko¶ció³ z 1712 roku z zachowanymi organami z 1687 roku i polichromi± wnêtrz, dalej XIX-wieczny wiatrak holenderski bêd±cy w trakcie prac remontowych. Ponadplanowo mo¿na by³o zajrzeæ tak¿e na teren prywatnej posesji, na której znajduje siê dom ¿u³awski wybudowany w 1803 roku, stanowi±cy atrakcjê Palczewa. W dalszej czê¶ci odwiedzili¶my dwa mennonickie cmentarze w Pordenowie i Stawcu, na terenie których zosta³y przeprowadzone prace konserwatorskie. Na zakoñczenie naszej wizyty na ¯u³awach pokazany zosta³ dom podcieniowy w Or³owie z 1802 roku bêd±cy w trakcie prac konserwatorskich. Gospodarz podj±³ delegacjê poczêstunkiem z menu ¿u³awskiego zapowiadaj±c wydanie ksi±¿ki o historycznych smakach tego regionu. Spotkanie to zamyka³o pêtlê wizyty studyjnej na ¯u³awach.

Trzeciego dnia wizyty studyjnej, 10 wrze¶nia, obie grupy, polska i litewska uda³y siê do Gdañska, do Centrum ¦w. Jana, w którym odby³o siê spotkanie z konserwatorem odpowiedzialnym za przeprowadzenie prac konserwatorskich Centrum. Obecnie pe³ni ono funkcjê sakraln± jak i ¶wieck±, jest zarówno ko¶cio³em, w którym regularnie odbywaj± siê msze ale tak¿e miejscem imprez kulturalnych.

Korzy¶ci±, jak± obu delegacjom przynios³a wizyta studyjna zorganizowana w Polsce by³o przede wszystkim pokazanie przyk³adu zabytków gin±cych, które bez zaanga¿owania wysi³ków spo³eczeñstwa ale w du¿ej mierze prywatnych mog³yby nie istnieæ. A dzi¶, ich ocalenie znacznie wzbogaca ofertê kulturaln±  o warto¶ci ponadregionalnej.


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEÑ

Zobacz listê wydarzeñ zwi±zanych z dzia³aniem naszego stowarzyszenia.

Przejd¼ na podstronê ze szczegó³owymi informacjami. »
Grudzieñ 2024
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 1 2 3 4 5

NEWSLETTER

MSZ
Strona zosta³a utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - wspó³praca z Obwodem Kaliningradzkim" wspó³finansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Wspó³praca

Strona wyra¿a jedynie pogl±dy autorów i nie mo¿e byæ uto¿samiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Ba�tyk